Będą nieodpłatne dostawy gazu na rzecz Donbasu? Rosja nie wyklucza  Surowce

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Republika federalna niemiec zyskują nowe narzędzie ucisku na Gazprom
  • Dyrektywa gazowa do poprawy. "Żaden nieznany gazociąg nie będzie funkcjonował w próżni"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że w przypadku konieczności Rosja może wziąć pod rozwagę możliwość nieodpłatnych dostaw gazu do Donbasu, zbuntowanego regionu na wschodzie Ukrainy.

- Nie mogę w tej chwili mówić o dostawach gazu (do Donbasu). W razie konieczności kwestie te niewątpliwie zostaną rozważone. Jest niepodważalnym faktem, że Rosja udziela już (Donbasowi) pomocy po dużym zakresie - oznajmił Pieskow, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

Katastrofa humanitarna

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Władimira Putina ocenił, iż "blokada energetyczna (ze witryny Kijowa) sprawi, że sytuacja w Donbasie, którą OBWE określiło już jako katastrofę humanitarną, będzie "całkowicie monstrualna".

Gazprom skończony na kompromis. Separatyści dostaną własny licznik na gaz

Wcześniej rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow oświadczył, że ruski koncern jest gotów wyłączyć z rozmów z Ukrainą na temat dostaw gazu surowiec dla Donbasu. Rozstrzygnięcie takie zaproponowała Komisja Europejska.

Kuprijanow dodał, iż Naftohaz Ukrainy musi do odwiedzenia końca tygodnia opłacić marcowe dostawy. Podkreślił, że jeżeli do końca tygodnia władze w Kijowie nie wniosą przedpłat za marzec, kurek z gazem dla Ukrainy zostanie zakręcony.

Napięcie w rosyjsko-ukraińskich relacjach gazowych wzrosło, gdy 19 lutego Naftohaz wstrzymał tłoczenie gazu do Donbasu, tłumacząc wówczas uszkodzeniem infrastruktury przesyłowej w czasie działań wojennych. Tegoż samego dnia Rosja zaczęła bezpośrednie dostawy gazu do tej części Ukrainy przez punkty pomiaru w Prochorowce i Płatowie. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller zaznaczył obok tym, że surowiec ten płynie tamtędy według kontraktem obowiązującym między rosyjskim koncernem a Naftohazem.

Postępowanie Rosji nie do przyjęcia

Szef ukraińskiego koncernu Andrij Kobolew określił postępowanie witryny rosyjskiej jako nie do odwiedzenia przyjęcia. Oświadczył, że operowania Gazpromu całkowicie przeczą duchowi oraz literze obowiązującego kontraktu. Kobolew wyjaśnił, że Naftohaz nie jest w stanie weryfikować podawanych przez ruski koncern danych o skali dostaw przez Prochorowkę i Płatowo. Podkreślił też, iż Naftohaz nie zamierza opłacać rachunków, które będzie promować Gazprom za "domniemane dostawy" do strefy operacji przeciw separatystom.

19 lutego wieczorem Naftohaz przekazał, że wznowił tłoczenie gazu do Donbasu. Władze zbuntowanych regionów temu zaprzeczyły.

"Kommiersant": unia energetyczna groźna dla Rosji

W miniony wtorek prezes Gazpromu oświadczył, że Ukraina nie dokonała przedpłaty za gaz zbyt marzec i przyspieszyła przyjmowanie surowca objętego zaliczką zbyt luty. Miller ostrzegł, że może to doprowadzić do odwiedzenia wstrzymania dostaw w ciągu dwóch dni. Naftohaz wraz ze swej strony ocenił, iż to rosyjski koncern naruszył ustalenia dotyczące opłaconych awansem dostaw gazu dla Ukrainy.

Pieskow oznajmił w czwartek, że opłaconego za pośrednictwem Ukrainę gazu "pozostało literalnie na kilka dni, rzeczywiście do końca tygodnia".

Kolejna odsłona sporu gazowego między Rosją i Ukrainą wywołuje obawy, że mogą wystąpić zakłócenia w dostawach do państw Unii Europejskiej. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. starego kontynentu energetycznej Marosz Szefczovicz zaprosił ministrów energetyki Rosji jak i również Ukrainy na trójstronne gadki gazowe na poniedziałek do odwiedzenia Brukseli. Spotkanie to a mianowicie jak wyjaśnił - będzie miało na celu zapobieżenie możliwym problemom z dostawami gazu do UE.

Problem dostaw do Doniecka powinien zostać rozwiązany odrębnie

Wiceszef KE zaproponował obu stronom, aby tymczasowe porozumienie w sprawie dostaw gazu, wynegocjowane za pośrednictwem KE jesienią 2014 roku, było przestrzegane tak jak do odwiedzenia tej pory. - Z kolei problem dostaw do Doniecka i Ługańska powinien zostać rozwiązany odrębnie - zastrzegł wiceszef KE.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji jak i również Ukrainy podpisali w październiku 2014 roku porozumienie co do warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez czas zimowy do końca marca 2015 roku. Ustalono wartość i warunek, że Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Gazprom tłoczy obecnie do Donbasu przez punkty pomiaru w Prochorowce i Płatowie 12 mln metrów sześciennych gazu na dobę. Przy obecnej cenie 330 dolarów za 1000 metrów sześc. dostarczany tamtędy surowiec kosztuje 4 mln USD na dobę.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

bVB - zamach na autokar - policja zatrzymała podejrzanego

BVB - zamach na autokar - policja zatrzymała podejrzanego

W zależności z wtorkowym zamachem bombowym na autobus z drużyną piłkarzy Borussii Dortmund niemiecka policja zatrzymała podejrzanego na temat ten czyn islamistę a mianowicie poinformowała w środę Frauke Koehler, rzeczniczka prokuratury…...

budżet za 2016 r. prezentuje się «zaskakująco słabo»

Budżet za 2016 r. prezentuje się «zaskakująco słabo»

Znamy już wykonanie budżetu za 2016 r. Wydaje się być dość zaskakujące, szczególnie jeśli chodzi o grudniowe dochody z podatku VAT. Były one niższe niż rok wcześniej, aczkolwiek jeszcze w listopadzie…...

budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ma rozpocząć się przy 2018 roku

Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ma rozpocząć się przy 2018 roku

Specustawa zakładająca przekopanie Mierzei Wiślanej pozostała podpisana przez prezydenta. Konstrukcja kanału ma ruszyć obecnie w przyszłym roku. Innowacyjna trasa ma zapewnić swobodną żeglugę i uniezależnić Polskę od Rosji, ale przeciwni są mieszkańcy…...

brytyjska firma Reflect Digital wprowadza czterodniowy tydzień pracy  Dla firm

Brytyjska firma Reflect Digital wprowadza czterodniowy tydzień pracy Dla firm

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz…...