Usuń windykację należności z raportu kredytowego

Usuń windykację należności z raportu kredytowego
16 października 2020

Równowaga / Daniel Fishel

Wielu wierzycieli przesyła Twoje konto do windykatora, jeśli pozostawiłeś je niezapłacone przez kilka miesięcy. W takim przypadku komornik będzie miał za zadanie ścigać cię o zapłatę, dzwoniąc do ciebie i wysyłając listy, a czasem nawet składając ofertę spłaty długu.

Po przypisaniu windykatora lub sprzedaży konta, część jego praktyki polega na umieszczeniu konta w raporcie kredytowym wykazującym, że masz niespłacony dług. Ponieważ wskazuje to na poważne przestępstwa, posiadanie windykacji w raporcie kredytowym szkodzi twojej zdolności kredytowej. Nawet jeśli kolekcja wpłynie mniej na Twój kredyt w miarę starzenia się, wpis pozostanie w raporcie kredytowym przez siedem lat, aby przyszli wierzyciele i pożyczkodawcy mogli je zobaczyć i zbadać. Najlepszym sposobem radzenia sobie z kontami windykacyjnymi jest usunięcie ich z raportu.

Spór, jeśli to nie jest Twoja kolekcja

Jeśli to nie jest twój dług, nie musisz go spłacać, a kolekcjonerzy nie mogą wymieniać go w raporcie kredytowym. Zakwestionuj błąd z biurem informacji kredytowej. Zgłoś konto windykacyjne i poproś o usunięcie go z raportu kredytowego. Przedstaw kopie wszelkich posiadanych dowodów potwierdzających, że dług nie należy do Ciebie.

Nawet jeśli dług należy do Ciebie, nie oznacza to, że inkasent może legalnie pobrać od Ciebie. Jeśli windykator skontaktował się z Tobą po raz pierwszy w ciągu ostatnich 30 dni, możesz poprosić o weryfikację długu. Ten proces wymaga, aby inkasent przedstawił dowód, że jesteś winien dług. Jeśli inkasent nie może potwierdzić długu – lub nie odpowie na twoją prośbę – dług musi zostać usunięty z twojego raportu kredytowego.

Spór po siedmiu latach

Zgodnie z ustawą Fair Credit Reporting Act (FCRA), przeterminowane rachunki mogą pozostać w raporcie kredytowym tylko przez siedem lat od pierwszej daty zaległości. Podstępni kolekcjonerzy często próbują ponownie przedłużyć dług, przez co wygląda na to, że konto stało się zaległe później niż w rzeczywistości. To ponowne starzenie się wydłuża dług w raporcie kredytowym.

Jeśli siedmioletni okres raportowania dobiegł końca (począwszy od pierwszego zalegania z pierwotnym długiem), zakwestionuj dług z raportu kredytowego. Wszelkie dowody dotyczące pierwszej daty zaległości wzmocnią spór.

Spór w przypadku sprzedaży przez kolekcjonerów

Konta windykacyjne często zmieniają właściciela. Długi są przypisywane i sprzedawane innym windykatorom, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że agencja windykacyjna wymieniona w raporcie kredytowym nie jest agencją, która obecnie zbiera długi. W takim przypadku możesz usunąć starszą kolekcję, kwestionując ją z biurami informacji kredytowej. Jeżeli windykator nie odpowie na spór, biuro informacji kredytowej powinno usunąć konto, ponieważ nie zostało ono zweryfikowane.

Poproś o usunięcie wartości firmy

Może to być długa perspektywa, zwłaszcza w przypadku agencji windykacyjnych, ale prośba o usunięcie wartości firmy jest kolejną opcją usunięcia windykacji z raportu kredytowego. List dobrej woli działa z kontami, które już zapłaciłeś. W liście zasadniczo prosisz kolekcjonera, aby okazał trochę litości, być może dlatego, że po poważnej zmianie życiowej przeżyłeś ciężkie chwile i usunąłeś kolekcję z raportu kredytowego. Wcześniejsze  

Kiedy wszystko inne zawiedzie

Jeśli nie możesz usunąć konta windykacyjnego z raportu kredytowego, zapłać je mimo wszystko. Płatna kolekcja jest lepsza niż niezapłacona i pokazuje przyszłym pożyczkodawcom, że zadbałeś o swoje zobowiązania finansowe. Po opłaceniu kolekcji poczekaj limit czasu na raportowanie kredytu, a konto spadnie z raportu kredytowego. Jednak dla pewności konsumenci mogą co 12 miesięcy zażądać własnego raportu kredytowego od trzech głównych agencji sprawozdawczych. Warto sprawdzić swój raport, aby upewnić się, że negatywne informacje zostały usunięte. Ważne jest również, aby pamiętać, że informacje mogą nadal być przechowywane w aktach i mogą zostać ujawnione w pewnych okolicznościach, na przykład podczas ubiegania się o pracę, która opłaca określoną kwotę lub o linię kredytową lub polisę ubezpieczeniową na życie o wartości pewną kwotę.Aby uzyskać więcej informacji, należy również skontaktować się z biurem prokuratora generalnego, ponieważ prawo stanowe może zapewniać dodatkową ochronę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy