Dobre zbiory zbóż w Rosji i na Ukrainie  Informacje

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy wygrywają nowe narzędzie nacisku w Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Uiści za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, lecz będą poprawki. Putin dzierży nową ofertę dla kobiet

W tym okresie prognozy zbioru zbóż na świecie, w Rosji jak i również na Ukrainie zapowiadają się dobrze. Będzie to posiadało wpływ na ceny ziarna, które spadają od paru tygodni - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

W tym sezonie produkcja zbóż po Rosji może okazać się najwyższa od sześciu lat i przekroczyć 104 mln ton - poinformował w niniejszym tygodniu rosyjski minister rolnictwa.

Ponad 900 zł zbytnio hektar. Na polską osada trafi prawie 15 mld zł

Federacja Rosyjska dzierży więc znaczny potencjał eksportowy, a to może oznaczać ostrą konkurencję cenową na temat kluczowe rynki zbytu.

Duży eksport

Jeszcze kilka dni temu rosyjskie ministerstwo rolnictwa szacowało, że po bieżącym sezonie zbiór ziarna w tym kraju ma możliwość osiągnąć 100 mln dźwięk, w tym co najmniej 56 mln ton pszenicy. W ub. r. zespoły zbóż w Rosji wyniosły 92, 4 mln ton.

Do tej pory Rosjanie zebrali 99 mln ton ziarna, ale wydaje się być jeszcze nieskoszonych 6 mln hektarów. Według rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, tegoroczne zbiory zezwolą na eksport w okresie 2014/2015 30 mln dźwięk zbóż, z czego pszenica może stanowić ok. 70 proc. W sezonie 2013/14 rosyjski eksport zbóż osiągnął 25, 7 mln dźwięk, z czego na pszenicę przypadało 18, 3 mln ton. Od początku bieżącego sezonu handlowego wyeksportowano w tej chwili 9, 9 mln dźwięk ziarna. Mimo zachodnich sankcji w nawiązaniu z konfliktem ukraińskim, rosyjski rząd nie planuje wprowadzać żadnych zakazów eksportu zbóż.

Polak je za mało pieczywa? Piekarze chcą walczyć na temat honor chleba

Nieźle zapowiadają się także zbiory zbóż na ogarniętej konfliktem Ukrainie. Według tamtejszego resortu rolnictwa mogą wynieść 60 mln ton. To jednak w mniejszym stopniu, niż szacowano jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy tegoroczne zbiory określano na 63 mln ton.

Bardziej optymistyczne

Szacunki firm analitycznych są jeszcze mniej korzystne od oficjalnych. Według ukraińskiej firmy analitycznej UkrAgroConsult będzie to 57, 4 mln ton. W obliczeniach ludzi uwzględniono spodziewany spadek plonowania i ewentualne straty, znajdujące się skutkiem konfliktu na wschodzie kraju.

Zrewidowano też prognozę zbiorów kukurydzy – z wcześniejszych 27 mln ton do 25, dziewięć mln ton, przy szacunkach uwzględniono spadek areału we wschodnim rejonie Doniecka i Ługańska. Według analityków UkrAgroConsult, w rejonie Doniecka ucierpiało ok. 25 proc. zasiewów kukurydzy, a w obrębie Ługańska – około trzydziestu proc. Nie podano względu spodziewanego 5-proc. spadku prognozowanej produkcji. Stwierdzono jednak, że korekta uwzględnia straty związane z konfliktem we wschodniej części kraju i utratą terytorium Krymu, który pozostał zaanektowany przez Rosję a mianowicie poinformowała FAMMU/FAPA.

Ukraińskie ministerstwo podało, iż do października zebrano ok. 40 mln ton zbóż spośród 73 proc. obsianej przestrzeni. Średnie plony wyniosły trzech, 69 ton z ha wobec 3, 22 t/ha rok wcześniej. W ubiegłym roku zebrano na Ukrainie rekordową ilość - w porządku. 63 mln ton ziarna (z kukurydzą), z owego pszenicy ok. 21 mln ton. Wywieziono 9, dwa mln ton pszenicy.

Żywność z Egiptu wypełni rosyjskie sklepy. Moskwa zwiększa import o trzydziestu proc.

Planowany eksport zbóż w sezonie 2014/15 wówczas 30 mln ton. Ukraina wykorzystuje fakt gorszej właściwości francuskiej pszenicy dostarczając ziarno na rynki, które przeważnie „obsługiwała” Francja. W wrześniu algierska rządowa firma handlowa OAIC kupiła ok. 400 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej z Ukrainy. Pszenica jest sprzedana po 254, pięć dol. za tonę (towar ma być dostarczony w grudniu br. lub styczniu 2015 r. ).

Duży rynek

Rosja i Ukraina są znaczącymi eksporterami zbóż na świecie. Zyski z wywozu ziarna stanowią dla tych krajów wyraźny zastrzyk finansowy.

Tymczasem od kilku tygodni utrzymuje się spadkowa tendencja opłat zbóż w kontraktach terminowych na kluczowych unijnych jak i również amerykańskich giełdach. Na paryskim Euronext kukurydza potaniała po ostatnim tygodniu o dwa, 7 proc. dochodząc do 136 euro za tonę, a pszenica – o 5, 2 proc. do odwiedzenia 150, 8 euro za tonę. Spadki cen wyraźne były także na giełdzie w Chicago. Tutaj wartość kukurydzy (z dostawą po grudniu) spadła o trzy, 6 proc. do 128, 3 dol. za tonę, a pszenicy o trzech proc. do 174, dwóch dol. za tonę.

Według FAMMU/FAPA, czynników wpływających na zniżki cen zbóż jest obecnie kilka. Po pierwsze są nimi utrzymujące się bardzo dobre recenzje zbiorów zwiększające presję podaży.

W tym tygodniu Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła szacunki światowych zbiorów zbóż – z wcześniejszych 1 mld 976 mln ton do 1 mld 983 mln ton. Przewidywana globalna produkcja pszenicy po sezonie 2014/15 została skorygowana w górę o następujące 4 mln ton do odwiedzenia 717 mln ton, natomiast kukurydzy – o 1-wszą mln ton do 974 mln ton.

W USA trwają zbiory kukurydzy. Eksperci oceniają, że są one wyjątkowo dobre. Zwiększająca się podaż kukurydzy z nowych zbiorów będzie oddziaływać na spadek jej koszty. Tymczasem mocny dolar po dalszym ciągu będzie działał na niekorzyść amerykańskiego eksportu, zwłaszcza dotyczy to pszenicy, obniżając jej konkurencyjność przy stosunku do ofert odmiennych dostawców. Z kolei słaba hrywna i rubel podnoszą konkurencyjność pszenicy w eksporcie z Ukrainy i Rosji.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...

dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców  Ze świata

Dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców Ze świata

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, iż otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające dzięki amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do odwiedzenia dekretu prezydenta USA, który…...

deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

Deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

12 czerwca na głównej scenie szczecińskich „Dni Morza”, zagrają Kelvin Sholar - pianista i producent muzyczny Stevie Wondera, Sylwester Ostrowski - saksofonista i szef Szczecin Jazzu oraz orkiestra NFM Leopoldinum. Koncert będzie…...