Co zrobić, jeśli nie mogę dokonać płatności za samochód?

Co zrobić, jeśli nie mogę dokonać płatności za samochód?
16 marca 2021
Category: Konto Bankowe

Co się stanie, jeśli nie możesz zapłacić za samochód na czas?

To może być przerażająca propozycja. Być może straciłeś pracę. Może zdarzył się wypadek w Twojej rodzinie i dostałeś ogromny rachunek za leczenie, którego się nie spodziewałeś. Może po prostu odgryzłeś więcej, niż jesteś w stanie przeżuć finansowo.

Bez względu na przyczynę, jeśli teraz poważnie brakuje Ci gotówki i nie możesz dokonać płatności za samochód – a wygląda na to, że nie będziesz w stanie w najbliższym czasie – co powinieneś zrobić?

Jest kilka opcji, z których możesz skorzystać, a niektóre mają większą szansę na długoterminową pomoc niż inne.

Co się stanie, jeśli nic nie zrobię i przestanę dokonywać płatności?

Twoim pierwszym odruchem może być zamknięcie drzwi, zasłonięcie zasłon i czekanie. To może być Twoja pierwsza reakcja, ale z pewnością nie najlepsza.

Jeśli chodzi o spłatę za samochód, wiele zależy od języka umowy pożyczki i innych czynników (takich jak historia kredytowa). Jednak w większości przypadków, jeśli zalegasz z płatnościami, zostanie to uznane za spóźnione. Po upływie 30 dni opóźnienia w płatności zostaną zgłoszone do biur informacji kredytowej. Otrzymasz list i telefon od swojego pożyczkodawcy, a po nim więcej listów i więcej telefonów. W końcu, w pewnym momencie, osoba przejęta przez przejęcie przyjedzie do Twojego domu lub miejsca prowadzenia działalności i odholuje Twój samochód.

Odzyskanie prawie na pewno spowoduje więcej problemów, niż jest warte. Przede wszystkim poważnie zaszkodzi twojej zdolności kredytowej. Po drugie, możesz nadal być winien pożyczki. Gdy pożyczkodawca odzyska twój pojazd, zawróci i sprzedaje go. A jeśli cena sprzedaży nie pokryje tego, co jesteś winien pożyczki, zwrócą się do ciebie po różnicę. Nawiasem mówiąc, Twój pożyczkodawca doliczy koszty przejęcia do tego, co jesteś winien. Podsumowując: unikaj przejęcia.

Skontaktuj się z pożyczkodawcą, jeśli nie możesz dokonać płatności

Prawdopodobnie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jeśli przegapiłeś płatność za samochód lub masz zamiar to zrobić, to zadzwonić do pożyczkodawcy. Pożyczkodawcy nie lubią, gdy przegapisz płatność, ale o wiele wolą rozwiązać wszelkie problemy, które masz, niż odzyskać.

Przejęcie własności jest dużym kłopotem dla pożyczkodawców – muszą zatrudnić kogoś, kto zajmie się przejęciem, a także kogoś, kto sprzeda lub wystawi na aukcję Twój pojazd. Wszystko to wymaga czasu i pieniędzy. Z tego powodu większość pożyczkodawców może chcieć odroczyć płatność o 30 dni lub pomóc w refinansowaniu istniejącej pożyczki. A może jedno i drugie.

Jeśli od jakiegoś czasu dokonujesz regularnych płatności za swój pojazd i prawie je spłacasz, refinansowanie pozwoli Ci rozłożyć pozostałe płatności na dłuższy okres finanso, obniżając w ten sposób miesięczny rachunek. Ta niższa płatność może zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapobiec utracie samochodu.

Być może będziesz musiał refinansować przy wyższym oprocentowaniu, ale możliwe jest również, że twoja stopa procentowa spadnie przez cały okres trwania kredytu samochodowego. To, czy będziesz w stanie refinansować, zależy od kilku rzeczy, w tym historii kredytowej, historii wcześniejszych płatności i powodu, dla którego teraz jesteś w tyle. Ale jedyny sposób, w jaki będziesz wiedzieć na pewno, to porozmawiać z pożyczkodawcą.

Sprzedaj samochód, jeśli nie możesz dokonać płatności

Chociaż jest to drastyczny krok, najlepszym sposobem uniknięcia przejęcia własności i zniszczenia kredytu może być samodzielna sprzedaż samochodu. Najpierw zapytaj pożyczkodawcę, ile obecnie jesteś winien pożyczki. Nazywa się to kwotą wypłaty. Następnie określ prawdziwą wartość rynkową swojego pojazdu. Może się okazać, że możesz sprzedać swój samochód za kwotę wyższą niż kwota wypłaty. I nawet jeśli wynikiem byłoby pozostałe saldo pożyczki, sprzedaż może nadal być najlepszą alternatywą. Ponownie porozmawiaj ze swoim pożyczkodawcą. Mogą chcieć wybaczyć równowagę, aby uniknąć kosztów i kłopotów związanych z przejęciem.

Oddaj samochód, jeśli nie możesz dokonać płatności

Jeśli nie możesz dokonać płatności i żadna z powyższych opcji nie jest dostępna, być może będziesz musiał po prostu ugryźć kulę i oddać klucze. Przekazanie pojazdu pożyczkodawcy będzie oznaczać uszkodzenie kredytu, ale prawdopodobnie znacznie mniej niż mimowolne przejęcie. Możesz też znaleźć umowę, w której kwota, którą nadal jesteś winien (po sprzedaży pojazdu przez pożyczkodawcę) zostanie zmniejszona lub całkowicie umorzona.

Kluczowe wnioski

Zaleganie z płatnościami za samochód to prawdziwy problem, ale wyłączenie świateł i ukrycie się nie sprawi, że zniknie. Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, uczciwość jest najlepszą polityką. W Twoim najlepszym interesie jest stawienie czoła trudnościom z płatnościami i uczciwe ich rozwiązywanie. Skontaktuj się z pożyczkodawcą i daj mu znać, co się dzieje. Będą chcieli pomóc. To także leży w ich najlepszym interesie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy