Chiny - lepsze dane z gospodarki i giełdy

Chiny chciałyby, żeby pierwotnego gospodarka uznana została za w pełni rynkową, a rynek finansowy zaliczony do grona wschodzących. Ostatnie lata nie były jednak dla Państwa Środka łaskawe, an obawy o tzw. masywne lądowanie przepłoszyły z Chin globalny kapitał.

Wygląda jednak na to, hdy strach miał wielkie ślepia. Sytuacja gospodarcza ulega albowiem poprawie, an inwestorzy rozpoczynają nieśmiało powracać na tamtejszy rynek. Dość komunikować, że w trzy miesiące giełda w Szanghaju, wyrażona zachowaniem indeksu Shanghai Composite, wzrosła o niemal sześć proc.

Gospodarka dzierży się lepiej niż wolno było oczekiwać

W sierpniu niespodzianie import w Chinach wzrósł o 1, 5 proc., podczas gdy projekcje mówiły o spadku rzędu 4, 9 proc. I aczkolwiek tempo wzrostu gospodarczego w Państwie Środka jest znacznie niższe, niż jeszcze kilka lat temu, to w zestawieniu z Europą jest to siano nadal wysokie – dynamika PKB Chin w kolejnym kwartale wyniosła 6, sześć proc., podczas gdy przy strefie euro sięgnęła 1, 5 proc.

- Gdy w dodatku dodamy zerową lub niemal ujemną dynamikę PKB w innych gospodarkach – na przykład Rosji jak i również Brazylii – to wypływa na to, że Chiny nadal radzą sobie świetnie niż inne państwa – zwraca uwagę Simon Fasdal, dyrektor ds. handlu instrumentami dłużnymi w Saxo Bank.

Ekspert z Saxo Bank przypomina, że na wstępie 2016 r. obawy przed niskim wzrostem gospodarczym w Państwie Środka, były jednym spośród powodów wzmożonych wahań i niestabilności na rynkach pieniężnych. Spadek cen ropy naftowej był po partii wywołany sytuacją w Chinach - spowolnił wzrost popytu na surowiec:

Odczytując doniesienia prasowe w Europie, można było dojść do wniosku, że Chiny spadały w przepaść – jednak faktyczna sytuacja wyglądała kompletnie inaczej.

Niskie koszty ropy wsparciem dla Chin

Simon Fasdal przekonuje, że małe ceny ropy naftowej – które są źródłem lęku od niemal roku, uderzając w eksporterów surowców – są korzystne dla chińskiej gospodarki. Oczywiście analitycy koncentrują się na negatywach związanych z nadwyżką ropy na rynku, lecz fakt jest tego typu, że tańszy surowiec pozwalał Chinom zaoszczędzić biliony dolarów:

Niskie ceny są także powodem, dla któregoż Chiny intensywnie zwiększały zapasy surowca w ciągu niedawnych lat – osiągnęły ów lampy rekordowo wysokie poziomy, natomiast praktycznie każdy wolny kontener został zapełniony czarnym złotem!

Widać wyraźne osłabienie się obaw związanych spośród „bombą kredytową”, które były nasilone w branży w kwietniu. Od tego momentu, spready kredytowe skurczyły się. To także wynikiem ogólnie lepszego nastawienia wobec rynków europejskich.

- Czynniki te, wraz z lekkim przyrostem wskaźników aktywności, są sygnałami, że wkraczamy w więcej pozytywny okres dla chińskiej gospodarki. Strukturalne reformy, ponad którymi Chiny ciężko pracowały od dłuższego czasu (na przykład restrukturyzacja państwowych spółek) mogą wkrótce przynieść na wstępie korzyści - zauważa Simon Fasdal.

Rynek język mandaryński zaprasza inwestorów

Wyhamowanie negatywnych tendencji w ostatnich miesiącach wykrywa także Paweł Wróbel wraz z RDM Wealth Management. Ekspert przypomina, że produkcja przemysłowa „ubija” poziom 7 proc. r/r, a sprzedaż detaliczna oscyluje wokół 10 proc. w ujęciu rocznym.

- Również opublikowany PMI wskazuje na długi czas oczekiwaną stabilizację w sektorze przemysłowym, chociaż w porównaniu z miesiącem ubiegłym indeks spadł nieco ze względu na w mniejszym stopniu ekspansywną politykę fiskalną – dodaje Paweł Wróbel:

Jesteśmy bardzo dalecy od czasu stawiania tez o przełomie, ale nie ma jak kryć, że napływające dane powoli zmieniają nasza optykę, pozwalają z większym optymizmem patrzeć na akcje chińskie, tym bardziej, że w czasie od połowy 2015r. do lutego indeks Shanghai Composite spadł o niemal pięćdziesięciu proc.

Ekspert planuje, że co najmniej neutralne dane z Chin wówczas także bardzo ważny element scenariusza wzrostu indeksów jak i również umocnienia walut na wszystkich emerging markets.

Tagi: Chiny giełda gospodarka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...

dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców  Ze świata

Dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców Ze świata

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, iż otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające dzięki amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do odwiedzenia dekretu prezydenta USA, który…...

deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

Deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

12 czerwca na głównej scenie szczecińskich „Dni Morza”, zagrają Kelvin Sholar - pianista i producent muzyczny Stevie Wondera, Sylwester Ostrowski - saksofonista i szef Szczecin Jazzu oraz orkiestra NFM Leopoldinum. Koncert będzie…...

damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC  Lifestyle

Damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC Lifestyle

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany za pośrednictwem magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. - Wówczas efekt dwudziestu lat roboty - komentował Wawrzyniak. Wawrzyniak…...

czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie  Informacje

Czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie Informacje

Po piątkowym debiucie na amerykańskiej giełdzie jak i również zebraniu z pierwszej propozycje publicznej 21, 8 mld dolarów, Alibaba stał się jedną z najbardziej drogocennych firm technologicznych na globie. Oto…...