Czas na czwartą transzę deregulacji. Dla małych i średnich firm  Informacje

Zniesienie kolejnych barier w funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw - to cel tak zwanym. czwartej transzy deregulacyjnej przygotowanej przez ministerstwo gospodarki we współpracy ze środowiskami gospodarczymi i innymi resortami. Rząd zajmie się projektem we wtorek.

Resort produkcji szacuje, że wprowadzenie odmian przyniesie przedsiębiorcom oszczędności w wysokości ok. 1 mld złotych rocznie.

- Proponowana przez nas ustawa zbiera w jednym miejscu kilkadziesiąt pozornie niedużych, > > punktowych < < zmian w prawie 30 ustawach m.in. z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych, prawa pracy czy prawa podatkowego. Wszystkie one mają jeden cel: usunąć lub ograniczyć konkretne, zidentyfikowane w praktyce gospodarczej przeszkody dla działalności gospodarczej w przepisach – powiedział PAP wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Deregulacja zawodów. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą drugiej transzy

- Co ważne, każda propozycja została przyjęta w odpowiedzi na konkretny problem, jaki występuje w obrocie gospodarczym. Konsultowaliśmy się w tej sprawie z przedsiębiorcami i ich organizacjami, korzystaliśmy także z własnych doświadczeń i analiz – dodał.

Mniej biurokracji

Według ministerstwa projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej ma służyć w szczególności zmniejszeniu biurokracji poprzez ograniczenie obowiązków informacyjnych i administracyjnych przedsiębiorców, poprawie płynności finansowej przedsiębiorców i wsparciu inwestycji oraz sprawnej administracji.

To kolejna transza takich zmian. - Ustawa stanowi kontynuację działań deregulacyjnych zapoczątkowanych w resorcie gospodarki kilka lat temu. Poprzednie > > pakiety < < przyniosły ponad 280 odmian, znosząc lub ograniczając bariery wykonywania działalności gospodarczej po ponad stu ustawach a mianowicie tłumaczył wicepremier.

68 wzorów pism. Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom

Do najważniejszych propozycji wraz z nowej transzy Piechociński zaliczył m. in. tzw. plik portowy, czyli skrócenie periodu trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłużenie terminu dla przedsiębiorców na rozliczenie VAT w imporcie za pośrednictwem upoważnionych przedsiębiorców (AEO). Ma to służyć poprawie konkurencyjności polskich portów, które tracą klientów na rzecz ościennych Niemiec czy Holandii.

Inne rozwiązania

Jak powstaje z korespondencji dotyczącej owego projektu, resort gospodarki chciałby także, aby dłuższy termin rozliczania VAT objął nie tylko certyfikowanych importerów (AEO), ale także przedsiębiorców, jacy rozliczają się za katalogów pośrednictwem. Rozwiązaniu takiemu sprzeciwia się jednak resort finansów. - Chodzi o jednorazowe przesunięcie wpływów z VAT odczuwalne w pierwszym r. obowiązywania ustawy. Stąd rozumiem uwagi ministerstwa. My wraz z kolei jednak zwracamy uwagę na pozytywne skutki naszej propozycji dla konkurencyjności polskich portów morskich oraz własnej gospodarki - mówił minister gospodarki. Tę rozbieżność rozstrzygnie już Rada Ministrów.

Kolejnym istotnym rozwiązaniem projektu jest umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przy odmianie pracodawcy, co ma uprościć zatrudnienie, bo nowego podwładnego nie trzeba będzie łamać badaniom wstępnym w przypadku zatrudnienia na podobne nastawienie.

Ranking wolności gospodarczej. Polska awansowała na 50. miejsce

Wicepremier wymienił też wprowadzenie ryczałtu od momentu samochodu służbowego używanego na rzecz celów prywatnych, zastępującego obecny niejasny system rozliczania podatku z tego tytułu. Za sprawą temu przedsiębiorca nie stanie się musiał szczegółowo rejestrować niekomercyjnych wyjazdów, by później prawidłowo się rozliczyć. Wskazał też na zniesienie obowiązku tworzenia rocznych raportów do ZUS.

- Te roczne raporty powodują duże poboczne obciążenie dla przedsiębiorcy, który i tak musi jak kwartał składać do ZUS sprawozdania cząstkowe. Niewywiązanie się z tego obowiązku obłożone jest dziś sankcją, nie zaakceptować służy natomiast ani ochronie przedsiębiorcy przed późniejszymi zastrzeżeniami ze strony ZUS, ani nie wnosi nic nowego dla Zakładu. Tego typu właśnie zbędne biurokratyczne zadania likwidujemy tą ustawą - wskazał Piechociński.

Na początek

Ustawa ma także pomóc osobom, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Znosi m. in. tzw. VAT-R, czyli opłatę za zarejestrowanie się jako podatnik VAT, wynoszącą w tej momencie 170 zł. Ponadto nowi mikroprzedsiębiorcy nie będą musieli przesyłać danych statystycznych po pierwszym roku działalności.

W celu ułatwienia dostępu przedsiębiorców do finansowania inwestycji zaproponowano m. in. przystąpienie dopłatami Narodowego Funduszu Gwarancji Środowiska i Gospodarki Wodnej opłat leasingowych.

Aby zwiększyć dostępność bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych, zaproponowano zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej takim osobom.

Propozycje projektu pozytywnie oceniły struktury przedsiębiorców, które go opiniowały. Część z nich wskazała jednak, że niektóre sugestie nie idą wystarczająco w oddali. Związek Pracodawców Internetowych IAB Polska napisał np. o jednej z propozycji resortu, tj. zniesieniu obowiązku rejestrowania się zbiorów danych osobowych poprzez administratora danych: "Proponowane zmiany oznaczać będą jedynie nieduży postęp. Dla porównania, plan ogólnego unijnego rozporządzenia na temat ochronie danych zakłada pełną likwidację powszechnego obowiązku notyfikacji (rejestracji) zbiorów danych osobowych".Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

cyfrowe formy zakupowe. E- kupiectwo. Raport Deloitte i Aleo

Cyfrowe formy zakupowe. E- kupiectwo. Raport Deloitte i Aleo

Cyfrowe formy zakupowe mogą przynieść firmom do odwiedzenia 15 proc. oszczędności, co przy zakładanej dynamice sektorze e-commerce dałoby łączną kwotę rzędu 40 mld zł w 2020 r. - wynika z raportu…...

country Report 2017: Polska system gospodarczy jest w fazie silnego wzrostu

Country Report 2017: Polska system gospodarczy jest w fazie silnego wzrostu

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około dwadzieścia miliardów" na…...

comarch podpisał z ZUS. Doniesie system informatyczny

Comarch podpisał z ZUS. Doniesie system informatyczny

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

co trzeba umieć żeby dostać pracę jako manager

Co trzeba umieć żeby dostać pracę jako manager

Dobra wiadomość: przywódce przy rekrutowaniu managerów coraz rzadziej patrzą na certyfikaty, oczekują kompetencji popartych znajomością życia. Zła wiadomość: między deklaracjami i praktyką często wydaje się spora różnica. Cechy interpersonalne są…...