Jak odpowiedzieć: „Dlaczego chcesz tu pracować?”

17 lutego 2021
Category: Które Należy

Dlaczego chcesz tu pracować? Jest to typowe pytanie w rozmowie kwalifikacyjnej, ale także takie, na które może być trudno odpowiedzieć, zwłaszcza gdy próbujesz je rozwiązać. Nieprzygotowanie solidnej odpowiedzi na to pytanie jest ryzykowne, ponieważ może mieć wpływ na to, czy potencjalny pracodawca przedstawi Ci ofertę pracy – czy nie.

Dlaczego to pytanie do wywiadu jest tak ważne? Pomyśl o tym z perspektywy pracodawcy: firma chce zatrudnić kogoś, kto mocno wierzy w misję firmy i chce wywrzeć pozytywny wpływ na organizację i jej klientów lub klientów. Poszukiwanie kandydata, który jest dobrze dopasowany do stanowiska i firmy, może być kosztownym i czasochłonnym procesem. Dlatego menedżerowie ds. Rekrutacji chcą pomóc pracodawcy osiągnąć dobry zwrot z inwestycji.

Kiedy możesz usłyszeć „Dlaczego chcesz tu pracować? pytanie? W każdym momencie rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak najprawdopodobniej napotkasz to na początku spotkania, kiedy ankieter może go użyć, aby nadać ton rozmowie. Może również pojawić się pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ kierownik ds. Rekrutacji stara się potwierdzić Twoje zainteresowanie i entuzjazm dla możliwości, teraz, gdy dowiedziałeś się więcej na jej temat.

Szukaj innych form pytania, takich jak „Dlaczego chcesz z nami pracować? i „Dlaczego interesuje Cię to stanowisko? W połączeniu, są to jedne z najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej w sprawie pracy.

Przykłady tego, czego nie należy mówić

Dokładnie jak powinieneś odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chcesz tu pracować? zależy od pracy i organizacji – i oczywiście od Ciebie i tego, jak chcesz się wyrazić. Wiedza o tym, jak sformułować konstruktywną odpowiedź, która pasuje do większości sytuacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zaczyna się od zrozumienia tego, czego pracodawcy prawdopodobnie nie chcą usłyszeć. Oto kilka przykładów:

 • „Szczerze mówiąc, potrzebuję tylko pracy, a ta wyglądała interesująco. Z pewnością jest to szczera odpowiedź. Ale nie pokazuje szczerego zainteresowania rolą lub firmą. Ponadto kierownik ds. Rekrutacji może mieć obawy, że szybko opuścisz firmę, aby skorzystać z kolejnej okazji, która będzie dla Ciebie bardziej atrakcyjna.

 • „Słyszałem, że ta firma oferuje dobre wynagrodzenie i korzyści. Każda firma chce być postrzegana jako pracodawca z wyboru, a wiodące firmy zdają sobie sprawę, że muszą oferować konkurencyjne wynagrodzenie, aby zatrudniać najlepszych talentów. To powiedziawszy, nie chcą zatrudniać ludzi, których główną motywacją do pracy w firmie są pieniądze.

  „Postrzegam to jako krok do większych i lepszych rzeczy. Chociaż żaden pracodawca nie oczekuje, że każdy pracownik pozostanie w organizacji przez dłuższy czas, taka reakcja sugeruje, że bardziej koncentrujesz się na przyszłości niż teraz. Sugeruje również, że masz już jedną nogę za drzwiami, zanim zostałeś zatrudniony.Bardziej przemyślane podejście do wyjaśnienia, dlaczego chcesz otrzymać stanowisko

  Jeden z kluczy do wymyślenia przekonującej odpowiedzi na pytanie „Dlaczego chcesz tu pracować? to odwrócić pytanie, na przykład: „Dlaczego ta firma miałaby mnie zatrudnić? Innymi słowy, pomyśl więcej o tym, co masz do zaoferowania i o tym, jak możesz wywrzeć wpływ, niż o to, dlaczego znalezienie pracy przyniosłoby ci korzyści. Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas opracowywania odpowiedzi:

  • Jak możesz pomóc firmie odnieść sukces? Przeczytaj, co się dzieje z firmą i jej branżą. Czy niedawno zmienił ofertę swoich produktów lub usług? Jakie presje konkurencyjne napotykają? Rozważ ten krajobraz i pomyśl: „Jaką mam wiedzę i doświadczenie, które byłyby szczególnie przydatne dla tego pracodawcy w tej chwili?

  • Jakie poprzednie sukcesy zawodowe mógłbyś powtórzyć w tej firmie? W jaki sposób w poprzednich miejscach pracy spełniłeś lub przekroczyłeś oczekiwania swoich pracodawców? Jakie problemy odegrałeś główną rolę w rozwiązaniu? Jakie pomysły pomogły firmie zaoszczędzić pieniądze lub w inny sposób poprawić jej wyniki? Jakie lekcje możesz się nauczyć, które możesz zastosować w przyszłości, aby stworzyć wartość dla potencjalnego pracodawcy?

   Jak uzupełnisz kulturę firmy? Zdolność kandydata do dopasowania się do kultury organizacyjnej jest ważnym czynnikiem rekrutacyjnym dla wielu pracodawców. Zrób więc swoją pracę domową na temat kultury firmy i określ, co w niej najbardziej Ci się podoba. Na przykład, jeśli firma zachęca do przedsiębiorczego myślenia i jest to dla Ciebie ważne, uwzględnij to w swojej odpowiedzi.Rozwijaj swoją odpowiedź dzięki płynnemu wprowadzaniu

   Na pytanie „Dlaczego chcesz tu pracować? Lub „Dlaczego interesuje Cię to stanowisko? w rzeczywistej sytuacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcesz udzielić przygotowanej odpowiedzi w sposób, który brzmi wytwornie, ale naturalnie. Rozważ użycie jednego z poniższych wstępów jako inspiracji do stworzenia własnej odpowiedzi:

   • „Postrzegam tę okazję jako sposób na wniesienie wkładu w ekscytującą / myślącą przyszłościowo / szybko rozwijającą się firmę / branżę i czuję, że mogę to zrobić przez / z moim…
   • „Uważam, że moje umiejętności szczególnie dobrze nadają się na to stanowisko, ponieważ…„Uważam, że mam wiedzę, która pozwoli mi odnieść sukces na tym stanowisku i w firmie, ponieważ…„Jestem podekscytowany tą ofertą pracy, ponieważ pozwoliłaby mi…W obliczu pytania „Dlaczego chcesz tu pracować? (lub innych trudnych, takich jak „Opowiedz mi o sobie i „Jakie są Twoje największe słabości?), niektórzy poszukujący pracy zamierają, bo martwią się, że powiedzą coś niewłaściwego. Ale jeśli przewidujesz pytanie i poświęcisz czas na przygotowanie odpowiedzi przed rozmową kwalifikacyjną, unikniesz zakłopotania – a Twoje szanse na trafienie w dziesiątkę zwycięską odpowiedzią wzrosną.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy