Airly - Krakowski startup chce wyposażyć mieszkańców w czujniki smogu

Kraków to jedno z rodzimych miast, które ma ogromny problem ze smogiem. Nic dziwnego, że to tam rodzą się inicjatywy społeczne i biznesowe wymierzone po zanieczyszczenie powietrza. Jedną wraz z nich jest Airly.

Wiktor Warchałowski, Michał Misiek, Aleksander Konior i Michał Kiełtyka stworzyli czujnik, który to informuje o stopniu zakażenia powietrza w konkretnym miejscu w danym momencie dnia i przewiduje, w jakim stopniu atmosferę będzie zanieczyszczone w trakcie pozostałych kilku dni.

Krakowski smog. "W zimie odrzucić da się oddychać"

Trzech twórców Airly poznało się dzięki AGH, gdzie studiują (czwarty - Michał Kiełtyka, dołączył do zespołu po ubiegłorocznym Smogathonie). Współpracują z dr. Jakubem Bartyzelem z Katedry Fizyki Środowiska na AGH. Na początku Airly stało projektem społeczno-hobbystycznym.

- Smog to w Krakowie duży problem, w zimie nie da się oddychać. Chcieliśmy zrobić coś, jak pozwoli nam na zbadanie jakości powietrza tuż poza domem, bo najbliższa stacja pomiaru zanieczyszczenia powietrza jest kilkanaście kilometrów od nas a mianowicie tłumaczy Wiktor Warchałowski, CEO Airly.

I dodaje, że w Krakowie jest sześć stacji pomiarowych, na prawie milionowe miasto wówczas zdecydowanie za mało. - Gęsta siatka czujników zezwoli pokazać źródła zanieczyszczeń. Będziemy wiedzieli np. wówczas, że na osiedlu ludność spalają śmieci lub posiadamy duże natężenie ruchu i to właśnie jest źródłem dużego zanieczyszczenia.

Czujnik Airly działa na bliźniaczej zasadzie jak wspomniane stacje pomiarowe, nie jest tak dokładny jak one, lecz jest dużo mniejszy i tańszy. Koszt zakupu jak i również instalacji stacji pomiarowej, jaka mierzyłaby pyły zawieszone PM10, PM2, 5 i benzo(a)piren to ok. 350 tys. zł. Gdy Airly trafi do sprzedaży, ma pociągać koszty kilkaset złotych.

Co potrafi Airly

Airly mierzy pyły zawieszone PM10 i PM2, 5, temperaturę, ciśnienie jak i również wilgotność. Do przeliczania zalety w konkretnym punkcie wykorzystuje algorytmy. Jego twórcy zapewniają, hdy czujnik jest w będzie określić poziom zanieczyszczenia spośród dokładnością do kilku metrów. Chcieliby rozlokować gryzie w mieście tak, żeby jeden przypadał na kilometr kwadratowy.

- Porównywaliśmy przez kilka miesięcy własny sensor i stację, która to kosztuje kilkaset tysięcy zł i pomiary były harmonijne. Nie chcemy konkurować z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i jego stacjami. Zechcemy, by jak najwięcej jednostek miało możliwość pomiaru powietrza – mówi Wiktor Warchałowski.

Dane, które ogniskuje czujnik, są przesyłane na serwer i wyświetlane w formie wizualizacji na platformie internetowej (aktualnie w wersji beta). Każdy może dzięki nią zajrzeć, zobaczyć dane historyczne i to jak zmienia się zanieczyszczenie.

- Na razie mamy algorytmy, które pozwalają naszej firmie przewidzieć, jakie będzie skażenie powietrza za kilka dni. Informacja jest jak w najwyższym stopniu intuicyjna – za pomocą kolorów pokazujemy czy jest bezpiecznie czy należy po danym momencie dnia pozostać w domu – tłumaczy Wiktor Warchałowski.

Foto: Airly / materiały prasowe

W Krakowie w ramach akcji AirlyBirds startup zamierza udostępnić mieszkańcom sto czujników. Pojawią się też w podkrakowskich gminach – w Zielonce do końca listopada będą 42, w Wielkiej Wsi - 25. Obie kupiły sensory od Airly.

W sierpniu startup pozyskał inwestora - Wojciecha Burkota, byłego dyrektora Allegro jak i również krakowskiego Google'a, z racji czego mogli powiększyć i rozpocząć wytwórczość (wyprodukowali do tej pory ponad 100 sensorów).

Foto: Airly / materiały prasowe

Czujnik znajduje się na dłoni, prosto go zamontować, najlepiej tuż przy gruncie, maksymalnie do wysokości 2. piętra. Można wówczas zrobić z wykorzystaniem opaski uciskowej lub po prostu przykleić. Wiadomości przesyła przez WiFi. Po przyszłości twórcy chcą jego wyposażyć w panele słoneczne. W środku ma moduły, które mierzą stężenie prochu zawieszonego (laser rozprasza się na cząstkach, a fotodioda wyłapuje ich rozproszenie) i czynniki pogodowe.

Startup będzie się ubiegał w tym momencie o certyfikację elektryczną sensora. Chce sprzedawać je miastom, gminom i organizacjom zajmującym się ochroną środowiska. Skłania się ku modelowi subskrypcyjnemu.

Tagi: startupy innowacje Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

afera GetBack: rekordowe poręczenie majątkowe za wolność Piotra O.

Afera GetBack: rekordowe poręczenie majątkowe za wolność Piotra O.

Warszawski Sąd Okręgowy rozpatruje sprawę przedłużenia tymczasowego aresztu dla Piotra Na temat., szefa Altus TFI, powiązaną ze śledztwem w sytuacji spółki GetBack. W jego sprawie złożone zostało rekordowe poręczenie…...

adamczyk: droga ekspresowa S3 będzie wybudowana do granicy państwa

Adamczyk: droga ekspresowa S3 będzie wybudowana do granicy państwa

Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Na wstępie samochody pojechały nową trasą Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach w prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa 300 plus po nowej odsłonie.…...

a teraz czas na Clexit?  Surowce

A teraz czas na Clexit? Surowce

Brytyjczycy wywołali już jedno polityczne tsunami i wygląda na to, że na tym nie koniec. Zdecydowali o opuszczeniu szeregów Ue a zwolennicy Brexitu to również często przeciwnicy walki ze zmianami…...

500 plus na pierwsze maluch. Premier Morawiecki: projekt trafił do konsultacji społecznych

500 plus na pierwsze maluch. Premier Morawiecki: projekt trafił do konsultacji społecznych

Osiem zmian w programie 500 plus Zmiany w 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie urodziny 500 plus. "Od pierwszego czerwca rusza nowan odsłona" Szereg zmian…...