Fed i EBC mogą zmienić politykę. Jaka będzie odzew rynków?

Po raz pierwszy od globalnego kryzysu finansowego dwa najważniejsze banki centralne na świecie – Rezerwa Federalna (Fed) NA JUKATAN oraz Europejski Bank Centralny (EBC) – mogą rozpocząć zacieśnianie polityki pieniężnej w tym samym momencie. a mianowicie Oznaczałoby to koniec czasu z szerokim dostępem do niezwykle taniej gotówki jak i również finansowania po kryzysie finansowym - pisze Michael Boye, ekspert z Saxo Instytucji finansowej.

Najpierw cofnijmy się o 6 tygodni do ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Wtedy to Czołgi Draghi, szef EBC, zapowiedział, że program luzowania ilościowego (czyli skupu aktywów wraz z rynku) będzie trwał do marca 2017 r., a może i dłużej. Nie powiedział jednak zero, co mogłoby pchnąć rynki do działania, a poniekąd dał znać, że bank włącza tryb czuwania i czeka na rozwój zdarzeń.

Na początku października "Bloomberg" pisał, że oficjele w najważniejszych europejskim banku mogą jeszcze w tym roku zapowiedzieć zmniejszanie skupu europejskiego długu (m. in. obligacje narodowe i korporacyjne) co miesiąc o 10 mld euro. Od marca tegoż roku wynosi ono w porządku. 80 mld euro miesięcznie.

Rentowności obligacji po górę

Informacje o ograniczeniu przez EBC wsparcia dla europejskich rynków obligacji nieco zaskoczyły rynek - pisze Michael Boye, ekspert z Saxo Banku. Dlaczego? Ponieważ dużej liczby inwestorów spodziewało się poniekąd większego wsparcia niż mniejszego:

W rezultacie, rentowności rządowych obligacji w zonie euro wzrosły (dotyczyło wówczas zarówno różnych państw jak i również okresów zapadalności).

Wydaję się, że 10-letnie obligacje Niemiec na dobre opuściły już ujemne poziomy – obecnie ich rentowności sięgają 0, 05 proc., testując poziomy, których nie notowano od Brexitu.

Jak wyglądają rentowności obligacji rządowych teraz? Zobaczcie zestawienie:

Foto: Saxo Bank, Bloomberg Rentowności europejskich obligacji

EBC już romansował z podwyżkami

Jak pisze Boye, mimo iż Draghi jest kojarzony spośród okresem niezwykle łagodnej strategii pieniężnej, to należy pamiętać, że nie pierwszy raz EBC rozważa zaostrzenie swej polityki:

W 2011 r., EBC podwyższył stopę referencyjną nie jeden, a nawet dwa razy, z uwagi na przyspieszającą inflację. Bank nie chciał wówczas także utrzymać stóp dzięki niezwykle niskim poziomie przez zbyt długi czas.

Fed i EBC. 2 jeźdźców zmienia lejce?

W grudniu stopy procentowe być może podwyższyć także Rezerwa Federalna, czyli amerykański bank kierowniczy. A to znaczy, że mniej więcej równocześnie dwa najważniejsze banki na świecie dałyby sygnał rynkom, że zmieniają swoją politykę. Czymże to by skutkowało?

Byłoby to jednoznaczne wraz z końcem okresu niezwykle łagodnej polityki pieniężnej, której początków należy szukać w 2008 roku, gdy decydenci byli zmuszeni do podjęcia zdecydowanych kroków w reakcji na globalny kryzys finansowy.

Kluczowym pytaniem jest wówczas, czy działania te rozwiązały problemy, czy może hałasuje tylko ukryły, sztucznie zalewając rynki darmową gotówką jak i również zawyżając wyceny aktywów.

Problem może sektor bankowy, który przez ujemne stopy procentowe, musi operować w bardzo niskich marżach, odrzucić przynosząc już takich, jakim sposobem wcześniej stóp zwrotu akcjonariuszom. A to skutkuje spadającą wartością giełdową głównych europejskich banków takich jak włoski UniCredit, niemiecki Deutsche Bank (choć on ma również kilka innych problemów), brytyjski Barclays czy francuski Credit Agricole.

Banki to jednak jedna z trzech stron medalu. Według profesjonalisty z Saxo Banku zredukowanie skupu obligacji może wywyższyć ich rentowności:

Jednakże koniec końców, sytuacja ma możliwość okazać się korzystna gwoli inwestorów na rynku obligacji – być może w krótkim okresie zanotują oni straty, jednak patrząc po dłuższej perspektywie byłoby wówczas dla nich najlepsze wyjście.

- Zwłaszcza jeżeli alternatywą jest dalsze pompowanie bańki na rynkach obligacji rządowych, która zakończyłaby się dużo większą – jak i również wymuszoną – korektą w dalszym okresie - kończy Boye.

Podsumowując, chwileczkę zmiany polityki musiał dawniej nastąpić i lepiej, by był wcześniej niż następnie, bo zalewając rynki darmową gotówką i sztucznie pompując rynek akcji, banki centralne mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Tagi: EBC AMERYCE FED Obligacje giełda Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

facebook - zmiana news feeda

Facebook - zmiana news feeda

Kolejna zmiana po algorytmie Facebooka. Społecznościowy gigant ogranicza wyświetlanie w news feedzie linków, których zagadnieniem jest sztuczne generowanie kliknięć przez użytkowników. Chodzi na temat nazwy artykułów w stylu „Nie uwierzysz…...

facebook potrzebuje zewnętrznego nadzoru - brytyjski raport

Facebook potrzebuje zewnętrznego nadzoru - brytyjski raport

Brytyjski Komitet ds. Cyfrowej Kultury, Informacji telewizyjnej i Sportu opublikował meldunek po półtorarocznym dochodzeniu dotyczącym dezinformacji i szerzenia fake newsów na Facebooku. Komitet chce powstania organu, który to egzekwowałby od platform społecznościowych stosowania…...

europie gazu nie zabraknie. Jaceniuk: Ukraina gwarantuje  Informacje

Europie gazu nie zabraknie. Jaceniuk: Ukraina gwarantuje Informacje

Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Pula centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na…...

eurocash chce przejąć sieć Mila

Eurocash chce przejąć sieć Mila

Eurocash podpisał list intencyjny dotyczący potencjalnego zakupu 100 proc. udziałów w spółce Domelius Limited z Nikozji, a także przejęcia kontroli nad jej spółkami zależnymi. Transakcja oznaczałaby więc przejęcie przez Eurocash kontroli…...