Brexit - szczyt UE przy 2018 r.. Pierwszy dzień

W czwartek i piątek trwa dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Na koniec pierwszego dnia państwa członkowskie stwierdziły, że powstałe z Londynem w listopadzie porozumienie ws. brexitu nie zaakceptować podlega renegocjacji.

Pierwszy dzień unijnego szczytu po Brukseli zakończył się późnym wieczorem. Przez 3 pory przywódcy zastanawiali się, jakim sposobem odpowiedzieć na prośby premier Gb Theresy May na temat dodatkowe gwarancje ws. brexitu.

Premier May lęka się, że bez tego rodzaju gwarancji "porozumienie rozwodowe" ma możliwość nie zostać zaakceptowane przez Izbę Gmin. Wówczas dlatego, że część brytyjskich polityków obawia się, iż tzw. backstop, czyli mechanizm awaryjny przewidujący możliwość utworzenia unii celnej obejmującej UE i terytorium całego Zjednoczone Królestwo, nie będzie tymczasowy.

Przywódcy "27" w przyjętym dokumencie dali jednakże jasno do zrozumienia, hdy zawarte z Londynem przy listopadzie porozumienie ws. brexitu nie podlega renegocjacji. Usunęli też znajdujący się wcześniej w projektach konkluzji zapis, który wskazywał na to, że "27" rozważy, czy można dać Londynowi takie dodatkowe, prawne gwarancje, które mogłyby ułatwić ratyfikację porozumienia w brytyjskiej Izbie Gmin.

Nie stanie się renegocjacji

- Nie będzie wiążących prawnie nowych zobowiązań nałożonych na UE. To kompletnie jasne. Możemy dodać jakieś wyjaśnienia odnośnie do tego, co zostało już uzgodnione, jednak nie będzie nowych renegocjacji - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w trakcie konferencji prasowej po sfinalizowaniu obrad.

Liderzy unijni starają się jednak uspokoić Brytyjczyków, że backstop dzierży służyć jako polisa ubezpieczeniowa i zapobiec twardej granicy pomiędzy Irlandią an Irlandią Północną oraz zapewnić koherencja jednolitego rynku. Rada Europejska podkreśla również, że o ile jednak konieczne było swoim uruchomienie, obowiązywałoby tymczasowo a mianowicie tj. do czasu aż zostałby on zastąpiony umową, które zapobiegnie powstaniu "twardej" granicy między Irlandia, an Irlandią Północną.

Szef KE Juncker wskazywał jednak, że oczekiwania Brytyjczyków są ciągle niejasne. - Chcielibyśmy, żeby w ciągu kilkunastu tygodni nasi brytyjscy przyjaciele przedstawili swoje oczekiwania względem nas, ponieważ ta dyskusja jest czasami mglista jak i również nieprecyzyjna, a ja ażebym chciał wyjaśnień - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.

Unijni przywódcy podkreślają, hdy UE chce dołożyć wszelakich starań, aby wynegocjować i szybko zawrzeć umowę, która to zastąpiłaby mechanizm awaryjny, faktycznie, żeby obowiązywał on nie dłużej niż "jest wówczas absolutnie konieczne".

Partnerstwo w przyszłości

Przywódcy "27" uwypuklają, że chcą nawiązać jak na przykład najbliższe partnerstwo ze Zjednoczonym Królestwem w przyszłości. Idzie o przyszłą umowę o partnerstwie UE z Dużą Brytanią.

Wskazują po tym kontekście na swoją gotowość do natychmiastowego początku negocjacji ws. tej porozumienia. Na tę kwestię położył nacisk podczas nocnej narady Juncker.

- Chciałbym rozpocząć negocjacje o spodziewanych relacjach natychmiast po zatwierdzeniu porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE przez Westminster i Parlament Europejski. Chcę udowodnić członkom Izby Gmin, że podchodzimy dodatkowo poważnie. Zaczniemy te gadki natychmiast po podwójnym zatwierdzeniu tej umowy przez więcej niż jeden parlamenty - powiedział kierownik KE.

Trudna walka brytyjskiej premier

Szef Komisji podkreślał, że premier Wielkiej Brytanii ciągle walczy uczciwie jak i również odważnie, ale - zaznaczył - "nie daje to rezultatów". - Chcielibyśmy pokojowych relacji z Wielką Brytanią w nadchodzących latach. (... ) Nie będzie wiążących prawnie nowych obowiązków nałożonych na UE. To całkiem jasne. Możemy dodać jakieś wyjaśnienia, do tego, co zostało uzgodnione, ale nie będzie renegocjacji - oświadczył.

Przywódcy unijni wezwali też do zintensyfikowania przygotowań na wypadek, gdyby nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie brexitu i przeanalizowania możliwych scenariuszy zabierających pod uwagę różne konsekwencje opuszczenia UE przez Dużą Brytanię.

Juncker zapowiedział, że 19 grudnia KE poinformuje o scenariuszach w wypadek braku umowy spośród Wielką Brytanią. "19 grudnia KE opublikuje wszystkie przydatne informacje, które dotyczą przygotowań na wypadek braku porozumienia (ws. brexitu); chodzi na temat gotowość do tego" - powiedział Juncker na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia obrad.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

brexit - konsekwencje dla Polski

Brexit - konsekwencje dla Polski

Groźby, rzekomo Polska miała być największym przegranym Brexitu, są odrobinę przesadzone. Bowiem kandydatów dodatkowo tytułu jest wielu, natomiast na ich czele stoi sama Wielka Brytania. Tymczasem Polska może wręcz…...

brexit - brytyjski rząd potrzebuje przyspieszenia negocjacji

Brexit - brytyjski rząd potrzebuje przyspieszenia negocjacji

Brytyjskie władze opublikują w najbliższych tygodniach papiery dotyczące wyjścia kraju z UE, by przyspieszyć trwające negocjacje w tej kwestii i rozpocząć rozmowy na temat relacjach Londynu i Brukseli po Brexicie - dowiedziała…...

brak wody na świecie a mianowicie rozwiązanie Hamzy Farrukha spośród Goldman Sachs

Brak wody na świecie a mianowicie rozwiązanie Hamzy Farrukha spośród Goldman Sachs

Dla większości ludzi praca w Goldman Sachs byłaby wystarczająco stresująca i czasochłonna, ale dla Hamzy Farrukha nie jest. 24-latek z dywizji papierów wartościowych banku równocześnie prowadzi bowiem Bondh-E-Shams, strukturę charytatywną…...

boeing kontra Airbus. Dostawy oryginalnych samolotów w 2018 roku

Boeing kontra Airbus. Dostawy oryginalnych samolotów w 2018 roku

Fabryki Boeinga w 2018 roku opuściło 806 nowych samolotów pasażerskich. To wynik nieznacznie lepszy niźli zanotowany przez jego największego rynkowego konkurenta - Airbusa. Europejski producent w tymże samym czasie dostarczył…...