Damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC  Lifestyle

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany za pośrednictwem magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. - Wówczas efekt dwudziestu lat roboty - komentował Wawrzyniak.

Wawrzyniak znalazł się w liście wraz z szefami kuchni z Syrii, Meksyku, Indii, Tajwanu, Tajlandii jak i również Włoch, którzy zdaniem BBC zasługują za wyróżnienie za "przedstawianie (Brytyjczykom) nowych doznań smakowych" i "dzielenie się swoim dziedzictwem".

"Polski perfekcjonista"

Nie tylko chaczapuri. Gruzja kusi kuchnią

Jak podkreślono, Wawrzyniak "jako syn kucharzy miał los w kuchni zapisane po gwiazdach". Polak pracował metrów. in. przy igrzyskach olimpijskich w Londynie, w Pakistanie, a nawet w słynnej kopenhaskiej restauracji Noma. Po ubiegłym roku pokazywał w telewizji BBC, jak przygotowywać babkę wielkanocną.

BBC nadało Wawrzyniakowi tytuł "polskiego perfekcjonisty".

"(Wawrzyniak) wykorzystuje tradycyjne mięsa moczone w solance i pierogi wraz z talerzami pełnymi chleba w zakwasie ze smalcem jak i również nadaje im większą wyrazistość" - napisano, dodając, że "w swojej restauracji House of Feasts w Peterborough Damian chce walczyć ze stereotypem, że polska kuchnia to tylko kapusta i kotlet".

Efekt żmudnej pracy

O umieszczeniu w czołówce "pionierów brytyjskiej kuchni" Wawrzyniak napisał na swoim profilu na Facebooku, wyrażając ogromną dumę.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedział, że wyróżnienie BBC to "efekt 20 lat pracy, żeby rozkochać Brytyjczyków w polskiej kuchni". - Naszymi prostymi smakami można zdobyć serca Brytyjczyków. One nie są popularne tutaj, a my mamy to we krwi i możemy im pokazać - tłumaczył.

Przegląd prasy. Polak znów pokochał restauracje?

Jak dodał, przy jego restauracji szczególnym szczęściem wśród Brytyjczyków cieszą się schabowy z kością, można gotowana wołowina z piklami i smalec na świeżym chlebie. - Szczególnie smalec jest absolutnym hitem, osoby specjalnie przyjeżdżają i o to pytają. Musimy tegoż przygotowywać absurdalne ilości, jakieś 100 kilogramów tygodniowo - śmiał się polski kucharz.

Wawrzyniak, który przy lipcu przygotował lunch dla księcia Williama i księżnej Kate podczas ich pobytu w Polsce, przekonywał, że "Polacy w Gb powinni odejść od założenia, iż polska kuchnia jest prosta i nie ma się czym chwalić".

- Wcale tak nie wydaje się być: jest skomplikowana, trzeba posiadać wiedzę składniki i umieć kucharzyć tradycyjnie, bez wymyślania cudów. Powinniśmy być z tego dumni i pokazywać wówczas innym, bo jestem przekonany, że ta kuchnia być może podbić świat, tak jakim sposobem kuchnia indyjska - gadał.



Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie  Informacje

Czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie Informacje

Po piątkowym debiucie na amerykańskiej giełdzie jak i również zebraniu z pierwszej propozycje publicznej 21, 8 mld dolarów, Alibaba stał się jedną z najbardziej drogocennych firm technologicznych na globie. Oto…...

czy PKN Orlen i Team Lotos połączą się

Czy PKN Orlen i Team Lotos połączą się

Połączenie PKN Orlen i Ekipy Lotos jest nieuniknione - powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa dzięki spotkaniu z Pracodawcami Pomorza. Pisze o tym środowy "Parkiet". Smoliński stwierdził: "Na…...

czy autonomiczny samochód może podróżować nocą i w deszczu?

Czy autonomiczny samochód może podróżować nocą i w deszczu?

Naukowcy z Korei Południowej chcą rozwiązać jeden z podstawowych problemów autonomicznych pojazdów. Chcą usprawnić ich jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych. Eksperymenty opisuje tygodnik „Science”. Autonomiczny samochód być może pokonać bezkolizyjnie…...

czas na czwartą transzę deregulacji. Dla małych i średnich firm  Informacje

Czas na czwartą transzę deregulacji. Dla małych i średnich firm Informacje

Zniesienie kolejnych barier w funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw - to cel tak zwanym. czwartej transzy deregulacyjnej przygotowanej przez ministerstwo gospodarki we współpracy ze środowiskami gospodarczymi i innymi resortami. Rząd…...