Celon Pharma. Udany debiut na GPW

Celon Pharma osobisty pierwszy dzień na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zalicza jak na razie do udanych. W momencie początku notowań kurs praw do odwiedzenia akcji Celon Pharma wzrósł o 18, 1 proc., do 19, 28 złotych. Udane jest także zakończenie sesji. Spółka w pierwszym dniu zyskała 19 proc.

Pierwszy dzień największego w tym roku debiutu na warszawskim parkiecie za nami. Celon Pharma radziła sobie wyśmienicie. Na zakończenie czołowej w historii sesji pewien walor wyceniany jest dzięki 19, 44 zł. Przynosi to wzrost o 19 proc.

Foto: Stooq. pl Notowania Celon Pharmy

W ramach oferty ogólnej spółka przydzieliła 15 mln akcji nowej emisji linii B. W jej ramach pozyskała 245 mln złotych. Redukcja wśród inwestorów poszczególnych wyniosła około 82 proc. Jednak jak pisaliśmy w procesie budowy księgi popytu wspólnicy wyrazili chęć zakupu wartości Celon Pharmy o łącznej wartości 1, 5 mld zł.

Foto: GPW Notowania Celon Pharma

Za uzyskane pieniądze spółka planuje:

 • rozbudowę mocy wytwórczych w zakresie leków wziewnych oraz rozwój technologiczny i rynkowy leku Salmex (35 mln zł),
 • rozwój badawczy i rynkowy leku zawierającego tiotropium (40 mln zł),
 • budowę centrum badawczo-rozwojowego spółki (35 mln zł),
 • rozwój nowego leku biopodobnego do odwiedzenia ranibizumabu (30 mln zł),
 • rozwój nowego medykamentu opartego na letaminie (65 mln zł)
 • rozwój portfolio pozostałych leków innowacyjnych (30 mln zł).

Celon Pharma: "Za 2-3 okres eksport wzrośnie dwu- trzykrotnie"

Świetny debiut tylko zaostrzył apetyt spółki. Celon Pharma oblicza, że za 2-3 lata jej eksport będzie dwu- trzykrotnie wyższy od sprzedaży krajowej - mówił w otwarciu szef firmy, Maciej Wieczorek. Podtrzymał, że korporacja chce wypłacić dywidendę po dolnym przedziale widełek 20-50 proc. zysku:

Zbytnio 2-3 lata eksport będzie dla nas stanowił dużo większy biznes niż dzisiaj. Według naszych projekcji za 2-3 lata udział sprzedaży eksportowej będzie dwu- trzykrotnie ogromniejszy niż sprzedaży w Naszym narodzie.

Poinformował przy tymże, że obecnie przychody wraz z eksportu stanowią 5-10 proc. sprzedaży, ale dynamicznie rosną.

Spółka eksportuje środek wziewny Salmex. Lek wydaje się być zarejestrowany m. in. po Austrii, Chorwacji, na Litwie, Białorusi, w Gruzji, dzięki Dominikanie.

Firma dzierży też podpisane umowy partnerstwa dotyczące trzech największych rynków: Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Chin:

W pierwszej kolejności dwa duże rynki w Europie Zachodniej powinny się otworzyć w II trymestrze przyszłego roku.

Celon Pharma zadebiutowała w poniedziałek na rynku głównym GPW. Spółka przydzieliła inwestorom łącznie 15 mln nowych akcji, pozyskując z emisji 245 mln zł. Zyskane środki będą wykorzystane w sfinansowanie wybranych projektów połączonych z realizacją strategii progresu w obszarze leków generycznych i projektów innowacyjnych:

Środki będziemy dzielić w trzy grupy. W pierwszej kolejności, zamysłem jest zwiększenie mocy wytwórczych i rozwój leków inhalacyjnych, w tym Salmeksu. Po drugie, inwestycje w centra badawczo-rozwojowe, po trzecie, rozwój poszczególnych leków, w większości pionierskich, stosowanych w chorobach onkologicznych, neuropsychiatrycznych, metabolicznych.

GPW, giełdy w Azji - notowania

Na otwarciu GPW Indeks WIG wyniósł 47260, 82 pkt. - wówczas spadek o 0, 05 proc.. WIG30 na szczeblu 1997, 49 to zmniejszenie o 0, 16 proc. Indeks mWIG40 z skutkiem 4042, 73 notuje wzrost o 0, 07 proc., a WIGdiv spada na temat 0, 17 proc. do odwiedzenia 943, 50 pkt.

Japoński Nikkei zyskał 0, 26 proc., a język mandaryński SCI spadł o 0, 24 proc. Indeks Hang Seng spada o 0, 71 proc., a południowokoreański KOSPI zyskuje 0, 31 proc. Indyjski Sensex dzięki plusie o 0, trzynaście proc.

[Artykuł aktualizowany]

Tagi: giełda Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku mieszczą się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

NotowanieAktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

cBA zatrzymało Michała L., wydawcę «Wprost» i «Do Rzeczy»

CBA zatrzymało Michała L., wydawcę «Wprost» i «Do Rzeczy»

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne cztery osoby co do wyłudzeń blisko 29 mln zł z firmy zajmującej się remontami linii kolejowych - dowiedziała się PAP. Jednym z zatrzymanych wydaje się Michał…...

będą nieodpłatne dostawy gazu na rzecz Donbasu? Rosja nie wyklucza Surowce

Będą nieodpłatne dostawy gazu na rzecz Donbasu? Rosja nie wyklucza Surowce

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Republika…...

bVB - zamach na autokar - policja zatrzymała podejrzanego

BVB - zamach na autokar - policja zatrzymała podejrzanego

W zależności z wtorkowym zamachem bombowym na autobus z drużyną piłkarzy Borussii Dortmund niemiecka policja zatrzymała podejrzanego na temat ten czyn islamistę a mianowicie poinformowała w środę Frauke Koehler, rzeczniczka prokuratury…...

budżet za 2016 r. prezentuje się «zaskakująco słabo»

Budżet za 2016 r. prezentuje się «zaskakująco słabo»

Znamy już wykonanie budżetu za 2016 r. Wydaje się być dość zaskakujące, szczególnie jeśli chodzi o grudniowe dochody z podatku VAT. Były one niższe niż rok wcześniej, aczkolwiek jeszcze w listopadzie…...