Cyfrowe formy zakupowe. E- kupiectwo. Raport Deloitte i Aleo

Cyfrowe formy zakupowe mogą przynieść firmom do odwiedzenia 15 proc. oszczędności, co przy zakładanej dynamice sektorze e-commerce dałoby łączną kwotę rzędu 40 mld zł w 2020 r. - wynika z raportu Deloitte oraz Aleo, należącego do odwiedzenia ING BSK.

- Cyfrowe zakupy są składnikiem szerszej rewolucji digitalowej, jaką napędzają innowacje oraz ciągły spadek kosztów technologii jak i również komunikacji. Powstają oryginalne modele biznesowe i nowe formy współpracy firm z partnerami, oparte np. w dynamicznym prognozowaniu popytu za pomocą informacji ze świata internetowego, czy monitoringu produktów – przekonuje Dariusz Kraszewski, mąż Deloitte Consulting.

Polski handel elektroniczny rośnie dynamicznie

Polskie przedsiębiorstwa są coraz w wyższym stopniu świadome korzyści, jakie daje stosowanie narzędzi w chmurze, w tym platform zakupowych. Z szacunków Deloitte a także doświadczenia ekspertów Aleo powstaje, że tylko dzięki agregacji zapotrzebowania i dotarciu do odwiedzenia nowych dostawców, firmy mają możliwość uzyskać oszczędności w przedziale 10-15 proc. Wyniki badania przeprowadzonego na zamówienie Aleo wskazują jednak, iż tylko 35 proc. ankietowanych polskich przedsiębiorstw korzysta z sieciowych platform zakupowych.

Foto: materiały prasowe

Autorzy raportu wskazują, że w Polsce od czasu początku funkcjonowania handlu elektronicznego silną pozycję zajmuje sektor B2C (relacja między przedsiębiorstwem a klientem końcowym). Jednak dane pokazują, że to klienci B2B (transakcje pomiędzy dwoma lub więcej firmami) wydają w sieci dzięki zakupy prawie dziesięć razy więcej niż klienci indywidualni.

W 2014 roku kalendarzowego wartość transakcji online B2B szacowana była przez Polską Izbę Gospodarki Elektronicznej na 215 mld zł, względem 23-27 mld zł po segmencie B2C. Polski sektor B2B e-commerce w czasach 2011-2014 rósł w średniorocznym tempie 21, 5 proc. Obecnie szacuje się, że jego dynamika zrównała się z rynkiem amerykańskim (nieco powyżej 8 proc. ) oraz że wartość polskiego rynku e-commerce B2B może w 2020 roku kalendarzowego wynieść ponad 344 mld zł.

Dla zestawienia wartość całego rynku zakupów online B2B na świecie wyniesie 6, 7 biliona dolarów w 2020 r. Pod względem wartości transakcji o pierwszą pozycję będą walczyć Chiny, z prognozowanymi obrotami sięgającymi 2, 1 bln dolarów oraz Stary kontynent, w przypadku której przedsiębiorstwo Ecommerce Europe, szacuje wartość branży e-commerce sektora B2B na 720 mld euro w 2016 roku a także 2, 16 bln € w 2020 roku, co jest równoznaczne z ustanowieniem roczny wzrost o 32 proc.

Foto: materiały prasowe

W tym czasie rynek amerykański będzie rósł wolno niż Europa i Chiny. W 2016 roku wartość obrotów wyniesie 829 mld dolarów, co konstytuować będzie ponad 9 proc. sprzedaży amerykańskiego sektora B2B ogółem. Forrester szacuje, że w 2020 roku osiągnie obroty w poziomie 1, 1 bln dolarów, czyli 12, 1 proc. całości transakcji w odcinku B2B, co daje jednoroczny wzrost w tempie wyżej wymienionego 8 proc.

E-handel jest tani jak i również wygodny

Autorzy raportu zwracają atencję, że elektroniczne zapytania ofertowe oraz aukcje zakupowe usprawniają pracę, zwiększają przejrzystość ofert i umożliwiają realizację wymiernych oszczędności. Motywy robienia promocji serwisie randkowym zarówno przez osoby prywatne, jak i spółki są w przeważającej liczbie zbieżne – istotne są wygoda, gospodarność czasu, większy wybór, bardziej wartościowe ceny.

- Dla segmentu B2B zakupy elektroniczne oznaczają większą standaryzację, skuteczniejsze negocjacje cenowe oraz możliwość agregacji dużej ilości danych: na temat klientach, dostawcach, rynku. To z kolei pozwala na tworzenie dokładnych modeli zachowań potencjalnych partnerów biznesowych i umożliwia przewidywanie trendów i odmian cen – ocenia Edyta Musielak, dyrektor w spółce ING Usługi dla Interesu.

Wielkość rynku i wynikająca z tego zwiększona liczba transakcji dostępnych na rzecz poszczególnych firm powoduje, iż dostawcy są w dzieje zaoferować bardziej konkurencyjne koszta, obniżając marżę jednostkową i koszty sprzedaży, a kupujący mogą znacząco obniżyć koszta zakupu i nabyć oszczędniej towar lub usługę.

Foto: materiały prasowe

44 proc. firm, które wdrożyły rozwikłania elektroniczne w swoich procesach zakupowych, wykorzystuje je przede wszystkim do zakupu materiałów pomocniczych, czyli kategorii nieprodukcyjnych (np. materiały BHP, inwencja elektryczna czy usługi sprzątania). Co ciekawe, kolejny proc. kupców deklaruje, hdy kupuje z wykorzystaniem narzędzi również surowce.

Raport powstał na podstawie badań „Praktyki zakupowe firm oraz używanie z internetu w tymże zakresie” przeprowadzone przez GfK na zlecenie Aleo i The Deloitte Global CPO survey 2014 i 2016.

Tagi: e-commerce globalna sieć zakupy, e-commerce Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

country Report 2017: Polska system gospodarczy jest w fazie silnego wzrostu

Country Report 2017: Polska system gospodarczy jest w fazie silnego wzrostu

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około dwadzieścia miliardów" na…...

comarch podpisał z ZUS. Doniesie system informatyczny

Comarch podpisał z ZUS. Doniesie system informatyczny

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

co trzeba umieć żeby dostać pracę jako manager

Co trzeba umieć żeby dostać pracę jako manager

Dobra wiadomość: przywódce przy rekrutowaniu managerów coraz rzadziej patrzą na certyfikaty, oczekują kompetencji popartych znajomością życia. Zła wiadomość: między deklaracjami i praktyką często wydaje się spora różnica. Cechy interpersonalne są…...

co dalej z ropą? Małe ceny nie są w intencji Rosji, ale i amerykańskich firm  Informacje

Co dalej z ropą? Małe ceny nie są w intencji Rosji, ale i amerykańskich firm Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy osiągają nowe narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...