Chiny - lepsze dane z gospodarki i giełdy

Chiny chciałyby, żeby pierwotnego gospodarka uznana została za w pełni rynkową, a rynek finansowy zaliczony do grona wschodzących. Ostatnie lata nie były jednak dla Państwa Środka łaskawe, an obawy o tzw. masywne lądowanie przepłoszyły z Chin globalny kapitał.

Wygląda jednak na to, hdy strach miał wielkie ślepia. Sytuacja gospodarcza ulega albowiem poprawie, an inwestorzy rozpoczynają nieśmiało powracać na tamtejszy rynek. Dość komunikować, że w trzy miesiące giełda w Szanghaju, wyrażona zachowaniem indeksu Shanghai Composite, wzrosła o niemal sześć proc.

Gospodarka dzierży się lepiej niż wolno było oczekiwać

W sierpniu niespodzianie import w Chinach wzrósł o 1, 5 proc., podczas gdy projekcje mówiły o spadku rzędu 4, 9 proc. I aczkolwiek tempo wzrostu gospodarczego w Państwie Środka jest znacznie niższe, niż jeszcze kilka lat temu, to w zestawieniu z Europą jest to siano nadal wysokie – dynamika PKB Chin w kolejnym kwartale wyniosła 6, sześć proc., podczas gdy przy strefie euro sięgnęła 1, 5 proc.

- Gdy w dodatku dodamy zerową lub niemal ujemną dynamikę PKB w innych gospodarkach – na przykład Rosji jak i również Brazylii – to wypływa na to, że Chiny nadal radzą sobie świetnie niż inne państwa – zwraca uwagę Simon Fasdal, dyrektor ds. handlu instrumentami dłużnymi w Saxo Bank.

Ekspert z Saxo Bank przypomina, że na wstępie 2016 r. obawy przed niskim wzrostem gospodarczym w Państwie Środka, były jednym spośród powodów wzmożonych wahań i niestabilności na rynkach pieniężnych. Spadek cen ropy naftowej był po partii wywołany sytuacją w Chinach - spowolnił wzrost popytu na surowiec:

Odczytując doniesienia prasowe w Europie, można było dojść do wniosku, że Chiny spadały w przepaść – jednak faktyczna sytuacja wyglądała kompletnie inaczej.

Niskie koszty ropy wsparciem dla Chin

Simon Fasdal przekonuje, że małe ceny ropy naftowej – które są źródłem lęku od niemal roku, uderzając w eksporterów surowców – są korzystne dla chińskiej gospodarki. Oczywiście analitycy koncentrują się na negatywach związanych z nadwyżką ropy na rynku, lecz fakt jest tego typu, że tańszy surowiec pozwalał Chinom zaoszczędzić biliony dolarów:

Niskie ceny są także powodem, dla któregoż Chiny intensywnie zwiększały zapasy surowca w ciągu niedawnych lat – osiągnęły ów lampy rekordowo wysokie poziomy, natomiast praktycznie każdy wolny kontener został zapełniony czarnym złotem!

Widać wyraźne osłabienie się obaw związanych spośród „bombą kredytową”, które były nasilone w branży w kwietniu. Od tego momentu, spready kredytowe skurczyły się. To także wynikiem ogólnie lepszego nastawienia wobec rynków europejskich.

- Czynniki te, wraz z lekkim przyrostem wskaźników aktywności, są sygnałami, że wkraczamy w więcej pozytywny okres dla chińskiej gospodarki. Strukturalne reformy, ponad którymi Chiny ciężko pracowały od dłuższego czasu (na przykład restrukturyzacja państwowych spółek) mogą wkrótce przynieść na wstępie korzyści - zauważa Simon Fasdal.

Rynek język mandaryński zaprasza inwestorów

Wyhamowanie negatywnych tendencji w ostatnich miesiącach wykrywa także Paweł Wróbel wraz z RDM Wealth Management. Ekspert przypomina, że produkcja przemysłowa „ubija” poziom 7 proc. r/r, a sprzedaż detaliczna oscyluje wokół 10 proc. w ujęciu rocznym.

- Również opublikowany PMI wskazuje na długi czas oczekiwaną stabilizację w sektorze przemysłowym, chociaż w porównaniu z miesiącem ubiegłym indeks spadł nieco ze względu na w mniejszym stopniu ekspansywną politykę fiskalną – dodaje Paweł Wróbel:

Jesteśmy bardzo dalecy od czasu stawiania tez o przełomie, ale nie ma jak kryć, że napływające dane powoli zmieniają nasza optykę, pozwalają z większym optymizmem patrzeć na akcje chińskie, tym bardziej, że w czasie od połowy 2015r. do lutego indeks Shanghai Composite spadł o niemal pięćdziesięciu proc.

Ekspert planuje, że co najmniej neutralne dane z Chin wówczas także bardzo ważny element scenariusza wzrostu indeksów jak i również umocnienia walut na wszystkich emerging markets.

Tagi: Chiny giełda gospodarka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

charles Koch mówi o recesji w USA

Charles Koch mówi o recesji w USA

Charles Koch jest wg rankingu "Forbesa" ósmym najbogatszym człowiekiem na gleby z majątkiem wartym ok. 60 mld dol. Koch unika mediów i nieczęsto się w nich wytycza. Jednak w tę niedzielę…...

ceny ropy naftowej  Surowce

Ceny ropy naftowej Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

ceny mieszkań w 2017 r. nie zmienią się doniośle wobec 2016 r.  Nieruchomości

Ceny mieszkań w 2017 r. nie zmienią się doniośle wobec 2016 r. Nieruchomości

Ceny mieszkań w 2017 r. nie zmienią się znacząco wobec 2016 r., za to szybko wyczerpią się pieniądze w projekcie Mieszkanie dla Młodych - wynika z opublikowanej przy poniedziałek analizy Home…...

celon Pharma. Udany debiut na GPW

Celon Pharma. Udany debiut na GPW

Celon Pharma osobisty pierwszy dzień na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zalicza jak na razie do udanych. W momencie początku notowań kurs praw do odwiedzenia akcji Celon Pharma wzrósł…...