Będą nieodpłatne dostawy gazu na rzecz Donbasu? Rosja nie wyklucza  Surowce

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Republika federalna niemiec zyskują nowe narzędzie ucisku na Gazprom
  • Dyrektywa gazowa do poprawy. "Żaden nieznany gazociąg nie będzie funkcjonował w próżni"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że w przypadku konieczności Rosja może wziąć pod rozwagę możliwość nieodpłatnych dostaw gazu do Donbasu, zbuntowanego regionu na wschodzie Ukrainy.

- Nie mogę w tej chwili mówić o dostawach gazu (do Donbasu). W razie konieczności kwestie te niewątpliwie zostaną rozważone. Jest niepodważalnym faktem, że Rosja udziela już (Donbasowi) pomocy po dużym zakresie - oznajmił Pieskow, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

Katastrofa humanitarna

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Władimira Putina ocenił, iż "blokada energetyczna (ze witryny Kijowa) sprawi, że sytuacja w Donbasie, którą OBWE określiło już jako katastrofę humanitarną, będzie "całkowicie monstrualna".

Gazprom skończony na kompromis. Separatyści dostaną własny licznik na gaz

Wcześniej rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow oświadczył, że ruski koncern jest gotów wyłączyć z rozmów z Ukrainą na temat dostaw gazu surowiec dla Donbasu. Rozstrzygnięcie takie zaproponowała Komisja Europejska.

Kuprijanow dodał, iż Naftohaz Ukrainy musi do odwiedzenia końca tygodnia opłacić marcowe dostawy. Podkreślił, że jeżeli do końca tygodnia władze w Kijowie nie wniosą przedpłat za marzec, kurek z gazem dla Ukrainy zostanie zakręcony.

Napięcie w rosyjsko-ukraińskich relacjach gazowych wzrosło, gdy 19 lutego Naftohaz wstrzymał tłoczenie gazu do Donbasu, tłumacząc wówczas uszkodzeniem infrastruktury przesyłowej w czasie działań wojennych. Tegoż samego dnia Rosja zaczęła bezpośrednie dostawy gazu do tej części Ukrainy przez punkty pomiaru w Prochorowce i Płatowie. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller zaznaczył obok tym, że surowiec ten płynie tamtędy według kontraktem obowiązującym między rosyjskim koncernem a Naftohazem.

Postępowanie Rosji nie do przyjęcia

Szef ukraińskiego koncernu Andrij Kobolew określił postępowanie witryny rosyjskiej jako nie do odwiedzenia przyjęcia. Oświadczył, że operowania Gazpromu całkowicie przeczą duchowi oraz literze obowiązującego kontraktu. Kobolew wyjaśnił, że Naftohaz nie jest w stanie weryfikować podawanych przez ruski koncern danych o skali dostaw przez Prochorowkę i Płatowo. Podkreślił też, iż Naftohaz nie zamierza opłacać rachunków, które będzie promować Gazprom za "domniemane dostawy" do strefy operacji przeciw separatystom.

19 lutego wieczorem Naftohaz przekazał, że wznowił tłoczenie gazu do Donbasu. Władze zbuntowanych regionów temu zaprzeczyły.

"Kommiersant": unia energetyczna groźna dla Rosji

W miniony wtorek prezes Gazpromu oświadczył, że Ukraina nie dokonała przedpłaty za gaz zbyt marzec i przyspieszyła przyjmowanie surowca objętego zaliczką zbyt luty. Miller ostrzegł, że może to doprowadzić do odwiedzenia wstrzymania dostaw w ciągu dwóch dni. Naftohaz wraz ze swej strony ocenił, iż to rosyjski koncern naruszył ustalenia dotyczące opłaconych awansem dostaw gazu dla Ukrainy.

Pieskow oznajmił w czwartek, że opłaconego za pośrednictwem Ukrainę gazu "pozostało literalnie na kilka dni, rzeczywiście do końca tygodnia".

Kolejna odsłona sporu gazowego między Rosją i Ukrainą wywołuje obawy, że mogą wystąpić zakłócenia w dostawach do państw Unii Europejskiej. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. starego kontynentu energetycznej Marosz Szefczovicz zaprosił ministrów energetyki Rosji jak i również Ukrainy na trójstronne gadki gazowe na poniedziałek do odwiedzenia Brukseli. Spotkanie to a mianowicie jak wyjaśnił - będzie miało na celu zapobieżenie możliwym problemom z dostawami gazu do UE.

Problem dostaw do Doniecka powinien zostać rozwiązany odrębnie

Wiceszef KE zaproponował obu stronom, aby tymczasowe porozumienie w sprawie dostaw gazu, wynegocjowane za pośrednictwem KE jesienią 2014 roku, było przestrzegane tak jak do odwiedzenia tej pory. - Z kolei problem dostaw do Doniecka i Ługańska powinien zostać rozwiązany odrębnie - zastrzegł wiceszef KE.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji jak i również Ukrainy podpisali w październiku 2014 roku porozumienie co do warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez czas zimowy do końca marca 2015 roku. Ustalono wartość i warunek, że Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Gazprom tłoczy obecnie do Donbasu przez punkty pomiaru w Prochorowce i Płatowie 12 mln metrów sześciennych gazu na dobę. Przy obecnej cenie 330 dolarów za 1000 metrów sześc. dostarczany tamtędy surowiec kosztuje 4 mln USD na dobę.Aktualności

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...

dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców  Ze świata

Dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców Ze świata

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, iż otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające dzięki amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do odwiedzenia dekretu prezydenta USA, który…...

deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

Deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

12 czerwca na głównej scenie szczecińskich „Dni Morza”, zagrają Kelvin Sholar - pianista i producent muzyczny Stevie Wondera, Sylwester Ostrowski - saksofonista i szef Szczecin Jazzu oraz orkiestra NFM Leopoldinum. Koncert będzie…...

damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC  Lifestyle

Damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC Lifestyle

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany za pośrednictwem magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. - Wówczas efekt dwudziestu lat roboty - komentował Wawrzyniak. Wawrzyniak…...

czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie  Informacje

Czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie Informacje

Po piątkowym debiucie na amerykańskiej giełdzie jak i również zebraniu z pierwszej propozycje publicznej 21, 8 mld dolarów, Alibaba stał się jedną z najbardziej drogocennych firm technologicznych na globie. Oto…...