Budżet za 2016 r. prezentuje się «zaskakująco słabo»

Znamy już wykonanie budżetu za 2016 r. Wydaje się być dość zaskakujące, szczególnie jeśli chodzi o grudniowe dochody z podatku VAT. Były one niższe niż rok wcześniej, aczkolwiek jeszcze w listopadzie zwyżkowały o kilka procent. Skąd taki nagły zwrot akcji? Może to mieć związek z celowym wstrzymaniem wyrazów z VAT-u - proponuje Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium.

W 2016 r. dochody budżetu was wyniosły 314, 6 mld zł, a wydatki 360, 9 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetowy wyniósł 46, 3 mld zł, czyli był o 18, 7 mld większy niż jeszcze w listopadzie. Co większą ilość wiadomości, nominalnie to najwyższa luka budżetowa po 89 roku. Winnym całego zamieszania wydaje się być podatek VAT, którego wpływy w ostatnim miesiącu zeszłego roku znacząco spadły.

"W grudniu ubiegłego r. wpływy z VAT były niższe niż w grudniu 2015 r., co ma swoje źródła m. in. z twierdzenia odnotowania rekordowo wysokich śladów w ostatnim miesiącu 2015 r. " - odczytujemy w komunikacie Ministerstwa Finansów. Jest to o tak wiele ciekawe, że wpływy wraz z VAT stanowią lwią cząstka dochodów kasy państwa.

Coś wyraźnie w grudniu z VAT-em nie zagrało. Resort szacuje, hdy w ubiegłym roku profity z podatku wyniosły 126, 6 mld zł, jakie możliwości oznaczało wzrost o 2, 8 proc. w stosunku do 2015 r. W listopadzie aczkolwiek ta dynamika była znacznie wyższa - w stopniu w porządku. 7 proc.

Rząd argumentował, że tak właściwy wynik jest zasługą przede wszystkim uszczelnienia systemu i zmniejszenia szarej strefy. Trochę jednak jest na kwestii, ponieważ wspomniana suma 126, 6 mld zł jest o ok. 3, 4 mld zł mniejsza, niż zapisano w ustawie budżetowej na początku zeszłego roku. Czyli pomimo "bardzo dobrej ściągalności podatku", rezultat i tak jest poniżej oczekiwań.

Skąd ten spadek? Urszula Kryńska, ekonomistka uważa, że wyższe dochody wraz z VAT-u w tym roku kalendarzowego nie były wynikiem zasypywania szarej strefy, a zawyżaniem statystyk poprzez wstrzymywanie zwrotu podatku polskim firmom.

Damian Szymański, Business Insider Polska: Do listopada sądziliśmy, że dane budżetowe pozostaną znacznie lepsze. Wtedy to dziura budżetowa osiągnęła poziom 27, 6 mld zł. W ciągu miesiąca powiększyła się o blisko 19 mld zł. Skąd tenże skok?

Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium: Podług mnie nie jest wówczas zwykłe przesunięcie wydatków z jednego miesiąca na drugi, tak jak nieraz miało obecnie miejsce. W grudniu niesłychanie wyraźnie obserwowaliśmy znacznie znacznie niższe wpływy z podatku VAT.

Ministerstwo tłumaczy wówczas przyspieszeniem inwestycji i jak za tym idzie większymi zwrotami podatku.

Mam pewną hipotezę na ten temat. Wcześniej pojawiały się głosy, że ministerstwo specjalnie opóźniało bądź wstrzymywało zwroty spośród podatku VAT, co podnosiło statystyki. Pod koniec roku mogło jednak dojść do odwiedzenia wniosku, że dłużej w tej chwili nie można działać przy ten sposób i owe zwroty się po prostu skumulowały. Dochody zostały niższe przez zwiększone transfery do polskich firm. Poza tym mieliśmy jeszcze do odwiedzenia czynienia z dość ogromną bazą. Grudzień 2015 r. był znakomity pod względem inwestycji – przedsiębiorcy kończyli projekty z poprzedniej unijnej perspektywy finansowej.

Taki zwrot akcji to cokolwiek normalnego?

Jeszcze parę miesięcy temu obraz wykonania budżetu był zupełnie inny aniżeli teraz. Wpływy z VAT-u były satysfakcjonujące, ale komunikowało się, że jest wówczas zasługa uszczelnienia systemu. Teraz wiemy już, że zasypywanie szarej strefy nie stało tak duże, na które to liczył rząd. Dowód? Ministerstwo nie wykonało nawet pod spodem tym względem wyznaczonego uprzednio planu zapisanego w ustawie budżetowej.

Minister Skiba tłumaczył, że chodzi na temat rozruch w inwestycjach, który zmniejszył grudniowe napływy VAT.

To jedno z tłumaczeń. Rzeczywiście, w grudniu i listopadzie ruszyły inwestycje, chociaż jeszcze nie na tak wiele, żeby odbiły powyżej zera. Pozytywny sygnał płynie również ze strony funduszy unijnych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wykorzystaliśmy tyle nakładów z Brukseli, ile po pozostałych miesiącach roku. System gospodarczy pod koniec 2016 r. mieści się więc w wyższej sytuacji niż jeszcze jakikolwiek czas temu.

Według resortu finansów 2016 r. zamkniemy z 2, 8-2, 9 proc. deficytem sektora finansów publicznych. To porządny wynik?

Tutaj również dysponujemy zaskoczenie. Ministerstwo mówi obecnie o 2, 8-2, 9 proc. deficytu, choć jeszcze kilkanaście dni temu szacowało go na 2, 7 proc. Komisja Europejska w zeszłym roku mówiła o dwa, 4 proc. Byli analitycy, którzy spodziewali się jawnie 2 proc. A w tym momencie jesteśmy na granicy. Wiemy już, że dodatkowe wpływy np. w postaci LTE nie będą liczone do dochodów rządu, a pozostaną musiały być rozłożone na 15 lat. To komplikuje sprawę.

Widzi dama ryzyko przekroczenia deficytu wyżej granicy 3 proc. PKB w tym roku?

Jest ono całkiem spore. Pamiętajmy, że za niedługo mogą mieć ruszyć inwestycje, które negatywnie odbiją się na budżecie państwa, gdyż spowodują niedostatek w samorządach. W pełni zapłacimy także zbyt sztandarowe transfery społeczne rządu. Z drugiej jednak witryny wzrost PKB będzie pełny czas dźwigać konsumpcja prywatna, dzięki której część kasy wróci do budżetu pod postacią wspomnianego podatku VAT. Nieszczęśliwie, największym zagrożeniem wciąż pozostaje nieszczęsna obniżka wieku emerytalnego. Jej koszty odczujemy podczas trzech ostatnich miesięcy tegoż roku. Jednak w posiada objawią się one przed chwilą w 2018 r.

Tagi: Polska budżet PiS Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

europie gazu nie zabraknie. Jaceniuk: Ukraina gwarantuje  Informacje

Europie gazu nie zabraknie. Jaceniuk: Ukraina gwarantuje Informacje

Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Pula centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na…...

eurocash chce przejąć sieć Mila

Eurocash chce przejąć sieć Mila

Eurocash podpisał list intencyjny dotyczący potencjalnego zakupu 100 proc. udziałów w spółce Domelius Limited z Nikozji, a także przejęcia kontroli nad jej spółkami zależnymi. Transakcja oznaczałaby więc przejęcie przez Eurocash kontroli…...

eSET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i dzięki Ukrainie  Tech

ESET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i dzięki Ukrainie Tech

Hakerzy zainfekowali złośliwym oprogramowaniem 4 firmy energetyczne i transportowe w Polsce i na Ukrainie i możliwe, iż planują destrukcyjne cyberataki - poinformował Reuters, powołując się na raport słowackiej przedsiębiorstwa ESET. Nie…...

enea kupiła elektrownie w Połańcu  Surowce

Enea kupiła elektrownie w Połańcu Surowce

ArcelorMittal wyłączy wielki kocioł w krakowskiej hucie. 4 scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

emerytura plus. Ile osób dostanie świadczenie? Jaki będzie koszt?

Emerytura plus. Ile osób dostanie świadczenie? Jaki będzie koszt?

Ministerstwo Rodziny, Roboty i Polityki Społecznej opublikowało w czwartek projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Zostanie ono wypłacane w maju, w kwocie 1100…...

elżbieta Bieńkowska o rynku UE i protekcjonizmie

Elżbieta Bieńkowska o rynku UE i protekcjonizmie

- Jakikolwiek objaw protekcjonizmu w UE jest bezprawny - rzekła w piątek w Stargardzie unijna komisarz ds. sektorze wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska. Jakim sposobem podkreślała, w Europie powinno…...