Brexit - konsekwencje dla Polski

Groźby, rzekomo Polska miała być największym przegranym Brexitu, są odrobinę przesadzone. Bowiem kandydatów dodatkowo tytułu jest wielu, natomiast na ich czele stoi sama Wielka Brytania. Tymczasem Polska może wręcz zwrócić korzyści z tego rozwodu.

- Po na wstępie, to szansa na powrót części polskich emigrantów, jacy wzmocnią krajowy, coraz więcej potrzebujący nowej podaży sektor pracy. Ponadto, zabiegi wicepremiera Mateusza Morawieckiego być może zachęcą chociażby część londyńskiego City do przeprowadzki do odwiedzenia Warszawy. Warto także dostrzec, że Brexit oznacza okazję do wzmocnienia polskiej lokalizacji w UE – oblicza Łukasz Rozbicki, zarządzający funduszami MM Prime TFI.

Ekspert zwraca jednak obserwację, że wykorzystanie tej możliwości zależy od polityki naszego państwa. A w tej chwili, ów wydaje się przynosić poniekąd odwrotne skutki, których rezultatem jest coraz większe naprężenie na linii Bruksela a mianowicie Warszawa.

Wielka Brytania ma więcej do stracenia

Specjalista z MM Prime TFI uważa, że znacznie większym przegranym Brexitu będzie osobiście Wielka Brytania, zwłaszcza o ile negocjacje dotyczące jej dalszej współpracy gospodarczej z UE zakończą się niepowodzeniem.

- Aspiracje do tytułu największego przegranego Brexitu zgłasza cała UE. Po ubiegłorocznej decyzji Brytyjczyków wzrosły obawy dotyczące zbliżających się decyzji we Francji oraz po Niemczech. Brexit udowodnił, że siły eurosceptyków są doniosłe, co może wzbudzać niepokój w kontekście przyszłości UE. Obecnie, po wyborach w Holandii takie obawy nieco straciły na sile, tymże bardziej że poparcie dla Marine Le Pen w ostatnim czasie zniżkuje – zwraca obserwację Łukasz Rozbicki. I dodaje:

Niemniej warto nie zapominać, że bagatelizowany Donald Trump został prezydentem USA, zaś niemożliwy Brexit stał się faktem. W efekcie niewykluczone, hdy Unia Europejska ulokowany jest w najogromniejszym kryzysie od początku swojej historii. Ewentualna dezintegracja byłaby wielką porażką i ciężarem dla poszczególnych krajów.

Jego zdaniem jednak odważne stwierdzenie jakoby Polska miała być największym przegranym Brexitu, nie jest do końca słuszne, tym bardziej że potencjalne skutki Brexitu są trudne do oszacowania i owiane sporą niepewnością. Bardzo dużo zależy od układu polskiej polityki, dzięki której to Warszawa może wykorzystać Brexit i zyskać na znaczeniu w UE.

Co Brexit oznacza dla Naszego kraju?

Według wstępnych ustaleń, przebieg opuszczania UE przez Dużą Brytanię zostanie zakończony prawdopodobnie w 2019 r., choć nie można wykluczyć, iż procedura potrwa znacznie dłużej.

- Negocjacje spośród całą pewnością nie pozostaną łatwe dla obu witryn internetowych, zwłaszcza że Theresa May zapowiedziała "twardy" Brexit. Co to oznacza dla Polski? Do najczęściej wskazywanych czynników ryzyka o charakterze ekonomicznym należy zaliczyć problemy z realizacją budżetu unijnego i kwestie dotyczące sytuacji polskich emigrantów na Wyspach jak i również powrotu ograniczeń w przepływie dóbr i kapitału – wylicza Łukasz Rozbicki. Jak i również dodaje:

Okazuje się jednakże, że kwestie budżetowe odrzucić powinny być przedmiotem nadmiernych trosk. Ze względu na długi czas trwania procedury Brexitu oraz plany tyczące uregulowania przez Wielką Brytanię wszystkich swoich zobowiązań do odwiedzenia końca 2020 r., zrealizowanie obecnej perspektywy budżetowej UE nie wydaje się zagrożona.

Specjalista przypomina, iż Polska wykorzysta przysługujące do niej 106 mld euro, chyba żeby zawiodą polscy rządzący, jacy póki co nie kwapią się do redystrybucji nakładów. Te stanowią istotny czynnik rozwoju polskiej gospodarki.

- Można szacować, że środki unijne zwiększają roczną dynamikę PKB średnio o 1 punkt procentowy. Absencja Uk w UE wzmaga także obawy dotyczące dodatkowej perspektywy budżetowej dla Lokalny. Tutaj jednak nie posiada wątpliwości - Polska wyjąwszy względu na Brexit uzyska znacznie mniej środków, ponieważ nasz kraj jest w tej chwili największym ich beneficjentem – mówi Łukasz Rozbicki.

Co z emigrantami?

- Tutaj wiele zależy od momentu negocjacji na linii Polska - Wielka Brytania a także sytuacji ekonomicznej na Wyspach – mówi Rozbicki. Poniższa bowiem po Brexicie przypuszczalnie się pogorszy, co ma możliwość przyczynić się do reemigracji Polaków.

- Niełatwo natomiast ocenić skutki potencjalnego powrotu ograniczeń w przepływie dóbr i kapitału. Z jednej strony, Wielka Brytania będzie dążyć do podpisania nowej umowy współpracy gospodarczej z UE, choć spośród drugiej niewykluczone, że ewentualny konsensus nie zostanie wypracowany - to z całkowitą pewnością niekorzystnie wpłynęłoby dzięki wymianę handlową oraz przepływy kapitału (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) między Polską a Dużą Brytanią – uważa specjalista z MM Prime TFI.

Tagi: Brexit Ogromna Brytania Polska gospodarka emigracja Unia Europejska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...

dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców  Ze świata

Dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców Ze świata

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, iż otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające dzięki amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do odwiedzenia dekretu prezydenta USA, który…...

deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

Deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

12 czerwca na głównej scenie szczecińskich „Dni Morza”, zagrają Kelvin Sholar - pianista i producent muzyczny Stevie Wondera, Sylwester Ostrowski - saksofonista i szef Szczecin Jazzu oraz orkiestra NFM Leopoldinum. Koncert będzie…...

damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC  Lifestyle

Damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC Lifestyle

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany za pośrednictwem magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. - Wówczas efekt dwudziestu lat roboty - komentował Wawrzyniak. Wawrzyniak…...

czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie  Informacje

Czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie Informacje

Po piątkowym debiucie na amerykańskiej giełdzie jak i również zebraniu z pierwszej propozycje publicznej 21, 8 mld dolarów, Alibaba stał się jedną z najbardziej drogocennych firm technologicznych na globie. Oto…...