Brexit - konsekwencje dla Polski

Groźby, rzekomo Polska miała być największym przegranym Brexitu, są odrobinę przesadzone. Bowiem kandydatów dodatkowo tytułu jest wielu, natomiast na ich czele stoi sama Wielka Brytania. Tymczasem Polska może wręcz zwrócić korzyści z tego rozwodu.

- Po na wstępie, to szansa na powrót części polskich emigrantów, jacy wzmocnią krajowy, coraz więcej potrzebujący nowej podaży sektor pracy. Ponadto, zabiegi wicepremiera Mateusza Morawieckiego być może zachęcą chociażby część londyńskiego City do przeprowadzki do odwiedzenia Warszawy. Warto także dostrzec, że Brexit oznacza okazję do wzmocnienia polskiej lokalizacji w UE – oblicza Łukasz Rozbicki, zarządzający funduszami MM Prime TFI.

Ekspert zwraca jednak obserwację, że wykorzystanie tej możliwości zależy od polityki naszego państwa. A w tej chwili, ów wydaje się przynosić poniekąd odwrotne skutki, których rezultatem jest coraz większe naprężenie na linii Bruksela a mianowicie Warszawa.

Wielka Brytania ma więcej do stracenia

Specjalista z MM Prime TFI uważa, że znacznie większym przegranym Brexitu będzie osobiście Wielka Brytania, zwłaszcza o ile negocjacje dotyczące jej dalszej współpracy gospodarczej z UE zakończą się niepowodzeniem.

- Aspiracje do tytułu największego przegranego Brexitu zgłasza cała UE. Po ubiegłorocznej decyzji Brytyjczyków wzrosły obawy dotyczące zbliżających się decyzji we Francji oraz po Niemczech. Brexit udowodnił, że siły eurosceptyków są doniosłe, co może wzbudzać niepokój w kontekście przyszłości UE. Obecnie, po wyborach w Holandii takie obawy nieco straciły na sile, tymże bardziej że poparcie dla Marine Le Pen w ostatnim czasie zniżkuje – zwraca obserwację Łukasz Rozbicki. I dodaje:

Niemniej warto nie zapominać, że bagatelizowany Donald Trump został prezydentem USA, zaś niemożliwy Brexit stał się faktem. W efekcie niewykluczone, hdy Unia Europejska ulokowany jest w najogromniejszym kryzysie od początku swojej historii. Ewentualna dezintegracja byłaby wielką porażką i ciężarem dla poszczególnych krajów.

Jego zdaniem jednak odważne stwierdzenie jakoby Polska miała być największym przegranym Brexitu, nie jest do końca słuszne, tym bardziej że potencjalne skutki Brexitu są trudne do oszacowania i owiane sporą niepewnością. Bardzo dużo zależy od układu polskiej polityki, dzięki której to Warszawa może wykorzystać Brexit i zyskać na znaczeniu w UE.

Co Brexit oznacza dla Naszego kraju?

Według wstępnych ustaleń, przebieg opuszczania UE przez Dużą Brytanię zostanie zakończony prawdopodobnie w 2019 r., choć nie można wykluczyć, iż procedura potrwa znacznie dłużej.

- Negocjacje spośród całą pewnością nie pozostaną łatwe dla obu witryn internetowych, zwłaszcza że Theresa May zapowiedziała "twardy" Brexit. Co to oznacza dla Polski? Do najczęściej wskazywanych czynników ryzyka o charakterze ekonomicznym należy zaliczyć problemy z realizacją budżetu unijnego i kwestie dotyczące sytuacji polskich emigrantów na Wyspach jak i również powrotu ograniczeń w przepływie dóbr i kapitału – wylicza Łukasz Rozbicki. Jak i również dodaje:

Okazuje się jednakże, że kwestie budżetowe odrzucić powinny być przedmiotem nadmiernych trosk. Ze względu na długi czas trwania procedury Brexitu oraz plany tyczące uregulowania przez Wielką Brytanię wszystkich swoich zobowiązań do odwiedzenia końca 2020 r., zrealizowanie obecnej perspektywy budżetowej UE nie wydaje się zagrożona.

Specjalista przypomina, iż Polska wykorzysta przysługujące do niej 106 mld euro, chyba żeby zawiodą polscy rządzący, jacy póki co nie kwapią się do redystrybucji nakładów. Te stanowią istotny czynnik rozwoju polskiej gospodarki.

- Można szacować, że środki unijne zwiększają roczną dynamikę PKB średnio o 1 punkt procentowy. Absencja Uk w UE wzmaga także obawy dotyczące dodatkowej perspektywy budżetowej dla Lokalny. Tutaj jednak nie posiada wątpliwości - Polska wyjąwszy względu na Brexit uzyska znacznie mniej środków, ponieważ nasz kraj jest w tej chwili największym ich beneficjentem – mówi Łukasz Rozbicki.

Co z emigrantami?

- Tutaj wiele zależy od momentu negocjacji na linii Polska - Wielka Brytania a także sytuacji ekonomicznej na Wyspach – mówi Rozbicki. Poniższa bowiem po Brexicie przypuszczalnie się pogorszy, co ma możliwość przyczynić się do reemigracji Polaków.

- Niełatwo natomiast ocenić skutki potencjalnego powrotu ograniczeń w przepływie dóbr i kapitału. Z jednej strony, Wielka Brytania będzie dążyć do podpisania nowej umowy współpracy gospodarczej z UE, choć spośród drugiej niewykluczone, że ewentualny konsensus nie zostanie wypracowany - to z całkowitą pewnością niekorzystnie wpłynęłoby dzięki wymianę handlową oraz przepływy kapitału (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) między Polską a Dużą Brytanią – uważa specjalista z MM Prime TFI.

Tagi: Brexit Ogromna Brytania Polska gospodarka emigracja Unia Europejska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

brexit - brytyjski rząd potrzebuje przyspieszenia negocjacji

Brexit - brytyjski rząd potrzebuje przyspieszenia negocjacji

Brytyjskie władze opublikują w najbliższych tygodniach papiery dotyczące wyjścia kraju z UE, by przyspieszyć trwające negocjacje w tej kwestii i rozpocząć rozmowy na temat relacjach Londynu i Brukseli po Brexicie - dowiedziała…...

brak wody na świecie a mianowicie rozwiązanie Hamzy Farrukha spośród Goldman Sachs

Brak wody na świecie a mianowicie rozwiązanie Hamzy Farrukha spośród Goldman Sachs

Dla większości ludzi praca w Goldman Sachs byłaby wystarczająco stresująca i czasochłonna, ale dla Hamzy Farrukha nie jest. 24-latek z dywizji papierów wartościowych banku równocześnie prowadzi bowiem Bondh-E-Shams, strukturę charytatywną…...

boeing kontra Airbus. Dostawy oryginalnych samolotów w 2018 roku

Boeing kontra Airbus. Dostawy oryginalnych samolotów w 2018 roku

Fabryki Boeinga w 2018 roku opuściło 806 nowych samolotów pasażerskich. To wynik nieznacznie lepszy niźli zanotowany przez jego największego rynkowego konkurenta - Airbusa. Europejski producent w tymże samym czasie dostarczył…...

bliżej Centralnego Portu Lotniczego. Wydaje się być projekt uchwały

Bliżej Centralnego Portu Lotniczego. Wydaje się być projekt uchwały

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa i resort rozwoju uzgodniły plan uchwały w sprawie wybudowania Centralnego Portu Lotniczego (CPL) - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. - Projekt uchwały ws. konstrukcji…...