Krótka historia Bitcoin Blockchain

17 lutego 2021
Category: Które Mogą

Bitcoin i koncepcja jego łańcucha blokowego zostały po raz pierwszy wprowadzone jesienią 2008 roku jako oficjalny dokument, a później wydane jako oprogramowanie open source w 2009 roku. Satoshi Nakamoto.

Nakamoto współpracował z wieloma innymi programistami open-source nad Bitcoinem do 2010 roku. Od tego czasu ta osoba lub grupa przestała angażować się w projekt i przekazała kontrolę wybitnym programistom rdzenia Bitcoin. Było wiele twierdzeń i teorii dotyczących tożsamości Nakamoto, ale żadna z nich nie została potwierdzona w chwili pisania tego tekstu.

Niezależnie od tego, co stworzyło Nakamoto, to niezwykły system płatności peer-to-peer, który umożliwia użytkownikom wysyłanie Bitcoin, tokena transferu wartości, bezpośrednio i bez pośrednika, aby pociągnąć obie strony do odpowiedzialności. Sieć sama działa jako pośrednik weryfikując transakcje i zapewniając, że nikt nie próbuje oszukać systemu, dwukrotnie wydając Bitcoiny.

Celem Nakamoto było zamknięcie dużej dziury w cyfrowym zaufaniu, a koncepcja łańcucha bloków była jego odpowiedzią. Rozwiązuje problem bizantyjskiego generała, który jest ostatecznym problemem ludzkim, zwłaszcza w Internecie: jak ufasz informacjom, które otrzymujesz, i ludziom, którzy je przekazują, kiedy własny interes, złośliwe osoby trzecie i tym podobne mogą oszukać ty? Wielu entuzjastów Bitcoin uważa, że ​​technologia blockchain jest brakującym elementem, który pozwoli społeczeństwom działać całkowicie online, ponieważ zmienia ramy zaufania poprzez rejestrowanie odpowiednich informacji w przestrzeni publicznej, których nie można usunąć i zawsze można się do nich odwołać, co utrudnia oszustwo.

Blockchain łączy w sobie wiele starych technologii, z których społeczeństwo korzysta od tysięcy lat na nowe sposoby. Na przykład kryptografia i płatności są łączone, aby utworzyć kryptowalutę. Kryptografia to sztuka bezpiecznej komunikacji pod okiem osób trzecich. Płatności za pomocą tokena, który reprezentuje wartości, są również czymś, co ludzie robili od bardzo dawna, ale po połączeniu tworzą kryptowaluty i stają się czymś zupełnie nowym. Kryptowaluta pozwala przyjąć koncepcję pieniądza i przenieść ją online z możliwością bezpiecznego handlu wartością za pomocą tokena.

Łańcuchy bloków zawierają również hashowanie (przekształcanie danych o dowolnym rozmiarze w krótkie wartości o stałej długości). Haszowanie obejmuje również inną starą technologię zwaną drzewami Merkle, która pobiera wiele skrótów i ściska je do jednego skrótu, a jednocześnie jest w stanie udowodnić każdy element danych, który został indywidualnie zaszyfrowany.

Ostatecznie blockchainy to księgi, których społeczeństwo używa od tysięcy lat do prowadzenia rachunków finansowych. Kiedy wszystkie te stare modele są łączone i udostępniane online w rozproszonej bazie danych, stają się rewolucyjne.

Bitcoin został zaprojektowany przede wszystkim do przesyłania kryptowaluty Bitcoin. Jednak bardzo szybko twórcy zdali sobie sprawę, że ma on znacznie większy potencjał. Mając to na uwadze, zaprojektowali łańcuch bloków Bitcoin, aby był w stanie rejestrować więcej niż dane dotyczące ruchu tokena. Blockchain Bitcoin to najstarszy i jeden z największych blockchainów na świecie. Składa się z tysięcy węzłów obsługujących protokół Bitcoin. Protokół tworzy i zabezpiecza łańcuch bloków.

Mówiąc bardzo prosto, blockchain jest publiczną księgą wszystkich transakcji w sieci Bitcoin, a węzły to komputery, które rejestrują wpisy do tej księgi. Protokół Bitcoin to zasady rządzące tym systemem.

Węzły chronią sieć, wydobywając kryptowalutę Bitcoin. Nowe Bitcoiny są tworzone jako nagroda za przetwarzanie transakcji i rejestrowanie ich w łańcuchu bloków. Węzły pobierają również niewielką opłatę za potwierdzanie transakcji.

Każdy może uruchomić protokół Bitcoin i wydobyć token. Jest to projekt open source, który rozwija się, gdy więcej osób uczestniczy w sieci. Im mniej osób uczestniczy, tym bardziej staje się scentralizowany – a centralizacja osłabia system. Podstawową rzeczą, która sprawia, że ​​Bitcoin jest bezpiecznym systemem, jest duża liczba niezależnych węzłów, które są rozproszone na całym świecie.

Górnicy odnoszący największe sukcesy mają solidne systemy, które mogą przewyższać wolniejszych górników. Na początku jego historii można było uruchomić protokół Bitcoin i zarabiać Bitcoiny na komputerze stacjonarnym. Teraz, aby mieć jakąkolwiek nadzieję na otrzymanie Bitcoinów, musisz kupić drogi specjalistyczny sprzęt lub skorzystać z usługi w chmurze.

Aby stworzyć wiadomość w łańcuchu bloków Bitcoin, musisz przesłać trochę Bitcoinów z jednego konta na drugie. Kiedy wysyłasz transakcję w Bitcoin, wiadomość jest rozgłaszana w całej sieci. Po wysłaniu wiadomości nie można jej zmienić, ponieważ wiadomość jest zapisywana w łańcuchu bloków Bitcoin. Ta funkcja sprawia, że ​​zawsze mądrze wybierasz wiadomość i nigdy nie przesyłasz poufnych informacji.

Przesyłanie tej samej wiadomości do tysięcy węzłów, a następnie zapisywanie jej na zawsze w księdze tokena może szybko się sumować. Tak więc Bitcoin wymaga, aby komunikacja była bardzo krótka. Obecny limit to zaledwie 40 znaków.

Bitcoin to żywy i ciągle zmieniający się system. Społeczność programistów rdzenia Bitcoin aktywnie poszukuje sposobów na ulepszenie systemu poprzez uczynienie go silniejszym i szybszym. Każdy może przyczynić się do rozwoju protokołu Bitcoin, angażując się na jego stronie GitHub. Istnieje jednak niewielka społeczność dominujących głównych twórców Bitcoin. Najbardziej płodnymi współpracownikami są Wladimir Van Der Laan, Pieter Wuille i Gavin Andresen.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy