Jaki jest następny bitcoin? Najbardziej obiecujące kryptowaluty 2020 roku

17 lutego 2021

Ostatnia aktualizacja 26 grudnia 2019 r

Rok 2017 był ogromnym rokiem dla kryptowalut, z Bitcoinem – najcenniejszą i najbardziej rozpowszechnioną kryptowalutą – którego historyczna cena wahała się od zaledwie 900 do ponad 20000 USD. Chociaż może być królem ekosystemu kryptowalut, istnieje wiele problemów z siecią, która ma wielu inwestorów pytających: jaki jest następny Bitcoin?

Bitcoin nie wydaje się wkrótce nigdzie iść, ale są wiadomości o wielu obiecujących nowych sieciach blockchain, które są przygotowane do zapewnienia poważnej konkurencji. W tym artykule przyjrzymy się najbardziej obiecującym nadchodzącym kryptowalutom, które grożą upadkiem najwyższej monety z jej krypto-tronu i zniszczą to, co czyni je tak destrukcyjnymi.

Problem z Bitcoinem

Bitcoin został pierwotnie pomyślany przez twórcę Satoshi Nakamoto jako „elektroniczny system pieniężny peer-to-peer, ale ostatnio znacznie odszedł od tej pierwotnej wizji. Chociaż rzeczywiście doświadczył dramatycznego wzrostu popularności w ciągu ostatniego roku i oszałamiającego wzrostu wartości, cierpiał z powodu problemów ze skalowalnością, które sprawiły, że sieć była zarówno droga, jak i paraliżująco wolna.

Wysoki popyt na Bitcoin, spowodowany jego szybkim wzrostem wartości, stworzył ekosystem, który promuje gromadzenie, przez co posiadacze niechętnie używają swojej kryptowaluty jako waluty. Brakuje skutecznych środków zarządzania zwiększonymi wolumenami transakcji, które wynikały ze zwiększonej adopcji, powodując przeciążenie sieci.

Użytkownicy, którzy chcą szybciej zweryfikować swoje transakcje, muszą płacić więcej, ponieważ górnicy traktują transakcje z wyższymi opłatami jako priorytetowe. Ostatecznie oznacza to, że sieć cierpi teraz z powodu wysokich opłat transakcyjnych i długich czasów rozliczania transakcji. Obecnie opracowywanych jest wiele rozwiązań, takich jak warstwa skalowaniaLightning Network, ale te poprawki nie są jeszcze gotowe do uruchomienia.

Na razie wydaje się, że Bitcoin pozostanie zarówno bardzo cenny, jak i nieporęczny. W międzyczasie spójrzmy na najbardziej obiecujące alternatywy, zaczynając od Litecoina:

Litecoin

Czy Litecoin to kolejny Bitcoin? Litecoin, stworzony przez byłego pracownika Google, Charliego Lee, jest kryptowalutą skoncentrowaną na płatnościach, która w 2017 roku odnotowała wzrost wskaźników adopcji. Promowany jako szybka i funkcjonalna alternatywa, Litecoin oferuje szereg korzyści, jeśli chodzi o efektywność transakcji.

Podstawową różnicą między Bitcoinem a Litecoinem jest całkowita liczba dostępnych monet – pierwsza jest ograniczona do 21 milionów monet, podczas gdy druga jest ograniczona do 84 milionów, co daje niższą całkowitą cenę jednostkową. Ten wyższy maksymalny limit monet może potencjalnie zapewnić psychologiczną przewagę nad Bitcoinem, promując zwiększone użycie jako waluty.

Największą zaletą Litecoina jest szybkość transakcji, którą oferuje. Dane z BitInfoCharts pokazują, że Litecoin ma średni czas potwierdzenia transakcji wynoszący zaledwie2,5 minuty, co znacznie przewyższa Bitcoin Network.


Wyniki Litecoina w 2017 roku dzięki uprzejmości CoinMarketCap

Kolejną ważną różnicą między nimi jest algorytm kryptograficzny, którego używają. Bitcoin wykorzystuje algorytm SHA-256, podczas gdy Litecoin używa stosunkowo nowego algorytmu Scrypt. Algorytm Scrypt jest mniej złożony niż SHA-256 i nie wymaga skomplikowanego sprzętu używanego do wydobywania bitcoinów. Ten czynnik może potencjalnie przyciągnąć więcej uczestników sieci jako górników, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu sieci.

Ceny Litecoina wzrosły w grudniu 2017 r. W trakcie pośpiechu inwestorów spekulacyjnych, po którym nastąpiła korekta rynkowa prowadząca do 2018 r. Ponieważ założyciel Litecoin, Charlie Lee, niedawno ogłosił zbliżającą siękampanię marketingową, rok 2018 może być rokiem, w którym Litecoin eksploduje.

Marszczyć

Projekt Ripple blockchain powstał jako wspólne przedsięwzięcie seryjnego przedsiębiorcy Chrisa Larsena i deweloperów Ryana Fuggera i Jeda McCaleba. Podobnie jak w przypadku Litecoina, wartość Ripple gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego roku iw pewnym momencie odepchnęła Ethereum na bok, aby ubiegać się o tytuł drugiego co do wielkości kryptowaluty o kapitalizacji rynkowej.

W przeciwieństwie do Bitcoina, który jest open source i zasadniczo sprzeciwiający się standardom wyznaczonym przez zasiedziałe instytucje finansowe, Ripple jest prywatną siecią blockchain o zamkniętym kodzie źródłowym, która ściśle współpracuje z niektórymi z największych firm na świecie. Rozwiązania Ripple są wykorzystywane przez American Express, MoneyGram, UniCredit i nie tylko.

Architektura łańcucha bloków Ripple obejmuje system rozliczania transakcji podobny w funkcji do rozwiązania Lighting Network, które jest obecnie opracowywane dla Bitcoin. Transakcje Ripple są przetwarzane partiami poza księgami, zanim zostaną dodane do łańcucha blokowego, co pozwala sieci na rozliczenie transakcji w zaledwie cztery sekundy.


Wyniki Ripple w 2017 roku dzięki uprzejmości CoinMarketCap

Rynek kryptowalut został mocno wstrząśnięty w ciągu ostatniego roku ze względu na kontrolę regulacyjną. Rozwiązanie Ripple prawdopodobnie będzie znacznie bardziej stabilnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o potencjalne zakłócenia regulacyjne, ponieważ dzięki ścisłej współpracy z wieloma obecnymi platformami finansowymi Ripple niestrudzenie pracuje nad przestrzeganiem wytycznych regulacyjnych.

Czy Ripple to kolejny Bitcoin? Ripple podejmuje obecnie duże starania, aby zająć pozycję faktycznego podmiotu obsługującego płatności między bankami. Jeśli ten gambit się powiedzie, w 2018 r. Może dojść do uderzenia Ripple powyżej znaku 20 USD. W zależności od przyjęcia banku, Ripple może być głównym zagrożeniem dla tronu Bitcoin.

Bitcoin Cash

Kapitalizacja rynkowa: 33,55 mld USD

Bitcoin Cash rozpoczął handel w lipcu 2017 r. I został utworzony w wyniku „rozwidlenia, czyli podziału, w księdze blockchain Bitcoin. Ponieważ Bitcoin jest projektem open source, każdy programista może stworzyć jego inną „wersję, która jest określana jako fork.

Jego początki tkwią w kwestii ograniczenia wielkości bloków. Powolne czasy transakcji, jakich doświadczają użytkownicy sieci Bitcoin, wynikają częściowo z ograniczenia rozmiaru bloku wynoszącego 1 megabajt. Ten limit powoduje, że liczba transakcji wynosi 7 transakcji na sekundę. Z drugiej strony, Bitcoin Cash ma domyślny rozmiar bloku 8 megabajtów, co teoretycznie pozwala na rozwiązanie ponad 50 transakcji na sekundę.

Cena gwałtownie podskoczyła w listopadzie 2017 r. Po awarii proponowanego twardego forkaSegWit2x w łańcuchubloków Bitcoin. Nieudana propozycja, która obejmowała podwojenie limitu rozmiaru bloku Bitcoin, spowodowała wzrost ceny Bitcoin Cash o ponad 2000 USD.


Wyniki Bitcoin Cash od powstania do 2018 dzięki uprzejmości CoinMarketCap

W grudniu 2017 r. Wartość Bitcoin Cash ponownie wzrosła, osiągając najwyższy w historii poziom ponad 4000 USD po tym, jak popularny broker kryptowalut Coinbase ogłosił swoje wsparcie. Jedną z największych zalet, jakie posiada w porównaniu z Bitcoinem, są niskie opłaty transakcyjne – transakcje Bitcoin Cash kosztują zaledwie 0,001 USD, w porównaniu do średniej opłaty w wysokości 30 USD ponoszonej ostatnio przez transakcje Bitcoin.

Wpływ zbliżającej się implementacji Bitcoin Lightning Network pozostaje nadal widoczny, ale jeśli aktualizacja nie rozwiąże chronicznych problemów ze skalowalnością sieci, istnieje realna możliwość, że Bitcoin Cash może wyprzedzić Bitcoin jako kryptowaluta numer jeden.

Kapitalizacja rynkowa: 8,13 miliarda USD

IOTA to całkowicie wyjątkowa sieć blockchain, która jest prawdopodobnie najbardziej ukierunkowanym rozwiązaniem na tej liście. Zamiast skupiać się na ułatwianiu transakcji między ludźmi, sieć IOTA została zaprojektowana tak, aby umożliwić maszynom autonomiczny handel między sobą przy użyciu tokenów IOTA.

Chociaż może to zabrzmieć dziwnie, elegancja sieci IOTA staje się oczywista przy rozważaniu potencjalnych przypadków użycia. Sieć IOTA umożliwia urządzeniom IoT – inteligentnym urządzeniom, pojazdom, urządzeniom telekomunikacyjnym i nie tylko – działanie w całkowicie autonomicznej gospodarce.

Korzystając z IOTA, inteligentny dom wyposażony w panele słoneczne byłby w stanie autonomicznie komunikować się ze sprzedawcami energii i określać najkorzystniejsze tempo sprzedaży nadwyżki energii z powrotem do sieci bez potrzeby interwencji człowieka. Inteligentny samochód z obsługą IoT, wjeżdżając na parking, byłby w stanie niezależnie komunikować się z garażem i automatycznie uiszczać opłatę parkingową.

Jednym z ciekawszych elementów sieci IOTA jest sposób, za pomocą którego rozstrzygane są transakcje. Zamiast polegać na operatorach węzłów w celu weryfikacji transakcji, jak to ma miejsce w przypadku Bitcoin, IOTA używa „Tangle. Ta innowacyjna metoda konsensusu wymaga, aby osoby próbujące transakcja najpierw przetworzyły dwie oczekujące transakcje, tworząc nieskończenie skalowalną, bezkosztową metodę rozwiązywania transakcji.


Wyniki IOTA od notowania na giełdzie do 2018 dzięki uprzejmości CoinMarketCap

IOTA jest wspierana przez wysoce doświadczony zespół programistów, matematyków i przedsiębiorców, a obecnie ogłosiła nowe partnerstwo z Microsoft. Inni technolodzy, tacy jak Accenture, Bosch i Fujitsu również zawarli umowy o współpracy z IOTA, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości kryptowaluty w ostatnich miesiącach

Sieć IOTA to elegancka alternatywa dla nieporęcznej i powolnej sieci Bitcoin. Jeśli integracja urządzeń IoT spowoduje, że IOTA stanie się wszechobecna w naszym codziennym życiu, jest wysoce prawdopodobne, że IOTA może zastąpić Bitcoin, Ethereum i niektóre inne kryptowaluty na szczycie drabiny kryptograficznej.

Monero

Kapitalizacja rynkowa: 5,95 miliarda dolarów

Blockchain Bitcoin umożliwia każdemu przeglądanie szczegółów wszystkich transakcji, rozmiarów transakcji, nadawców i odbiorców. Dobrym tego przykładem jestportfel darowizn Wikileaks. Monero jest jednak kryptowalutą, której celem jest uniemożliwienie określenia, skąd pochodzą transakcje, dokąd trafiają i jak duże są.

Rozwiązanie Monero jest opisywane jako „bezpieczna, prywatna, niemożliwa do wykrycia waluta i wykorzystuje do tego interesującą technologię zwanąsygnaturami pierścieniowymi. Ta praktyka zasadniczo polega na mieszaniu zestawów transakcji jednego użytkownika z zestawami innego użytkownika w celu zaciemnienia prawdziwego właściciela każdej transakcji. Salda są ukrywane za pomocą losowych, jednorazowych adresów ukrytych, które hipotetycznie uniemożliwiają powiązanie portfela z osobą.

Nic dziwnego, że ta wysoce anonimowa kryptowaluta stała się niezwykle popularna wśród cyberprzestępców i tych, którzy chcą uniknąć spojrzenia na prawo. Użytkownicy ciemnych rynków często używają Monero do kupowania przemycanych towarów, co znacząco przyczyniło się do stałego wzrostu wartości waluty.


Wyniki Monero w 2017 roku dzięki uprzejmości CoinMarketCap

Pomimo negatywnych skojarzeń z całkowicie anonimowymi transakcjami, rozwiązanie Monero jest zarówno bardzo stabilne, jak i bardzo popularne. W wiadomościach Monero niedawnoogłosiłoże muzycy tacy jak Sia, Mariah Carey i Slayer zaakceptują teraz kryptowalutę jako metodę płatności, torując drogę do zwiększenia świadomości konsumentów i ich przyjęcia.

Wraz z nadchodzącym wdrożeniem obsługi wielu podpisów i obsługi I2P, Monero jest u progu wysoce przełomowego etapu rozwoju.

Cardano

Kapitalizacja rynkowa: 17,69 mld USD

„Czy Ethereum to następny Bitcoin? stało się ostatnio najczęstszym pytaniem w ekosystemie kryptowalut. Chociaż Ethereum jest bardzo obiecującą platformą, projekt zapoczątkowany przez Charlesa Hoskinsona – jednego ze współzałożycieli projektu Ethereum – jest potencjalnie znacznie bardziej destrukcyjny.

Cardano, podobnie jak Ethereum, jest złożoną platformą obsługującą inteligentne kontrakty, ale oferuje szeroki zakres funkcji, które czynią go głównym pretendentem do zabijania Bitcoinów. Zaprojektowany przez doktorantów Cardano oferuje niesamowicie szybkie prędkości transakcji, niezwykle wysoką niezawodność, a nawet odporność na potencjalne przyszłe ataki komputerów kwantowych.


Wyniki Cardano od notowania na giełdzie do 2018 dzięki uprzejmości CoinMarketCap

Sieć Cardano rozpoczęła rozwój w 2015 roku i położyła duży nacisk na współpracę z rozwijającym się otoczeniem regulacyjnym. Główną przewagą, jaką Cardano posiada nad Ethereum i Bitcoinem, jest siła umysłu akademickiego, która go wspiera – jako jedyna moneta z „filozofią naukową i podejściem opartym na badaniach, Cardano współpracuje z instytucjami akademickimi na całym świecie, aby wspierać badania i analizy poprzez rygorystyczny proces recenzowania.

Cardano ma duże plany, aby przyspieszyć przyjęcie w 2018 roku, dzięki wiadomościom o nadchodzącej dostępności bankomatów i kartach debetowych Cardano, co spowoduje znaczny wzrost cen. Z ponad 83% wszystkich monet Cardano w obiegu i stale rosnącą penetracją na giełdach, Cardano wydaje się być przygotowana na poważny przełom w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Końcowe przemyślenia

Bitcoin, choć powolny i uciążliwy, jeszcze nie umarł. Pomimo wiadomości o niedawnych wahaniach, król kryptowalut nadal trzyma się mocno, a jeśli warstwa skalująca Lightning Network utrzyma wodę, może pozostać na szczycie. Jeśli jednak szukasz najbardziej prawdopodobnych kandydatów do przejęcia królestwa Bitcoin, powyższe monety z pewnością mają potencjał.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy