Airly - Krakowski startup chce wyposażyć mieszkańców w czujniki smogu

Kraków to jedno z rodzimych miast, które ma ogromny problem ze smogiem. Nic dziwnego, że to tam rodzą się inicjatywy społeczne i biznesowe wymierzone po zanieczyszczenie powietrza. Jedną wraz z nich jest Airly.

Wiktor Warchałowski, Michał Misiek, Aleksander Konior i Michał Kiełtyka stworzyli czujnik, który to informuje o stopniu zakażenia powietrza w konkretnym miejscu w danym momencie dnia i przewiduje, w jakim stopniu atmosferę będzie zanieczyszczone w trakcie pozostałych kilku dni.

Krakowski smog. "W zimie odrzucić da się oddychać"

Trzech twórców Airly poznało się dzięki AGH, gdzie studiują (czwarty - Michał Kiełtyka, dołączył do zespołu po ubiegłorocznym Smogathonie). Współpracują z dr. Jakubem Bartyzelem z Katedry Fizyki Środowiska na AGH. Na początku Airly stało projektem społeczno-hobbystycznym.

- Smog to w Krakowie duży problem, w zimie nie da się oddychać. Chcieliśmy zrobić coś, jak pozwoli nam na zbadanie jakości powietrza tuż poza domem, bo najbliższa stacja pomiaru zanieczyszczenia powietrza jest kilkanaście kilometrów od nas a mianowicie tłumaczy Wiktor Warchałowski, CEO Airly.

I dodaje, że w Krakowie jest sześć stacji pomiarowych, na prawie milionowe miasto wówczas zdecydowanie za mało. - Gęsta siatka czujników zezwoli pokazać źródła zanieczyszczeń. Będziemy wiedzieli np. wówczas, że na osiedlu ludność spalają śmieci lub posiadamy duże natężenie ruchu i to właśnie jest źródłem dużego zanieczyszczenia.

Czujnik Airly działa na bliźniaczej zasadzie jak wspomniane stacje pomiarowe, nie jest tak dokładny jak one, lecz jest dużo mniejszy i tańszy. Koszt zakupu jak i również instalacji stacji pomiarowej, jaka mierzyłaby pyły zawieszone PM10, PM2, 5 i benzo(a)piren to ok. 350 tys. zł. Gdy Airly trafi do sprzedaży, ma pociągać koszty kilkaset złotych.

Co potrafi Airly

Airly mierzy pyły zawieszone PM10 i PM2, 5, temperaturę, ciśnienie jak i również wilgotność. Do przeliczania zalety w konkretnym punkcie wykorzystuje algorytmy. Jego twórcy zapewniają, hdy czujnik jest w będzie określić poziom zanieczyszczenia spośród dokładnością do kilku metrów. Chcieliby rozlokować gryzie w mieście tak, żeby jeden przypadał na kilometr kwadratowy.

- Porównywaliśmy przez kilka miesięcy własny sensor i stację, która to kosztuje kilkaset tysięcy zł i pomiary były harmonijne. Nie chcemy konkurować z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i jego stacjami. Zechcemy, by jak najwięcej jednostek miało możliwość pomiaru powietrza – mówi Wiktor Warchałowski.

Dane, które ogniskuje czujnik, są przesyłane na serwer i wyświetlane w formie wizualizacji na platformie internetowej (aktualnie w wersji beta). Każdy może dzięki nią zajrzeć, zobaczyć dane historyczne i to jak zmienia się zanieczyszczenie.

- Na razie mamy algorytmy, które pozwalają naszej firmie przewidzieć, jakie będzie skażenie powietrza za kilka dni. Informacja jest jak w najwyższym stopniu intuicyjna – za pomocą kolorów pokazujemy czy jest bezpiecznie czy należy po danym momencie dnia pozostać w domu – tłumaczy Wiktor Warchałowski.

Foto: Airly / materiały prasowe

W Krakowie w ramach akcji AirlyBirds startup zamierza udostępnić mieszkańcom sto czujników. Pojawią się też w podkrakowskich gminach – w Zielonce do końca listopada będą 42, w Wielkiej Wsi - 25. Obie kupiły sensory od Airly.

W sierpniu startup pozyskał inwestora - Wojciecha Burkota, byłego dyrektora Allegro jak i również krakowskiego Google'a, z racji czego mogli powiększyć i rozpocząć wytwórczość (wyprodukowali do tej pory ponad 100 sensorów).

Foto: Airly / materiały prasowe

Czujnik znajduje się na dłoni, prosto go zamontować, najlepiej tuż przy gruncie, maksymalnie do wysokości 2. piętra. Można wówczas zrobić z wykorzystaniem opaski uciskowej lub po prostu przykleić. Wiadomości przesyła przez WiFi. Po przyszłości twórcy chcą jego wyposażyć w panele słoneczne. W środku ma moduły, które mierzą stężenie prochu zawieszonego (laser rozprasza się na cząstkach, a fotodioda wyłapuje ich rozproszenie) i czynniki pogodowe.

Startup będzie się ubiegał w tym momencie o certyfikację elektryczną sensora. Chce sprzedawać je miastom, gminom i organizacjom zajmującym się ochroną środowiska. Skłania się ku modelowi subskrypcyjnemu.

Tagi: startupy innowacje Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

NotowanieAktualności

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...

dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców  Ze świata

Dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców Ze świata

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, iż otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające dzięki amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do odwiedzenia dekretu prezydenta USA, który…...

deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

Deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

12 czerwca na głównej scenie szczecińskich „Dni Morza”, zagrają Kelvin Sholar - pianista i producent muzyczny Stevie Wondera, Sylwester Ostrowski - saksofonista i szef Szczecin Jazzu oraz orkiestra NFM Leopoldinum. Koncert będzie…...

damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC  Lifestyle

Damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC Lifestyle

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany za pośrednictwem magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. - Wówczas efekt dwudziestu lat roboty - komentował Wawrzyniak. Wawrzyniak…...

czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie  Informacje

Czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie Informacje

Po piątkowym debiucie na amerykańskiej giełdzie jak i również zebraniu z pierwszej propozycje publicznej 21, 8 mld dolarów, Alibaba stał się jedną z najbardziej drogocennych firm technologicznych na globie. Oto…...