5 zasad udanego inwestowania

17 lutego 2021
Category: Twoje Wyniki

Po ponad trzydziestu latach na rynkach finansowych popełniłem wiele błędów, ale nauczyłem się też wielu rzeczy o tym, jak inwestorzy lub handlowcy mogą układać kursy na Twoją korzyść.

Media finansowe są pełne list analityków, które będą najlepszymi akcjami lub funduszami ETF w tym roku. Niektórzy pytali, dlaczego nie publikuję listy każdego roku.

Na początku hossy często można znaleźć akcje, które zakończyły formacje bazowe obejmujące rok lub dłużej, co po ich zakończeniu sprawia, że ​​stają się silnymi kandydatami do awansowania w ciągu następnego roku lub dłużej.

Kliknij, aby powiększyć

Niespodziewana aktualizacja Apple iPhone 12 nagle potwierdzonaApple potwierdza nowe, poważne problemy dla użytkowników iPhone’aJak chory jest Trump? Biały Dom oferuje sprzeczne komunikaty.W 2009 roku Neflix Inc. (NFLX) był akcją , która znajdowała się w przedziale od najwyższego poziomu z 2004 roku na poziomie 39,77 USD do najniższego poziomu z 2004 roku, który wynosił 9,25 USD. Wykres miesięczny pokazuje szeroki zakres obrotów, linie a i b, z kluczowym oporem na poziomie 40,90 $, który był najwyższym z kwietnia 2008 roku.

Względne wyniki przełamały opór, linię c, pod koniec grudnia 2008 r., Gdy NFLX zamknął się powyżej 20-miesięcznej EMA. W następnym miesiącu OBV przesunął się powyżej swojego WMA (linia 1), a NFLX zakończył formację dolną pod koniec marca 2009 r., Zamykając się na poziomie 42,92 USD.

Wolumen bilansowy (OBV) nie przełamał oporu do końca stycznia 2010 r., Gdy NFLX zyskał ponad 84% w 2009 r. Do szczytu w lipcu 2011 r. NFLX osiągnął maksimum 304,79 USD.

Kiedy rynek rośnie od prawie czterech lat, znacznie trudniej jest znaleźć akcje o długoterminowych podstawach. Chociaż koncentruję się na wykresach miesięcznych i tygodniowych, generalnie dostrzegają one trendy trwające od czterech do sześciu miesięcy, ale nie zawsze przez cały rok.

Kliknij, aby powiększyć

Biorąc pod uwagę zmienność rynku akcji w ciągu ostatnich dwóch lat, wybór przez rynek listy akcji do przetrzymania przez cały rok jest stratą czasu, ponieważ bardzo niewiele akcji utrzymuje się w trendach wzrostowych przez cały rok.

Ten wykres Spyder Trust (SPY) pokazuje różne wahania, które miały miejsce w 2012 roku. Od początku roku SPY wzrósł o 11,5% do szczytu z 2 kwietnia, po czym spadł o 11,2% do czerwcowych minimów, gdy SPY przeszedł całą drogę z powrotem do zaledwie 0,3% wzrostu w skali roku.

Do 14 września SPY wzrósł o ponad 16% w ciągu roku, ponieważ zyskał 15,8% z czerwcowych minimów. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy SPY stracił 9,8%, a SPY zakończył rok ze wzrostem o 11,7%.

Z punktu widzenia zarządzania ryzykiem rezygnacja z ponad 10% zysków jest złym nawykiem, jeśli chcesz zarabiać na dłuższą metę. Wydaje mi się, że listy te mogą często zachęcić inwestorów do popełnienia niektórych klasycznych błędów inwestycyjnych lub handlowych, co drastycznie zmniejsza ich szanse na sukces. W tym artykule zaproponuję pięć zasad, których przestrzeganie w 2013 roku zwiększy Twoje szanse na dochodowy rok.

Kliknij, aby powiększyć

Caterpillar Inc. (CAT) był jednym z 10 najlepszych akcji w 2012 roku, które pojawiły się w CNNMoney. Większość list pochodzi od fundamentalnych analityków, którzy swoje rekomendacje przedstawiają w oparciu o szacunki zysków spółki lub inne fundamentalne czynniki, które, jak spodziewają się, spowodują wzrost kursu akcji przez cały rok.

Analityk, który polecił tę akcję, skomentował, że (CAT) „daje 2% dywidendy, ale to tylko dodatkowa korzyść. Średni pięcioletni wskaźnik P / E firmy wynosi 16. Gdyby tylko wzrósł z obecnego wielokrotności 10,1 do 13 (zakładając, że osiągnie prognozowane zyski w 2012 r.), Oznaczałoby to 117 USD za akcję, co daje 31% całkowitego zwrotu .

(CAT) zamknął rok 2011 na poziomie 90,60 USD i chociaż ten analityk podał cenę docelową, wielu nie. W większości przypadków nie podają również sugerowanego poziomu wejścia ani zatrzymania. To jedna z moich głównych skarg na te roczne listy najlepszych akcji.

Kliknij, aby powiększyć

Tygodniowy wykres spółki Caterpillar Inc. (CAT) pokazuje zamknięcie w 2011 roku (punkt 1) na poziomie 90,60 USD. Pierwszego dnia 2012 r. (CAT) otworzył się na poziomie 92,77 USD, a stop poniżej grudniowego minimum na poziomie 86,29 USD (np. 85,92 USD) byłby najniższym, jaki wydawał się rozsądny. Byłoby to ryzyko na poziomie 7,3%.

W 2013 r. Pamiętaj, aby obliczyć ryzyko każdej nowej transakcji przed złożeniem zamówienia. Zbyt wielu ignoruje ryzyko zaledwie kilku transakcji rocznie, co może poważnie wpłynąć na wyniki całego portfela. W 2013 roku skoncentruj się na ryzyku.

(CAT) zyskiwał na wartości przez osiem tygodni i osiągnął szczyt na poziomie 116,95 USD, co było bardzo zbliżone do celu, jaki analityk wyznaczył 117 USD. W tym momencie pozycja zyskała 26%. Okazało się, że był to rekord roku, gdyż do lipca (CAT) spadł do najniższego poziomu 78,25 USD. Jeśli kupiłeś po rocznej cenie otwarcia, straciłeś 15,6%. Firma (CAT) zamknęła rok na poziomie 86,81 USD, co oznacza stratę w wysokości 6,4% w skali roku.

Oczywiście uważam, że wskaźniki fundamentalne są często opóźnionym wskaźnikiem, a akcje mogą spaść o 20% i nadal być firmą rozwijającą się. Analiza techniczna może pomóc w ustaleniu czasu wejścia, a także ustaleniu poziomu cen, na którym należy kupować lub sprzedawać.

Stali czytelnicy wiedzą, że spędzam sporo czasu na określaniu poziomu wejściowego i chociaż czasami brakuje mi kupienia dużego zwycięzcy za kilka centów, czasami też kupuję niską cenę rynkową. Jest sporo akcji, o których nie piszę, ponieważ profil ryzyka / zysku nie jest korzystny.

Korzystam z szeregu narzędzi technicznych, aby określić, kiedy i gdzie kupić. Na przykład używam opasek Starc, aby powiedzieć mi, kiedy nie kupować, a kiedy czekać. Jeśli chodzi o poziomy początkowe, używam kombinacji analizy punktów obrotu, Fibonacciego, a także prostych narzędzi, takich jak 20-okresowa EMA. Jak większość z was jest świadoma, na rynku zwyżkującym, cofnięcia do 20-dniowej EMA często stanowią dobry punkt wejścia.

W mojej recenzji niektórych „gorących list znalazłem bardzo niewiele, które zalecają określony poziom dostępu. Jeśli chcesz kupić jeden z wysoce polecanych akcji na rok 2013, musisz określić własny poziom wejścia. Skoncentrowanie się na poziomie podstawowym może się bardzo opłacić w 2013 roku.

United Technologies (UTX) była najbardziej polecaną akcją w 2012 roku, a wykres zmian procentowych pokazuje, że miała ona szaloną jazdę. (UTX) zamknął 2011 r. Ceną 73,09 USD, a na początku 2012 r. Odnotował wyższą lukę, otwierając się na poziomie 74,91 USD. Zaledwie trzy dni później (UTX) osiągnął najniższy poziom 73,62 USD przez dwa kolejne dni. To było poniżej 20-dniowej EMA na poziomie 74,19 USD, co mogło być rozsądnym poziomem zakupu

Kliknij, aby powiększyć

Stop musiałby zostać umieszczony pod dołkiem z 25 listopada na poziomie 70,41 USD (linia b) przy około 69,88 USD. Byłoby to ryzyko na poziomie 5,8% (74,19 USD – 69,88 USD / 74,19 USD). Wykres tygodniowy (po prawej) pokazuje, że 20-tygodniowa EMA na poziomie 75,76 $ została nieznacznie naruszona pod koniec stycznia, co mogło być kolejnym punktem wejścia. Pozwoliłoby to na zastosowanie ostrzejszego stopu poniżej grudniowego minimum 71,60 USD.

Nigdy nie należy dokonywać inwestycji, nie wiedząc, ile ryzykujesz i gdzie wyjdziesz, jeśli się mylisz. Pierwsza dziesiątka list nie zawiera stopów, aw 2013 r. Upewnij się, że składasz zlecenie stop na rynku w tym samym czasie, gdy wprowadzasz zlecenie kupna. Nigdy nie opuszczaj go niżej i nie popełniaj błędu, nie zatrzymując się.

Wykres zmiany procentowej pokazuje, że do 15 marca (UTX) wzrósł o ponad 17% w ciągu roku, ale jak pokazuje wykres świecowy po prawej stronie, (UTX) odwrócił się w następnym tygodniu i zamknął poniżej poprzednich sześciotygodniowych minimów. Trzy tygodnie później (linia 2) naruszył wsparcie na 80,98 USD, linia c i rozpoczął dziewięciotygodniowy spadek. (UTX) ostatecznie spadł poniżej rocznej ceny otwarcia, osiągając najniższy poziom 70,71 USD.

Wsparcie na wykresie zmiany procentowej, linia a, zostało przełamane tydzień wcześniej (linia 1), ponieważ wzrost za rok spadł poniżej 9%. Z biegiem lat znałem kilku traderów i kilku z dość głębokimi kieszeniami, ale bardzo niewielu osiągnęłoby 17% wzrost do straty. Na początku czerwca 2012 r. (UTX) spadł o 5% w ciągu roku.

Na początku sierpnia (UTX) ponownie znalazł się na plusie, osiągając szczyt na rynku 14 września, kiedy wrócił do 10% wzrostu w skali roku. W połowie listopada przez cały rok było płasko. Udało mu się nagrodzić tych, którzy utknęli na tej pozycji przez cały rok, zyskiem w wysokości 8% lub wliczając dywidendy, nieco ponad 10%. To wciąż mniej niż wyniki Spyder Trust (SPY).

W przypadku (UTX) miałeś dobre techniczne powody, aby zamknąć swoje długie pozycje w kwietniu, ponieważ stop powinien zostać podniesiony poniżej marcowego minimum 81,71 $. Zapewniłoby to 10% zysk, ponieważ spadł o 7% w ciągu zaledwie kilku tygodni

W 2013 r. Powinieneś chronić swoje zyski, gdy je masz, dostosowując stop, gdy rynek porusza się na twoją korzyść. Nigdy nie doprowadzaj dobrego 8-10% zysku do straty. Opowiadam się również za skalowaniem z długich pozycji, jeśli mój pierwszy cel zwyżkowy zostanie osiągnięty.

Na tych listach, które zbadałem, znalazłem bardzo niewielu analityków, którzy stosują się do ich zaleceń więcej niż kilka razy w ciągu roku i jak wspomniałem wcześniej, nie używają przystanków.

Listy te mogą być często wykorzystywane przez inwestorów lub handlowców jako wymówka, aby nie przeprowadzać własnych badań, ponieważ niektórzy po prostu ślepo stosują się do rad. Nie popełnij błędu, opłacalne inwestowanie lub handel wymaga pracy, a jednym z moich celów zawsze była edukacja, a nie tylko udzielanie rekomendacji.

Dlatego jeśli postępujesz zgodnie z ich podstawowymi radami, musisz przeprowadzić niezbędne badania, aby ocenić, czy ich podstawowy argument ma sens, czy nie. Porównaj z wnioskami innych analityków, a także spójrz wstecz, jak dokładna była ich analiza fundamentalna w przeszłości.

Należy również krytycznie ocenić pracę analityków technicznych, w tym powody zakupu lub sprzedaży akcji. Czy analityk poprawnie zidentyfikował trend wzrostowy lub spadkowy? Czy ich poziom wsparcia lub oporu był właściwy? A co z ich zatrzymaniem lub czy trzymali się zbyt długo? Pozwoli ci to ocenić ich mocne i słabe strony i podjąć odpowiednie działania.

Badanie to powinno obejmować nie tylko konkretną inwestycję, ale także rekomendującego ją analityka. Czy w przeszłości analityk dostosowywał swoje zalecenia w ciągu roku? Dowiedz się również, jak radziły sobie jego wcześniejsze listy i jakie wypłaty mogły mieć jego rekomendacje w ciągu roku.

Oceń także długoterminowy pogląd analityka na gospodarkę lub rynek akcji. Jeśli analityk spodziewa się poważnego spadku na rynku w nadchodzącym roku, dlaczego miałbyś chcieć kupić i trzymać polecane przez niego akcje?

Dlatego w 2013 roku zostań swoim własnym analitykiem i przeprowadź własne badania. Znajdź metodologię, która ma dla Ciebie sens, a następnie śledź ją przez chwilę.

Kliknij, aby powiększyć

Oczywiście, główni analitycy z Wall Street mają również własne listy najbardziej i najmniej uprzywilejowanych akcji, o czym wspomniałem ostatnio na Wall Street Pick and Pans . Chciałem zakończyć ten artykuł recenzją Schlumberger Ltd. (SLB) i wyjaśnieniem, dlaczego obecnie nie uważam go za atrakcyjny.

Tygodniowy wykres (SLB) pokazuje szeroki zakres handlowy, linie b i c, który obowiązywał przez większość 2012 roku. Występuje silny opór na poziomie 78,47 do 80,78 USD, maksima w 2012 roku. Długoterminowy trend spadkowy od szczytów w latach 2007-2008 wynosi obecnie 92 USD.

(SLB) wzrósł w pierwszym tygodniu 2013 r., Aby zamknąć się powyżej 20-tygodniowej EMA i kwartalnego obrotu na poziomie 71,32 USD. To pozytywny znak. Jego krótkoterminowe wsparcie wynosi 66,85 USD, a ważniejsze (linia c) to 61,73 USD.

Względne wyniki nadal pokazują formację niższych szczytów (linia d) i niższych dołków, linia e. Linia RS musi przebić się przez trend spadkowy i przekroczyć szczyt z jesieni 2012 roku, aby zasugerować, że zaczyna stawać się liderem na rynku.

Wolumen bilansowy (OBV) jest obecnie poniżej swojego tygodniowego WMA i znacznie poniżej oporu na linii f. Przejście przez ten opór jest potrzebne, aby zasugerować, że rozpoczął trwały nowy trend wzrostowy.

Jeśli uznasz, że względna wydajność i analiza OBV są warte zachodu, możesz samodzielnie śledzić (SLB) i daj mi znać, jeśli zauważysz zmianę w jej trendzie.

Pamiętaj, że w 2013 roku przestrzegaj tych pięciu zasad, a myślę, że Twoje wyniki się poprawią.

  1. Skoncentruj się na ryzyku i oblicz je dla każdej inwestycji.
  2. Krytycznie określ swój poziom wejścia i nie ścigaj żadnego rynku.Użyj twardego stopu na wszystkich pozycjach.Chroń swoje zyski, podnosząc stopę, aby zablokować zyski.Prowadzisz własne badania i uczysz się zostać swoim własnym analitykiem.Biorąc pod uwagę obecne perspektywy rynkowe na koniec sierpnia, koncentracja na ryzyku nabiera jeszcze większego znaczenia, ponieważ wrzesień jest zazwyczaj bardzo trudnym okresem dla rynku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy