Giełda może załamać się w tym kwartale, ale oto dlaczego nie powinieneś się tym stresować

17 lutego 2021
Category: Które Możesz

Spowolnienie na rynku jest bardziej niż możliwe w nadchodzących miesiącach, ale warto się przygotować, a nie przestraszyć.

Wrzesień był niestabilnym miesiącem na giełdzie i póki co październik wydaje się mieć trudny początek. A to może stawiać inwestorów na krawędzi, zwłaszcza biorąc pod uwagę sposób, w jaki rynek całkowicie spadł w marcu, kiedy po raz pierwszy pojawiły się informacje o pandemii koronawirusa.

Jeśli martwisz się, że giełda ponownie pogrąży się w bessie do końca roku, prawdopodobnie jesteś w dobrym towarzystwie. Ale zamiast stresować się tą możliwością, lepiej zachować spokój i pamiętać o następujących rzeczach.

Źródło obrazu: Getty Images.

1. Niedźwiedzie rynki nie są takie rzadkie

Wręcz przeciwnie – było ich 25 między 1929 a 2009 rokiem. Teraz te wiadomości mogą nie być uspokajające, jeśli jesteś całkiem nowy w inwestowaniu, ponieważ otrzymaliśmy 10-letnie zwolnienie z bessy w ciągu dekady poprzedzającej do katastrofy marca. Ale to, że mogłeś nie doświadczyć swojego udziału w bessie, nie oznacza, że ​​są one niezwykłe.

Oto kilka jeszcze lepszych wiadomości: hossy są tak samo powszechne jak bessy. I zwykle trwają dłużej.

2. Musisz podjąć działania, aby stracić pieniądze

Sam fakt spadku wartości akcji nie spowoduje utraty pieniędzy w portfelu. Jedynym sposobem na to jest wyjście i rozładowanie zapasów, gdy są one niedostępne.

Teraz, jeśli zostawisz się bez oszczędności lub dostępu do pieniędzy, możesz zostać zmuszony do sięgnięcia po swój portfel, gdy pojawi się potrzeba gotówki, tworząc w ten sposób scenariusz, w którym blokujesz straty, których chciałeś uniknąć. Ale jeśli utworzysz fundusz awaryjny z wystarczającą ilością pieniędzy, aby pokryć dobre od trzech do sześciu miesięcy rachunki, będziesz w lepszej sytuacji, aby zostawić swój portfel w spokoju, jeśli rynek rzeczywiście spadnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

3. Dywersyfikacja może pomóc w ochronie

Dobrze zdywersyfikowany portfel może pomóc złagodzić cios, jeśli giełda gwałtownie spadnie w tym roku. Teraz jest kilka kroków, które możesz podjąć w celu dywersyfikacji. Po pierwsze, możesz załadować fundusze indeksowe, które zapewniają ekspozycję na szerszy rynek bez konieczności wykonywania czynności związanych z weryfikacją poszczególnych akcji. Dla jasności, jeśli zainwestujesz w fundusze indeksowe i rynek się załamie, Twój portfel straci wartość na papierze (lub na ekranie). Ale ta strata nie będzie specyficzna dla ciebie.

Możesz również ręcznie wybierać poszczególne akcje z różnych segmentów rynku. Posiadanie około 15 zapasów to dobry punkt wyjścia. Ponadto możesz wybrać akcje z długą historią wypłaty dywidend. Jeśli rynek się załamie, istnieje duża szansa, że ​​te firmy nadal będą w stanie nagradzać inwestorów kwartalnymi płatnościami, zapewniając pewną amortyzację podczas spadku na rynku.

Pomysł krachu na giełdzie może być irytujący, ale kiedy sięgniesz głębiej, możesz dojść do wniosku, że nie jest to coś, czym warto się stresować. Zamiast tego skoncentruj się na czytaniu o bessach i sposobach inwestowania w ich trakcie, zwiększaniu awaryjnych oszczędności i poszerzaniu osobistego zestawu inwestycji. Im bardziej jesteś aktywny, tym większą kontrolę z pewnością poczujesz, jeśli w ostatnim kwartale 2020 roku akcje ulegną pogorszeniu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy