Logo witryny MarketWatch Łącze prowadzące z powrotem do strony głównej.

17 lutego 2021
Category: Jeśli Masz
 • Ustawienia konta
 • Zaloguj sieZapisz sięNa zewnątrz pudełka

  Dan Moisand

  Podstawowe kompromisy za obligacje nie uległy zmianie
  • Ikona wiadomości e-mail
  • Ikona FacebookaIkona TwitteraIkona LinkedinIkona Flipboard

   Ikona drukowania Ikona zmiany rozmiaru

  Symbole, do których istnieją odniesienia P: Przy niskich i tak bardzo niskich stopach procentowych, co najlepiej zrobić z portfelami obligacji w przyszłości?

  Odp .: Podstawowe kompromisy dla obligacji nie zmieniły się nawet przy niskich stopach. Obligacje są zobowiązaniem do zapłaty określonych kwot w określonych terminach. To, co należy zrobić, powinno zależeć od tego, dlaczego chcesz posiadać obligacje. Dwa najczęstsze powody to uzyskanie dochodu i zapewnienie stabilności portfela. Te dwa cele są ze sobą sprzeczne.

  Niektórzy ludzie posiadają obligacje, ponieważ przede wszystkim chcą dochodu. Obecne środowisko nie zapewnia dużych dochodów, więc wielu z tych ludzi szuka wyższych plonów.

  Aby uzyskać wyższy zysk, jednym ze sposobów był zakup obligacji, których termin zapadalności jest dłuższy. Te dłuższe terminy zapadalności zwykle oferują wyższe zyski, ale nie zawsze. W chwili, gdy to piszę, nawet 30-letni skarb państwa ma dochód poniżej 1%.

  Wadą kupowania obligacji długoterminowych jest to, że wraz ze wzrostem stóp procentowych wartość obligacji spada. Jeśli chcesz sprzedać przed terminem zapadalności, możesz stracić pieniądze. Im dłuższy okres, tym większa strata. Pominę tutaj matematykę, ale wrażliwość obligacji na zmiany stóp procentowych można obliczyć za pomocą czegoś, co nazywa się czasem trwania. Przy efektywnym okresie zapadalności wynoszącym obecnie około 26 lat, oczekuje się, że 30-letnie obligacje skarbowe stracą 26% swojej wartości, jeśli stopy procentowe dla 30-letnich terminów zapadalności wzrosną o 1%.

  Innym powszechnym sposobem uzyskania większego zysku jest kupowanie obligacji od emitentów o niższych ratingach kredytowych. Dochód dostępny od tych emitentów jest wyższy, ponieważ istnieje pewien poziom wątpliwości, czy odsetki lub płatności w terminie zapadalności będą dokonywane w terminie. Na przykład ceny obligacji korporacyjnych mogą ulegać znacznym wahaniom w zależności od postrzegania zdrowia korporacji lub obaw przed recesją.

  Możesz to zobaczyć teraz, gdy gospodarka uderza w hamulce z powodu COVID-19 i cierpią obligacje o wysokiej rentowności. Na przykład, do 18 marca SPDR Bloomberg Barclays High Yield Bond ETF JNK, + 0,32%, fundusz giełdowy, który śledzi obligacje o wysokiej rentowności, stracił ponad 17%. To jest dalekie od stabilnego.

  Tak więc inwestorzy, którzy chcą większych zysków, muszą być gotowi do podjęcia większego ryzyka straty w wyniku zmian stóp procentowych lub skutków jakości kredytu. To klasyczny przykład tego, jak rynki zapewniają kompromis między ryzykiem a zyskiem.

  Z kolei posiadacze obligacji, którzy chcą posiadać obligacje przede wszystkim ze względu na stabilność, mogą uzyskać tę stabilność, jeśli postąpią odwrotnie niż poszukiwacze zysków. Zwykle kupują obligacje na krótszym końcu skali zapadalności, aby zmniejszyć ryzyko związane z rosnącymi stopami procentowymi, i trzymają się wysokiej jakości kredytów, jak silne rządy i agencje.

  Wadą trzymania obligacji głównie ze względu na stabilność jest to, że zazwyczaj trzeba żyć przy niższych stopach procentowych. W perspektywie długoterminowej takie podejście do stabilności jest dobre dla ciśnienia krwi, ale nie jest dobre w przypadku inflacji. Wyprzedzanie inflacji przez długi czas to praca znacznie lepiej dostosowana do zróżnicowanych akcji, ale oczywiście akcje mają też pewne wady.

  Jeśli masz pytanie do Dana, napisz do niego, podając w temacie „Pytania i odpowiedzi dotyczące MarketWatch .

  Komentarze Dana Moisanda służą wyłącznie celom informacyjnym i nie zastępują spersonalizowanych porad. Skonsultuj się z doradcą, co jest dla Ciebie najlepsze. Niektóre pytania zredagowano dla zwięzłości .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy