Donald Trump prezydent USA. Jak z jego biznesem?

Teraz, po wyborze na prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump zostanie musiał zdecydować, co zrobić ze swoimi biznesami, które uczyniły go sławnym. Schedę będą musiały przejąć jego dzieci.

Trump wydaje się być prezesem Trump Organization, koncernu będącego właścicielem nieruchomości w całym świecie, w tym obiektów handlowych, hoteli jak i również pól golfowych.

I chociaż Trump Organization to głównie holding nieruchomościowy, to jest to także właściciel innych marek, w niniejszym książek, jak „The Art of the Deal” (Sztuka zawierania transakcji) oraz naturalnej wody mineralnej Trump Natural Spring Water.

Trump zapowiedział, że w przypadku wygranej odejdzie ze spółki, natomiast stery przekaże następnej generacji. Trójka jego najstarszych najmłodszych – Donald Junior, Ivanka i Eric – pełnią obecnie w Trump Organization funkcje wiceprezesów wykonawczych.

- Jeśli zostanę prezydentem, to nie zamierzam zawracać sobie głowy moimi kompaniami. To nieznaczące drobiazgi – powiedział Trump podczas styczniowej debaty w Fox Business i dodał:

Pragnę wykorzystać wszystko, co posiadam do dyspozycji, aby znowu uczynić Amerykę bogatą, żeby znów uczynić ją ogromną. Są tam Ivanka, Eric i Don. Nie będę wtrącał się w kwestie firmy, ponieważ obchodzić mi będą wyłącznie sprawy kraju.

Donald Trump przygotował dzieci do przejęcia firmy

Nic nie wskazuje na wówczas, aby od tamtej pory prezydent elekt zmienił punkt widzenia. Pod koniec października George Stephanopoulous, główny prowadzący ABECADŁO News, zapytał Donalda Juniora, Ivankę i Erica, lub – jeśli ich tata zostanie prezydentem - planują pozostanie w rodzinnej przedsiębiorstwie.

- Właśnie tym się zajmujemy – rzekł Donald Junior – Istniejemy budowniczymi. Trump Organization nie odpowiedziała na prośbę Business Insider o komentarz.

W czasie kampanii prezydenckiej Trump nie ujawnił swoich zeznań podatkowych, co utrudnia oszacowanie wielkości jego faktycznego majątku. W oświadczeniu majątkowym, które musiał dostarczyć w maju, czytamy, hdy łączna wartość jego aktywów to co najmniej 1, 5 mld dol. Sam Trump chwalił się, że jego majątek wart jest ponad 10 mld dol.

Ślepe zasoby finansowe prezydentów USA

Zwyczajowo prezydenci Stanów Zjednoczonych przekazują swoje majątki do tzw. ślepych funduszy, gdzie zarządzane są przez niezależnych powierników – chodzi o to, aby w momencie trwania kadencji uniknąć ewentualnego konfliktu interesów.

Ponieważ jednak nazwisko Trumpa wydaje się tak ściśle związane z jego firmami, próby oddzielenia decyzji prezydenta-elekta polityka od momentu decyzji biznesmena mogą stać bardzo trudne.

Patrząc w przyszłość, wydaje się aczkolwiek nieprawdopodobne, aby faktyczne rozdzielenie biznesów Trumpa od strategii było do końca możliwe.

Donald Trump nie zaakceptować chce, ale robi

Bo aczkolwiek Trump mówi, że wraz z największą chęcią zrezygnuje spośród roli pełnionej w Trump Organization, to przez cały okres kampanii korzystał z wszelkiej okazji, aby promować swoją markę. Na przykład przy październiku Trump zrobił przerwę w kampanii wyborczej, żeby wziąć udział w ceremonii przecięcia wstęgi w Trump International Hotel w Waszyngtonie, znajdującym się zaledwie kilkanaście przecznic od Białego Mieszkaniu.

Foto: AP / Getty Images

Cała kampania prezydencka Trumpa przeplatała się z jego biznesem – w dodatku nie zawsze z korzyścią dla prezydenta elekta. Od czerwca 2015 r., czyli momentu, kiedy Trump oficjalnie potwierdził swoją kandydaturę, liczba gości odwiedzających noclegi, kasyna i pola golfowe mające w nazwie słowo „Trump” wyraźnie spadła, odczytujemy w danych zebranych za pośrednictwem Foursquare. To jednak może się zmienić po wyborach.

Kandydowanie na prezydenta mogło zaszkodzić biznesowi Trumpa, ale wybór na prezydenta na pewno ten kierunek odwróci.

Tagi: Donald Trump USA Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

dolar najtańszy od trzech czasów - 15 stycznia 2018 roku  Waluty

Dolar najtańszy od trzech czasów - 15 stycznia 2018 roku Waluty

W poniedziałek o świcie dolar kosztował najmniej od trzech lat, spadł chociażby poniżej granicy 3, 30 złotych. Jeszcze pięć dni temu, czyli 10 stycznia, dolar kosztował 3, pięćdziesiąt złotego.…...

dobre zbiory zbóż w Rosji i na Ukrainie  Informacje

Dobre zbiory zbóż w Rosji i na Ukrainie Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy wygrywają nowe narzędzie nacisku w Gazprom Moskwa chce…...

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...