Jaka jest kara za naruszenie przepisów dotyczących finansowania kampanii

17 lutego 2021
Category: Przy Użyciu

Pytanie: Byłem zdumiony, widząc w zeszłym miesiącu, że wieloletni urzędnik Fiesta Bowl, John Junker, został skazany na karę więzienia federalnego. Od dziesięcioleci jest szanowanym członkiem społeczności i trudno mi pojąć, że zrobiłby wszystko, co uprawnia do spędzenia w więzieniu. Nie wydaje mi się przestępcą iz tego, co mi powiedziano, został oskarżony o łamanie zasad dotyczących zbierania pieniędzy na kampanie polityczne. Czy naprawdę możesz iść za to do więzienia?13 marca John Junker, były dyrektor wykonawczy i dyrektor generalny Fiesta Bowl, został skazany na osiem miesięcy więzienia federalnego. To ktoś, kto w Sports Illustrated nazwał kiedyś siódmym najpotężniejszym człowiekiem w futbolu uniwersyteckim, a inni nazywali go twarzą tego, co jest dobre w piłkarskich misach uniwersyteckich. Junker został dyrektorem wykonawczym Fiesta Bowl w 1990 roku, mając zaledwie 34 lata, i pomógł przekształcić go w jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w kraju, ostatecznie stając się najlepiej opłacanym menedżerem w kraju.

A jednak był tam w zeszłym miesiącu w sądzie federalnym w Arizonie, stojąc przed sędzią Sądu Okręgowego USA Davidem Campbellem, czekając na swój los.

Wielu członków społeczności przesłało listy wzywające do oszczędzenia Junkerowi kary więzienia. Było ponad 100 takich listów, w tym jeden od Jerry’ego Colangelo, byłego właściciela NBA Phoenix Suns i Arizona Diamondbacks przez MLB, który nazwał Junkera „ważnym współautorem i zwolennikiem naszej społeczności. Inne listy nadeszły od pracowników Towarzystwa św. Wincentego a Paulo, organizacji charytatywnej Phoenix służącej ubogim, w której obecnie pracuje Junker.

Prokuratorzy federalni argumentowali jednak, że kara więzienia jest uzasadniona. „Przestępstwo Junkera jest poważne – napisali prokuratorzy w lutowym pozwie. „Był liderem wieloprzedmiotowej konspiracji, której celem było przekazywanie nielegalnych datków na kampanie, okłamywanie Federalnej Komisji Wyborczej i oszukiwanie Stanów Zjednoczonych poprzez ukrywanie przed IRS nielegalnych datków na kampanie i wydatków na lobbing.

W 2011 roku Junker przyznał się do tego wszystkiego, kiedy przyznał się do jednego zarzutu przestępczego spisku. W szczególności przyznał się do konspiracji w celu uzyskania datków na kampanie polityczne od pracowników Fiesta Bowl, a następnie zwrócenia tym pracownikom pod pozorem premii dla pracowników.

Dlaczego ktoś miałby to zrobić? W rzeczywistości jest to klasyczny sposób unikania przepisów, które w tamtym czasie zabraniały korporacjom bezpośredniego wpłacania środków na kampanie polityczne. Junker stwierdził w swojej zgodzie z prośbą, że wie, co robi i że to było złe.

„Wiedziałem… że… nielegalne jest… korporacje… przekazywanie darowizn na kampanie polityczne – stwierdził Junker w umowie – „i że nielegalne jest używanie nazwisk innych osób, aby udawać, że datki dokonywane przez… korporacje… były w rzeczywistości nie są tworzone przez… korporacje . Junker przyznał również, że wiedział, iż skoro przekazywanie datków przy użyciu cudzych imion jest nielegalne, to wyrażanie zgody na takie postępowanie z innymi również jest przestępstwem.

Ale i tak to zrobił. I przypuszczalnie dlatego przyznał się do spisku przestępczego, za przestępstwo zagrożone maksymalnie pięcioma latami więzienia.

Jego ugoda z prokuratorami przewidywała, że ​​jego kara więzienia nie przekroczy dwóch lat. Od czasu jego prośby w 2012 roku Junker podobno nadal pomagał prokuratorom w prowadzeniu śledztwa, zgodnie z wymogami zawartymi w jego ugodie. Ostatecznie prokuratorzy zalecili sądowi karę jednego roku kary. Adwokat Junkera argumentował w odpowiedzi, że sam okres próbny wystarczy.

Jak to często robią sędziowie, Campbell doszedł do wyniku gdzieś pomiędzy: osiem miesięcy więzienia. Campbell przyznał, że Junker zapłacił już poważną cenę za swoje czyny, tracąc pracę i nie tylko. Ale, jak powiedział Campbell, łamanie prawa przez Junkera wymagało kary więzienia, ponieważ Junker zaangażował się w spisek i spowodował, że jego pracownicy również popełnili przestępstwa. W rezultacie nawet sama Fiesta Bowl była zagrożona przez składanie fałszywych oświadczeń na temat wpłat na kampanie rządowi, w tym IRS i Federalnej Komisji Wyborczej.

Więc jaka jest lekcja? Jeśli kiedykolwiek zostaniesz skazany za przestępstwo federalne, może to pomóc zmniejszyć karę za to, że jesteś cenionym członkiem społeczności, że współpracowałeś z rządem i że inni wypowiadają się w twoim imieniu. Ale to niekoniecznie uchroni cię przed więzieniem. Przestępstwo to przestępstwo.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy