Co to jest pożyczka o zmiennej stopie procentowej?

17 lutego 2021
Category: Miesięczna Rata

Pożyczka o zmiennym oprocentowaniu to pożyczka, w przypadku której pobierana stopa procentowa może się zmieniać lub „dostosowywać w trakcie trwania pożyczki. Pożyczka o zmiennej stopie procentowej jest przeciwieństwem pożyczki o stałym oprocentowaniu, w przypadku której oprocentowanie pozostaje stałe w trakcie pożyczki. Pożyczki o zmiennym oprocentowaniu są znacznie mniej powszechne niż ich odpowiedniki o stałym oprocentowaniu, ponieważ osoby fizyczne i rodziny cenią spójność i stałe płatności, jakie oferuje pożyczka o stałym oprocentowaniu.

Widzisz, w przypadku kredytu hipotecznego o regulowanym oprocentowaniu, gdy stopy procentowe rosną (lub spadają), tak samo dzieje się z okresową lub miesięczną płatnością, którą płaci kredytobiorca. Długość harmonogramu spłaty kredytu nie zmienia się, zmienia się tylko kwota spłaty. Stwarza to ryzyko dla pożyczkobiorcy w przypadku wzrostu stóp procentowych. Ryzyko wzrostu stóp procentowych nazywane jest „ryzykiem stopy procentowej i jest to ryzyko, które przyjmuje pożyczkobiorca, decydując się na kredyt z regulowaną stopą procentową. Z drugiej strony, jeśli pożyczkobiorca wybiera pożyczkę o stałej stopie procentowej, to pożyczkodawca przejmuje ryzyko stopy procentowej.

Więc jaka jest wada pożyczki o stałym oprocentowaniu? Cóż, aby pożyczkodawca mógł wziąć na siebie ryzyko stopy procentowej, nalicza premię od stopy procentowej, aby skompensować to ryzyko. W związku z tym regulowana stopa procentowa jest zwykle niższa niż stała stopa procentowa, ponieważ przy regulowanej stopie pożyczający pieniądze przejmuje ryzyko stopy procentowej.

Określenie regulowanej stopy procentowejJak ustalane jest oprocentowanie pożyczki o zmiennej stopie procentowej? Stopa procentowa będzie na ogół powiązana z indeksowaną stopą procentową. Zazwyczaj jest to tzw. Stawka LIBOR. co oznacza oferowaną stawkę międzybankową w Londynie. Oprocentowanie pożyczki, które płaci pożyczkobiorca, to zwykle LIBOR powiększony o określoną kwotę odsetek powyżej stopy LIBOR. Wraz ze wzrostem lub spadkiem LIBOR wzrośnie Twoje oprocentowanie i spłaty pożyczki.

Zalety pożyczek o zmiennym oprocentowaniuJak już wspomnieliśmy powyżej, podstawową zaletą pożyczki o zmiennym oprocentowaniu jest to, że pobierane odsetki będą niższe niż w przypadku pożyczki o stałym oprocentowaniu, przy czym wszystkie inne będą równe. Jedyną inną zaletą jest to, że jeśli rynkowe stopy procentowe będą spadać, to osoba posiadająca kredyt z regulowaną stopą procentową będzie mogła skorzystać ze spadku stóp procentowych. Ale kupujący uważajcie, odwrotnie będzie, jeśli stopy procentowe wzrosną. Poza tymi dwoma aspektami korzyści w porównaniu z pożyczką o stałym oprocentowaniu są ograniczone. Ale są to dwie ważne zalety, które należy wziąć pod uwagę.

Rodzaje kredytów o zmiennym oprocentowaniuPożyczki o zmiennym oprocentowaniu mają różne kształty i rozmiary. i prawdę mówiąc, większość z nich to hybryda pomiędzy pożyczką o stałym oprocentowaniu a pożyczką lub hipoteką o regulowanej stopie procentowej. Oznacza to, że rozpoczynają się one na pewien okres jako pożyczki stałe, a następnie zmieniają się na stopę regulowaną po upływie ustalonego okresu. I tak dla odniesienia, ARM oznacza kredyt hipoteczny o regulowanym oprocentowaniu.

10/1 ARM: 10/1 ARM ma stałą stopę procentową przez pierwsze 10 lat, a następnie co roku dostosowuje się do rynkowej stopy procentowej.

ARM 7/1: ARM 7/1 ma stałą stopę procentową przez pierwsze 7 lat, a następnie każdego roku dostosowuje się do rynkowej stopy procentowej.

5/1 ARM: 5/1 ARM ma stałą stopę procentową przez pierwsze 5 lat, a następnie każdego roku dostosowuje się do rynkowej stopy procentowej.

ARM na 1 rok: Odmiana na 1 rok ma stałą stopę procentową przez pierwszy rok, a następnie każdego roku dostosowuje się do rynkowej stopy procentowej.

Jak działają korekty stóp procentowych?Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym, jak zachodzą korekty stóp procentowych. Warunki te będą się różnić w zależności od pożyczki. Po pierwsze, ubiegając się o ARM, należy zapytać, jaki jest maksymalny limit stóp procentowych. Jest to maksymalna stopa procentowa, jaką można naliczyć na ARM. Po drugie, ogólnie rzecz biorąc, istnieje maksymalna kwota, o jaką stopa procentowa może wzrosnąć każdego roku. Powinno to dać kredytobiorcy pewną wygodę, wiedząc, że wzrost stóp procentowych w ciągu jednego roku może być jedynie kwotą maksymalną.

Wniosek

Istnieją wyraźne zalety pożyczek o zmiennym oprocentowaniu, takie jak niższe stopy procentowe i niższe płatności. Jednak pożyczka o zmiennym oprocentowaniu może nie być najlepsza, jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jaka będzie miesięczna rata podczas całej pożyczki. Pamiętaj, aby omówić opcje pożyczki ze swoim brokerem pożyczkowym lub hipotecznym, zanim wybierzesz pożyczkę, która najbardziej Ci odpowiada.

Kalkulatory IQ mają nadzieję, że ten artykuł okaże się przydatny. Jesteśmy numerem jeden w sieci wśród kalkulatorów finansowych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy