Aresztowanie CFO Huawei - wypuszczona z aresztu w Kanadzie

Kanadyjski sąd przychylił się do odwiedzenia apeli dyrektor finansowej Huaweia Meng Wanzhou i uchylił dla niej areszt zbytnio poręczeniem majątkowym. Kaucja wyniosła 10 mln dolarów kanadyjskich, z czego 7, 5 mln wpłacono w gotówce - informuje Reuters. Dodajmy, że Wanzhou prosiła na temat uchylenie aresztu za kaucją nawet, gdyby miała osiągnąć restrykcyjne warunki, m. in. być pod nadzorem elektronicznym.

Meng Wanzhou wówczas wiceprezes i CFO (Chief Financial Officer) chińskiego koncernu Huawei. Została aresztowana 1-wszą grudnia na wniosek USA, które wystąpiły o do niej ekstradycję. Aresztowanie miało alians z rzekomymi związkami Wanzhou z firmą Skycom, jaka próbowała sprzedawać sprzęt do odwiedzenia Iranu mimo amerykańskich sankcji. Jeśli faktycznie USA postawią jej takie zarzuty, groziłoby jej nawet do 30 lat więzienia.

CFO Huawei wypuszczona z aresztu za kaucją i u dołu nadzorem

Wanzhou została wypuszczona spośród aresztu, ale wciąż zostaje pod specjalnym nadzorem. Nie może opuszczać domu swego małżonka w godzinach 23. 00-6. 00 rano, w dzień zaś może z faceta wychodzić wyłącznie w towarzystwie funkcjonariuszy. Odebrano jej także tymczasowo paszport i podlega dozorowi elektronicznemu w postaci opaski, która na bieżąco wysyła informację o jej położeniu. Meng Wanzhou płaci także za wszystkie elementy dozoru - zgodnie zresztą ze swoją prośbą, którą wystosowała, by jak najszybciej opuścić areszt.

Po wyjściu z aresztu CFO Huaweia oczekuje na proces ekstradycyjny do USA i będzie przed sądem w Kanadzie 6 lutego 2019 roku.

Wypuszczenie CFO Huaweia za kaucją nastąpiło kilkanaście dni po tym, jak Chiny wezwały Kanadę oraz USA do uchylenia nakazu aresztowania. Rząd chiński podkreślał przy tym w każdym oświadczeniu dotyczącym zatrzymania, hdy nie wie, co mogło być powodem aresztowania. Ambasada Chin w Kanadzie oświadczyła również, że sprawa Meng Wanzhou była "politycznym spiskiem" mającym podważyć reputację firmy.

W rozmowie z agencją Reutersa prezydent USA Donald Trump oświadczył przy naszym, że jest gotów wstawić się za Meng poprzednio resortem sprawiedliwości Usa, jeżeli miałoby to służyć bezpieczeństwu narodowemu lub osiągnięciu porozumienia handlowego z Chinami. Jest to o tyle zasadnicze, że na kilka dni przed zatrzymaniem Wanzhou, prezydenci obu krajów zadeklarowali zawieszenie wojny handlowej i cofnięcie podwyżek taryf celnych.

Huawei zagrożeniem dla ochrony? USA i Wielka Brytania ostrzegają

Nie można wykluczyć, że działania USA i Kanady mają podłoże polityczne. Warto bowiem przypomnieć, że już w 2012 roku USA, Kanada i Australia uznały kooperację z Huawei za zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Z transportu Komisja ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii zarekomendowała niekorzystanie z ustrojstw Huawei z obaw przed inwigilacją.

W pod koniec lata 2018 roku Donald Trump zakazał administracji rządowej i kontrahentom pracującym na jej zlecenie korzystania z technologii Huawei i ZTE a mianowicie innego chińskiego producenta elektroniki. Również Australia i Nowa Zelandia zabroniła jednemu z największych operatorów, pracującemu nad siecią 5G, korzystania wraz z technologii Huawei. Podobny zakaz wprowadziła już praktycznie Japonia oraz rozważają go Republika federalna niemiec.

W listopadzie zaś USA wzywały swoich sojuszników do tego, by przekonywali miejscowe telekomy o zagrożeniach związanych z używaniem smartfonów chińskiej firmy.

Z kolei na początku grudnia Alex Younger, szef MI6 a mianowicie brytyjskiego wywiadu zagranicznego a mianowicie ostrzegał w publicznej wypowiedzi przed zagrożeniami związanymi wraz z zaangażowaniem chińskich firm a mianowicie w tym Huawei - w budowę sieci 5G. Jak podkreślał, "musimy zadecydować, do jakiego stopnia czujemy się z komfortowo z tym, że Chińczycy mają kontrolę nad tymi technikami i platformami". - Polscy sojusznicy zajęli dość jednoznaczne stanowiska w tej sprawie – stwierdził, przypominając o decyzjach USA, Australii jak i również Nowej Zelandii.

Przypomnijmy, że według amerykańskiej komisji senackiej ds. wywiadu Huawei może pełnić istotną rolę w działaniach szpiegowskich Chin i współpracować z tamtejszym wywiadem i innymi służbami. Wątpliwości zachodnich państw w stosunku do Huaweia wynikają m. in. z faktu, że firma została założona przez byłego zatrudnionego naukowego chińskiej armii - wyżej wymienionego wcześniej Rena Zhengfei.

Urodzony w 1944 roku kalendarzowego, w latach 60. wstąpił do Armii Ludowej Chin, gdzie pracował w instytucie badawczym i osiągnął kilkanaście sukcesów w rozwoju technik, choć nie posiadał rangi wojskowej. W 1982 r. odszedł z armii z uwagi na ogromne cięcia personelu, ale w 1978 roku zdążył dołączyć do Komunistycznej Partii Chin.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

apple nie powtórzy błędów BlackBerry. Będzie kolejnym Microsoftem

Apple nie powtórzy błędów BlackBerry. Będzie kolejnym Microsoftem

Niedawno doświadczony deweloper aplikacji na iOS i przedsiębiorca Marco Arment podarował wyraz swoim obawom, hdy bez poważnych inwestycji w sztuczną inteligencję Apple podąży smutną ścieżką BlackBerry, od czasu wielkości do wegetacji.…...

anthony Ervin wygrywa na IO w Rio

Anthony Ervin wygrywa na IO w Rio

Amerykański pływak Anthony Ervin z czasem 21. 30 sek. zdobył złoty odznaczenie olimpijski na dystansie pięćdziesiąt metrów stylem dowolnym. Podczas gdy w piątkową noc polskiego czasu Ervin wchodził w słupek startowy…...

andrzej Adamczyk, minister infrastruktury o przejezdności autostrad

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury o przejezdności autostrad

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

amerykańskie cła na stal jak i również aluminium - Chińczycy chcą odwetu

Amerykańskie cła na stal jak i również aluminium - Chińczycy chcą odwetu

Przedstawiciele chińskiego przemysłu naciskają na władze, by te odpowiedziały odwetem na cła nałożone przez Donalda Trumpa na import stali jak i również aluminium. Chcą obciążenia importowanych do Chin amerykańskich wyrobów, w poniższym…...