Enea kupiła elektrownie w Połańcu  Surowce

  • ArcelorMittal wyłączy wielki kocioł w krakowskiej hucie. 4 scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa wraz z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasz kraj wstrzymała odbiór surowca

Zakup elektrowni Połaniec od francuskiej Engie podnosi rangę Enei w Polsce - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, poniższa decyzja jest bardzo ważna z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne państwie.

Jak mówił Tchórzewski podczas konferencji prasowej poświęconej transakcji zakupu elektrowni Połaniec od francuskiej Engie, "rozumie decyzję dotychczasowego właściciela na temat rezygnacji z energetyki węglowej, lecz Polska nie ma możliwość iść w niniejszym kierunku".

Przypomniał, że 80 % naszej energii wytwarzamy z węgla. - Nasza rozgałęzienie będzie trwała dziesiątki czasów - wskazał.

Element strategii

Udziały za długotrwały spółek górniczych. Resort składa ofertę bankom

Jak zapowiedział prezes Enei Mirosław Kowalik, teraz Kozienice i Połaniec - dwie elektrownie systemowe należące do spółki - będą miały wspólny team sprzedaży i wspólne kierowanie portfelowe. W jego mniemaniu efektem sprawie będzie też sprawniejsze zarządzanie logistyką surowców w obszarze Kozienice-Bogdanka-Połaniec, a także fajne zakupy biomasy dla EC Białystok i Elektrowni Połaniec.

Kowalik zaznaczył, że zakup połanieckiej elektrowni wpisuje się w przyjętą we wrześniu ubiegłego roku metodę Enei do 2030 roku.

- Chcemy być korporacją wysoko specjalistyczną i na przejęciu Połańca będziemy pragnęli wykorzystać tamtejsze know-how. Za sprawą tego staniemy się grupą bardziej pełną, przynosząc większą wartość dla akcjonariuszy i dysponująca większą mocą - wskazał, jednocześnie dodając, że siła ta - po przejęciu Połańca - wzrośnie na temat ponad 50 procent.

Zapewnił też, że przy elektrowni - o jakiej kupno przez kontrolowaną przez Skarb Państwa spółkę zabiegały związki zawodowe - będzie zapewniona stabilność zatrudnienia. Zapowiedział, że trzeba jednak "przejrzeć model funkcjonowania obsługi elektrowni".

Minister ocenia

Zdaniem ministra Tchórzewskiego, niższy niż w innych podmiotach Energi wskaźnik zatrudnienia w elektrowni w Połańcu przeliczany w megawatogodzinę "nie odzwierciedla rzeczywistości". Minister zauważył, że sporo zadań delegowano tam do firm zewnętrznych, co - jego zdaniem - pogorszyło jakość prac, co wydaje się szczególnie ważne w energetyce.

- Kierunek wskaźnikowy zachęca do korzystania spośród firm zewnętrznych (... ). To nie w porządku zarówno wobec stałej załogi ze średnim uposażeniem blisko siedmiu tysięcy złotych i tych, którzy jako podwładni firm zewnętrznych, zatrudnieni na umowach śmieciowych, pracują za półtora tysiąca złotych na rękę. Nie wierzę, hdy ci zatrudnieni przypadkowo, porządnie wykonają powierzone im zlecenia - powiedział.

Jest konkurs na lokalne auto elektryczne. Na szosach miast ma pojawić się za rok

Tchórzewski zapowiedział prace nad zaostrzeniem kontroli dotyczących bezpieczeństwa pracy i państwowych egzaminów kwalifikacyjnych. - Zakładam, że jeśli postawimy odpowiednie wymogi, to naszym spółkom będzie się opłaciło mieć swoich pracowników, jakich będzie można rozliczyć spośród tego, co robili a mianowicie wskazał szef resortu siły.

O Enei

Grupa Enea to jeden wraz z liderów polskiego rynku. Administruje pełnym łańcuchem wartości - od węgla po gniazdko w domu. Dostarcza energię na rzecz 2, 5 miliona klientów. Jest pierwszą polską grupką energetyczną notowaną na GPW. Jej akcje na warszawskim parkiecie zadebiutowały w listopadzie 2008 roku, a 51 proc. z nich trzeba do Skarbu Państwa.

We wtorek zarząd Enei podał w komunikacie, iż kupił 100 proc. działaniu francuskiej Engie Energia Nasze państwo, za wstępną cenę jednej mld 264 mln 159 355 zł. Engie Energia Polska była piątym najwyższym producentem energii w Naszym kraju. To do niej należała elektrownia w Połańcu na temat mocy ponad 1, 12 GW.

Węglowa zakład energetyczny Połaniec położona jest we wsi Zawada koło Połańca w woj. świętokrzyskim. Dzierży moc 1811 MW brutto, składa się z ośmiu bloków energetycznych o energii 225 MW każdy. Przy 2013 roku zbudowano tam blok 230 MW, opalany biomasą. To największy ten obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie i na świecie.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

emerytura plus. Ile osób dostanie świadczenie? Jaki będzie koszt?

Emerytura plus. Ile osób dostanie świadczenie? Jaki będzie koszt?

Ministerstwo Rodziny, Roboty i Polityki Społecznej opublikowało w czwartek projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Zostanie ono wypłacane w maju, w kwocie 1100…...

elżbieta Bieńkowska o rynku UE i protekcjonizmie

Elżbieta Bieńkowska o rynku UE i protekcjonizmie

- Jakikolwiek objaw protekcjonizmu w UE jest bezprawny - rzekła w piątek w Stargardzie unijna komisarz ds. sektorze wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska. Jakim sposobem podkreślała, w Europie powinno…...

elektro ScaleUp - program akceleracyjny PARP dla startupów

Elektro ScaleUp - program akceleracyjny PARP dla startupów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ma pomysł na przyspieszenie rozwoju elektromobilności w Polsce. Szanse upatruje w młodych dynamicznych firmach. Uruchamia właśnie konkurs na akcelerator, który wypracuje oryginalne projekty dla branży elektromobilności z…...

ekspert: rynek pracy wymaga dobrze przygotowanych pracowników

Ekspert: rynek pracy wymaga dobrze przygotowanych pracowników

Nawet milion zatrudnionych może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy zwyczajnie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...