Brexit - szczyt UE przy 2018 r.. Pierwszy dzień

W czwartek i piątek trwa dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Na koniec pierwszego dnia państwa członkowskie stwierdziły, że powstałe z Londynem w listopadzie porozumienie ws. brexitu nie zaakceptować podlega renegocjacji.

Pierwszy dzień unijnego szczytu po Brukseli zakończył się późnym wieczorem. Przez 3 pory przywódcy zastanawiali się, jakim sposobem odpowiedzieć na prośby premier Gb Theresy May na temat dodatkowe gwarancje ws. brexitu.

Premier May lęka się, że bez tego rodzaju gwarancji "porozumienie rozwodowe" ma możliwość nie zostać zaakceptowane przez Izbę Gmin. Wówczas dlatego, że część brytyjskich polityków obawia się, iż tzw. backstop, czyli mechanizm awaryjny przewidujący możliwość utworzenia unii celnej obejmującej UE i terytorium całego Zjednoczone Królestwo, nie będzie tymczasowy.

Przywódcy "27" w przyjętym dokumencie dali jednakże jasno do zrozumienia, hdy zawarte z Londynem przy listopadzie porozumienie ws. brexitu nie podlega renegocjacji. Usunęli też znajdujący się wcześniej w projektach konkluzji zapis, który wskazywał na to, że "27" rozważy, czy można dać Londynowi takie dodatkowe, prawne gwarancje, które mogłyby ułatwić ratyfikację porozumienia w brytyjskiej Izbie Gmin.

Nie stanie się renegocjacji

- Nie będzie wiążących prawnie nowych zobowiązań nałożonych na UE. To kompletnie jasne. Możemy dodać jakieś wyjaśnienia odnośnie do tego, co zostało już uzgodnione, jednak nie będzie nowych renegocjacji - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w trakcie konferencji prasowej po sfinalizowaniu obrad.

Liderzy unijni starają się jednak uspokoić Brytyjczyków, że backstop dzierży służyć jako polisa ubezpieczeniowa i zapobiec twardej granicy pomiędzy Irlandią an Irlandią Północną oraz zapewnić koherencja jednolitego rynku. Rada Europejska podkreśla również, że o ile jednak konieczne było swoim uruchomienie, obowiązywałoby tymczasowo a mianowicie tj. do czasu aż zostałby on zastąpiony umową, które zapobiegnie powstaniu "twardej" granicy między Irlandia, an Irlandią Północną.

Szef KE Juncker wskazywał jednak, że oczekiwania Brytyjczyków są ciągle niejasne. - Chcielibyśmy, żeby w ciągu kilkunastu tygodni nasi brytyjscy przyjaciele przedstawili swoje oczekiwania względem nas, ponieważ ta dyskusja jest czasami mglista jak i również nieprecyzyjna, a ja ażebym chciał wyjaśnień - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.

Unijni przywódcy podkreślają, hdy UE chce dołożyć wszelakich starań, aby wynegocjować i szybko zawrzeć umowę, która to zastąpiłaby mechanizm awaryjny, faktycznie, żeby obowiązywał on nie dłużej niż "jest wówczas absolutnie konieczne".

Partnerstwo w przyszłości

Przywódcy "27" uwypuklają, że chcą nawiązać jak na przykład najbliższe partnerstwo ze Zjednoczonym Królestwem w przyszłości. Idzie o przyszłą umowę o partnerstwie UE z Dużą Brytanią.

Wskazują po tym kontekście na swoją gotowość do natychmiastowego początku negocjacji ws. tej porozumienia. Na tę kwestię położył nacisk podczas nocnej narady Juncker.

- Chciałbym rozpocząć negocjacje o spodziewanych relacjach natychmiast po zatwierdzeniu porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE przez Westminster i Parlament Europejski. Chcę udowodnić członkom Izby Gmin, że podchodzimy dodatkowo poważnie. Zaczniemy te gadki natychmiast po podwójnym zatwierdzeniu tej umowy przez więcej niż jeden parlamenty - powiedział kierownik KE.

Trudna walka brytyjskiej premier

Szef Komisji podkreślał, że premier Wielkiej Brytanii ciągle walczy uczciwie jak i również odważnie, ale - zaznaczył - "nie daje to rezultatów". - Chcielibyśmy pokojowych relacji z Wielką Brytanią w nadchodzących latach. (... ) Nie będzie wiążących prawnie nowych obowiązków nałożonych na UE. To całkiem jasne. Możemy dodać jakieś wyjaśnienia, do tego, co zostało uzgodnione, ale nie będzie renegocjacji - oświadczył.

Przywódcy unijni wezwali też do zintensyfikowania przygotowań na wypadek, gdyby nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie brexitu i przeanalizowania możliwych scenariuszy zabierających pod uwagę różne konsekwencje opuszczenia UE przez Dużą Brytanię.

Juncker zapowiedział, że 19 grudnia KE poinformuje o scenariuszach w wypadek braku umowy spośród Wielką Brytanią. "19 grudnia KE opublikuje wszystkie przydatne informacje, które dotyczą przygotowań na wypadek braku porozumienia (ws. brexitu); chodzi na temat gotowość do tego" - powiedział Juncker na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia obrad.Aktualności

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...

dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców  Ze świata

Dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców Ze świata

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, iż otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające dzięki amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do odwiedzenia dekretu prezydenta USA, który…...

deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

Deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

12 czerwca na głównej scenie szczecińskich „Dni Morza”, zagrają Kelvin Sholar - pianista i producent muzyczny Stevie Wondera, Sylwester Ostrowski - saksofonista i szef Szczecin Jazzu oraz orkiestra NFM Leopoldinum. Koncert będzie…...

damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC  Lifestyle

Damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC Lifestyle

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany za pośrednictwem magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. - Wówczas efekt dwudziestu lat roboty - komentował Wawrzyniak. Wawrzyniak…...

czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie  Informacje

Czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie Informacje

Po piątkowym debiucie na amerykańskiej giełdzie jak i również zebraniu z pierwszej propozycje publicznej 21, 8 mld dolarów, Alibaba stał się jedną z najbardziej drogocennych firm technologicznych na globie. Oto…...