CBA zatrzymało Michała L., wydawcę «Wprost» i «Do Rzeczy»

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne cztery osoby co do wyłudzeń blisko 29 mln zł z firmy zajmującej się remontami linii kolejowych - dowiedziała się PAP. Jednym z zatrzymanych wydaje się Michał Lisiecki, prezes PMPG Polskie Media SA i wydawca czasopism "Wprost" i "Do Rzeczy". Rano nie zaakceptować postawiono mu jeszcze zarzutów. Po południu usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowania szkody po wielkich rozmiarach oraz dopuszczenia się przestępstw skarbowych.

Michał Lisiecki Został unieruchomiony w środę przez CBA co do wyłudzeń blisko 29 mln zł z przedsiębiorstwa zajmującej się remontami miarki kolejowych. W czwartek zatrzymano w tej samej sytuacji trzy kolejne osoby: Wioletę R., Michała F. i Marcina K.

Prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2012 do 2015 roku na terenie Warszawy. W tym czasie członkowie grupy doprowadzili do powstania znacznej szkody majątkowej przy wysokości blisko 40 mln zł na szkodę Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury sp. z. o. o.

W komunikacie Prokuratury Krajowej czytamy:

Działania grupy polegały na przywłaszczeniu środków skarbowych pochodzących z masy upadłości poprzez zawieranie szeregu umów i ustnych porozumień dzięki rzekome usługi, za które wystawiane były poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci nierzetelnych faktur.

Do tej pory w sprawie przedstawiono zarzuty 19 osobom, przy tym w dalszym ciągu 5 jednostek w tej sprawie pozostaje tymczasowo aresztowanych.

Postępowanie prowadzone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu związane jest też z czynami o charakterze korupcyjnym sędziego Sądu Upadłościowego.

– W trakcie postępowania prokuratora skierowała wniosek o uchyleniu immunitetu sędziemu Sławomirowi B. w związku z przyjmowaniem korzyści majątkowych od syndyka Tomasza S. Wniosek ten został pozytywnie rozpoznany poprzez Sąd Apelacyjny w Warszawie – podała Prokuratura Krajowa.

Zobacz też: ABW zatrzymała trzech członków grupy, która wyprowadziła z Polski ponad 5 mld zł

CBA: chodzi o wyprowadzanie pieniędzy i pranie pieniędzy

– Śledztwo CBA prowadzone wydaje się pod nadzorem dolnośląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Dotyczy przekroczenia uprawnień przez syndyka masy upadłości i różne osoby, które miały wyprowadzać pieniądze z firmy jak i również prać pieniądze poprzez zbiór fikcyjnych podmiotów gospodarczych – powiedział Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura podróży.

Zatrzymań dokonano w Warszawie i okolicach, Toruniu oraz Lublinie.

W śledztwie CBA ustaliło, że zatrzymani mieli poprzez zbiór pozornych umów i ustnych porozumień wystawiać fikcyjne faktury VAT, na podstawie których wyprowadzili pieniądze z masy upadłości jednej wraz ze spółek.

W tej sprawie funkcjonariusze CBA zatrzymali w kwietniu 2017 roku pięć osób, w naszym syndyka działającego na szkodę upadłych spółek. Łącznie w sprawie jest 22 podejrzanych. Prowadzący postępowanie nie wykluczają, że lista podejrzanych się powiększy.

Łączna wielkość ustalonych dotychczas wyłudzonych środków to blisko 29 mln zł.

Kurs akcji PMPG Polskie Media SA spada w czwartek, 14 marca, na giełdzie na temat ponad 19 proc.Aktualności

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...

dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców  Ze świata

Dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców Ze świata

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, iż otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające dzięki amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do odwiedzenia dekretu prezydenta USA, który…...

deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

Deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

12 czerwca na głównej scenie szczecińskich „Dni Morza”, zagrają Kelvin Sholar - pianista i producent muzyczny Stevie Wondera, Sylwester Ostrowski - saksofonista i szef Szczecin Jazzu oraz orkiestra NFM Leopoldinum. Koncert będzie…...

damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC  Lifestyle

Damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC Lifestyle

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany za pośrednictwem magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. - Wówczas efekt dwudziestu lat roboty - komentował Wawrzyniak. Wawrzyniak…...

czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie  Informacje

Czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie Informacje

Po piątkowym debiucie na amerykańskiej giełdzie jak i również zebraniu z pierwszej propozycje publicznej 21, 8 mld dolarów, Alibaba stał się jedną z najbardziej drogocennych firm technologicznych na globie. Oto…...