CBA zatrzymało Michała L., wydawcę «Wprost» i «Do Rzeczy»

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne cztery osoby co do wyłudzeń blisko 29 mln zł z firmy zajmującej się remontami linii kolejowych - dowiedziała się PAP. Jednym z zatrzymanych wydaje się Michał Lisiecki, prezes PMPG Polskie Media SA i wydawca czasopism "Wprost" i "Do Rzeczy". Rano nie zaakceptować postawiono mu jeszcze zarzutów. Po południu usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowania szkody po wielkich rozmiarach oraz dopuszczenia się przestępstw skarbowych.

Michał Lisiecki Został unieruchomiony w środę przez CBA co do wyłudzeń blisko 29 mln zł z przedsiębiorstwa zajmującej się remontami miarki kolejowych. W czwartek zatrzymano w tej samej sytuacji trzy kolejne osoby: Wioletę R., Michała F. i Marcina K.

Prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2012 do 2015 roku na terenie Warszawy. W tym czasie członkowie grupy doprowadzili do powstania znacznej szkody majątkowej przy wysokości blisko 40 mln zł na szkodę Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury sp. z. o. o.

W komunikacie Prokuratury Krajowej czytamy:

Działania grupy polegały na przywłaszczeniu środków skarbowych pochodzących z masy upadłości poprzez zawieranie szeregu umów i ustnych porozumień dzięki rzekome usługi, za które wystawiane były poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci nierzetelnych faktur.

Do tej pory w sprawie przedstawiono zarzuty 19 osobom, przy tym w dalszym ciągu 5 jednostek w tej sprawie pozostaje tymczasowo aresztowanych.

Postępowanie prowadzone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu związane jest też z czynami o charakterze korupcyjnym sędziego Sądu Upadłościowego.

– W trakcie postępowania prokuratora skierowała wniosek o uchyleniu immunitetu sędziemu Sławomirowi B. w związku z przyjmowaniem korzyści majątkowych od syndyka Tomasza S. Wniosek ten został pozytywnie rozpoznany poprzez Sąd Apelacyjny w Warszawie – podała Prokuratura Krajowa.

Zobacz też: ABW zatrzymała trzech członków grupy, która wyprowadziła z Polski ponad 5 mld zł

CBA: chodzi o wyprowadzanie pieniędzy i pranie pieniędzy

– Śledztwo CBA prowadzone wydaje się pod nadzorem dolnośląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Dotyczy przekroczenia uprawnień przez syndyka masy upadłości i różne osoby, które miały wyprowadzać pieniądze z firmy jak i również prać pieniądze poprzez zbiór fikcyjnych podmiotów gospodarczych – powiedział Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura podróży.

Zatrzymań dokonano w Warszawie i okolicach, Toruniu oraz Lublinie.

W śledztwie CBA ustaliło, że zatrzymani mieli poprzez zbiór pozornych umów i ustnych porozumień wystawiać fikcyjne faktury VAT, na podstawie których wyprowadzili pieniądze z masy upadłości jednej wraz ze spółek.

W tej sprawie funkcjonariusze CBA zatrzymali w kwietniu 2017 roku pięć osób, w naszym syndyka działającego na szkodę upadłych spółek. Łącznie w sprawie jest 22 podejrzanych. Prowadzący postępowanie nie wykluczają, że lista podejrzanych się powiększy.

Łączna wielkość ustalonych dotychczas wyłudzonych środków to blisko 29 mln zł.

Kurs akcji PMPG Polskie Media SA spada w czwartek, 14 marca, na giełdzie na temat ponad 19 proc.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

będą nieodpłatne dostawy gazu na rzecz Donbasu? Rosja nie wyklucza  Surowce

Będą nieodpłatne dostawy gazu na rzecz Donbasu? Rosja nie wyklucza Surowce

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Republika…...

bVB - zamach na autokar - policja zatrzymała podejrzanego

BVB - zamach na autokar - policja zatrzymała podejrzanego

W zależności z wtorkowym zamachem bombowym na autobus z drużyną piłkarzy Borussii Dortmund niemiecka policja zatrzymała podejrzanego na temat ten czyn islamistę a mianowicie poinformowała w środę Frauke Koehler, rzeczniczka prokuratury…...

budżet za 2016 r. prezentuje się «zaskakująco słabo»

Budżet za 2016 r. prezentuje się «zaskakująco słabo»

Znamy już wykonanie budżetu za 2016 r. Wydaje się być dość zaskakujące, szczególnie jeśli chodzi o grudniowe dochody z podatku VAT. Były one niższe niż rok wcześniej, aczkolwiek jeszcze w listopadzie…...

budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ma rozpocząć się przy 2018 roku

Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ma rozpocząć się przy 2018 roku

Specustawa zakładająca przekopanie Mierzei Wiślanej pozostała podpisana przez prezydenta. Konstrukcja kanału ma ruszyć obecnie w przyszłym roku. Innowacyjna trasa ma zapewnić swobodną żeglugę i uniezależnić Polskę od Rosji, ale przeciwni są mieszkańcy…...