Co się stanie, jeśli nie spłacisz kredytu biznesowego?

17 lutego 2021
Category: Sobie Pozwolić

Zaciągnięcie pożyczki biznesowej może pomóc w uruchomieniu start-upu lub skalowaniu istniejącej firmy. Ale możesz napotkać problemy, jeśli nie będziesz w stanie spłacić pożyczkodawcy. Niespłacenie kredytu biznesowego nie jest idealną sytuacją i istnieje kilka sposobów, w jakie może wpłynąć na Twoje finanse. Wiedza o tym, co robić – a czego nie robić – przy zaciąganiu pożyczek biznesowych może pomóc uniknąć takiej sytuacji.

Niewypłacalność kredytu biznesowego, definicja

Niespłacanie pożyczki na działalność gospodarczą lub innego rodzaju pożyczki oznacza, że ​​pożyczka nie została spłacona przez określony czas. To, kiedy zostaniesz uznany za zalegającego, może zależeć od pożyczkodawcy. Na przykład, możesz zostać uznany za zalegającego z płatnością po pierwszej nieodebranej płatności lub pożyczkodawca może pozwolić, aby sześć miesięcy zaległych płatności minęło jako pierwsze.

W większości przypadków pożyczkodawca będzie starał się umożliwić Ci nadrobienie nieodebranych lub opóźnionych płatności, zanim pożyczka zostanie zaległa ze spłatą. To znane jako wyrozumiałość. Gdy dochodzi do niespłacenia kredytu biznesowego, pożyczkodawca traci pieniądze. Mogą więc dać ci trochę swobody, abyś miał szansę nadrobić zaległości, aby zminimalizować potencjalne straty.

Konsekwencje niewypłacalności kredytu biznesowego

Najbardziej bezpośrednie skutki niespłacenia kredytu biznesowego mogą zależeć od rodzaju kredytu i struktury Twojej firmy.

Początkowo możesz spodziewać się telefonów i listów od pożyczkodawcy z prośbą o spłatę zaległości. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, ponieważ nie odpowiadasz lub nie jesteś w stanie zapłacić, pożyczkodawca może przekazać Twoje konto windykatorowi. Jeśli niespłacona pożyczka zostanie sprzedana firmie windykacyjnej, jesteś teraz winien windykatorowi, a nie pierwotnemu pożyczkodawcy. W każdym przypadku do salda pożyczki mogą zostać doliczone odsetki, kary i opłaty.

Oto, co może się wydarzyć dalej:

 • Możesz zostać pozwany osobiście. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub podpisałeś poręczenie osobiste na pożyczkę biznesową, możesz zostać pozwany przez pożyczkodawcę lub windykatora. Jeśli przegrasz w sądzie, możesz zostać zobowiązany do zapłaty kwoty zadłużenia wraz z opłatami prawnymi pożyczkodawcy lub windykatora.
 • Twoje osobiste aktywa mogą zostać zajęte. Podpisanie gwarancji osobistej oznacza, że ​​zgadzasz się być osobiście odpowiedzialnym za dług biznesowy. Jeśli podpiszesz gwarancję i zostaniesz pozwany, pożyczkodawca może zająć się twoim majątkiem osobistym jako spłata pożyczki. Możesz stracić swoje zabezpieczenie. Zabezpieczone kredyty biznesowe wymagają zabezpieczenia, co zazwyczaj oznacza zastaw na aktywach biznesowych. Nawet jeśli otrzymałeś pożyczkę biznesową bez osobistej gwarancji, Twoje aktywa mogą być nadal zagrożone, jeśli nie wywiążesz się ze spłaty. Twoja zdolność kredytowa może ucierpieć. Twoja osobista i biznesowa ocena kredytowa może ucierpieć po niespłaceniu kredytu biznesowego, w zależności od tego, w jaki sposób pożyczka jest zgłaszana biurom kredytowym. Jeśli wykorzystałeś swój numer ubezpieczenia społecznego, aby ubiegać się o pożyczkę lub podpisałeś poręczenie osobiste, niewywiązanie się z płatności i orzeczenie mogą skończyć się zarówno na Twojej osobistej, jak i biznesowej historii kredytowej. Twoje rachunki bankowe lub zwroty podatków mogą zostać zajęte. Jeśli nie ma żadnych aktywów fizycznych, które pożyczkodawca może zająć w ramach procesu sądowego w celu odzyskania długu, mogą zamiast tego pochodzić z twoich firmowych lub osobistych kont bankowych. A jeśli nie spłacisz pożyczki SBA, rząd federalny może odliczyć zwrot podatku za spłatę. Uzyskanie nowych pożyczek lub linii kredytowych może być trudniejsze. Niespłacanie kredytu biznesowego niszczy kredyt, co może sprawić, że w przyszłości pożyczkodawcy będą wydawać się bardziej ryzykowni. Może to utrudnić uzyskanie zezwolenia na nowe pożyczki lub linie kredytowe, gdy potrzebujesz kapitału biznesowego. Może też być trudniej przekonać dostawców, aby udzielili Tobie kredytu.Unikanie niewypłacalności kredytu biznesowego

  Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować swoje szanse na niespłacenie kredytu biznesowego, zaczynając od wybiórczego podejścia do pożyczki. Zanim zaciągniesz nową pożyczkę biznesową, powinieneś rozważyć opłaty i stopy procentowe, a także miesięczną płatność, aby upewnić się, że jest ona zrównoważona dla twojego przepływu gotówki.

  Jeśli już zaciągnąłeś pożyczkę biznesową i martwisz się, że nie zostanie spłacony, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest pozostanie w kontakcie z pożyczkodawcą. Twój pożyczkodawca może być w stanie zaoferować Ci opcje na bieżąco z pożyczką. Na przykład mogą chcieć zezwolić na tymczasowe odroczenie płatności, jeśli doświadczasz trudności finansowych.

  Możesz także zbadać inne opcje, takie jak refinansowanie pożyczki. Refinansowanie kredytu biznesowego do niższej stopy procentowej może również skutkować niższymi miesięcznymi ratami. Jeśli łatwiej będzie zarządzać płatnościami, szanse na niewywiązanie się z płatności mogą spaść.

  Co zrobić w przypadku niewykonania zobowiązania

  Jeśli masz już zaległości w spłacie kredytu biznesowego, najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zignorowanie sytuacji. Skontaktuj się z pożyczkodawcami lub firmą windykacyjną obsługującą pożyczkę, jeśli została już sprzedana, aby omówić opcje spłaty. Możesz być w stanie opracować nowy plan płatności. Lub windykator może chcieć omówić ugodę, w której zapłacisz mniej niż to, co jest winne, aby zamknąć dług.

  Te rozwiązania mogą nie być idealne, ale mogą pomóc uniknąć procesu sądowego i ograniczyć szkody w zdolności kredytowej. Jeśli jesteś w sytuacji, w której absolutnie nie możesz sobie pozwolić na spłatę pożyczki, a Twojej firmie grozi upadek, być może będziesz musiał rozważyć bardziej drastyczną alternatywę.

  Ogłoszenie upadłości może pomóc w restrukturyzacji zadłużenia lub jego całkowitym wyeliminowaniu, w zależności od struktury Twojej firmy. Jeśli na przykład jesteś jednoosobowym właścicielem, ty i firma jesteście zasadniczo tacy sami z finansowego punktu widzenia. Jeśli więc nie masz żadnych aktywów i nie masz możliwości spłaty pożyczki, rozdział 7 może wymazać dług, abyś mógł zacząć od nowa.

  Z drugiej strony, jeśli działasz jako korporacja lub LLC, rozdział 11 może mieć większy sens. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11 może pomóc w restrukturyzacji zadłużenia biznesowego i spłacie go bez konieczności zamykania drzwi lub poświęcania aktywów biznesowych. Rozmowa z prawnikiem ds. Upadłości lub doradcą kredytowym może pomóc w porównaniu wszystkich opcji zarządzania niespłaconą pożyczką biznesową.

  Podsumowanie

  Niespłacanie kredytu biznesowego nie jest sytuacją idealną i może mieć trwały wpływ na finanse firmy. W niektórych przypadkach może to również wpłynąć na twoją osobistą sytuację finansową. Na szczęście istnieją opcje radzenia sobie z niespłaceniem kredytu biznesowego, abyś mógł wrócić na właściwą ścieżkę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy