Aresztowanie CFO Huawei - wypuszczona z aresztu w Kanadzie

Kanadyjski sąd przychylił się do odwiedzenia apeli dyrektor finansowej Huaweia Meng Wanzhou i uchylił dla niej areszt zbytnio poręczeniem majątkowym. Kaucja wyniosła 10 mln dolarów kanadyjskich, z czego 7, 5 mln wpłacono w gotówce - informuje Reuters. Dodajmy, że Wanzhou prosiła na temat uchylenie aresztu za kaucją nawet, gdyby miała osiągnąć restrykcyjne warunki, m. in. być pod nadzorem elektronicznym.

Meng Wanzhou wówczas wiceprezes i CFO (Chief Financial Officer) chińskiego koncernu Huawei. Została aresztowana 1-wszą grudnia na wniosek USA, które wystąpiły o do niej ekstradycję. Aresztowanie miało alians z rzekomymi związkami Wanzhou z firmą Skycom, jaka próbowała sprzedawać sprzęt do odwiedzenia Iranu mimo amerykańskich sankcji. Jeśli faktycznie USA postawią jej takie zarzuty, groziłoby jej nawet do 30 lat więzienia.

CFO Huawei wypuszczona z aresztu za kaucją i u dołu nadzorem

Wanzhou została wypuszczona spośród aresztu, ale wciąż zostaje pod specjalnym nadzorem. Nie może opuszczać domu swego małżonka w godzinach 23. 00-6. 00 rano, w dzień zaś może z faceta wychodzić wyłącznie w towarzystwie funkcjonariuszy. Odebrano jej także tymczasowo paszport i podlega dozorowi elektronicznemu w postaci opaski, która na bieżąco wysyła informację o jej położeniu. Meng Wanzhou płaci także za wszystkie elementy dozoru - zgodnie zresztą ze swoją prośbą, którą wystosowała, by jak najszybciej opuścić areszt.

Po wyjściu z aresztu CFO Huaweia oczekuje na proces ekstradycyjny do USA i będzie przed sądem w Kanadzie 6 lutego 2019 roku.

Wypuszczenie CFO Huaweia za kaucją nastąpiło kilkanaście dni po tym, jak Chiny wezwały Kanadę oraz USA do uchylenia nakazu aresztowania. Rząd chiński podkreślał przy tym w każdym oświadczeniu dotyczącym zatrzymania, hdy nie wie, co mogło być powodem aresztowania. Ambasada Chin w Kanadzie oświadczyła również, że sprawa Meng Wanzhou była "politycznym spiskiem" mającym podważyć reputację firmy.

W rozmowie z agencją Reutersa prezydent USA Donald Trump oświadczył przy naszym, że jest gotów wstawić się za Meng poprzednio resortem sprawiedliwości Usa, jeżeli miałoby to służyć bezpieczeństwu narodowemu lub osiągnięciu porozumienia handlowego z Chinami. Jest to o tyle zasadnicze, że na kilka dni przed zatrzymaniem Wanzhou, prezydenci obu krajów zadeklarowali zawieszenie wojny handlowej i cofnięcie podwyżek taryf celnych.

Huawei zagrożeniem dla ochrony? USA i Wielka Brytania ostrzegają

Nie można wykluczyć, że działania USA i Kanady mają podłoże polityczne. Warto bowiem przypomnieć, że już w 2012 roku USA, Kanada i Australia uznały kooperację z Huawei za zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Z transportu Komisja ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii zarekomendowała niekorzystanie z ustrojstw Huawei z obaw przed inwigilacją.

W pod koniec lata 2018 roku Donald Trump zakazał administracji rządowej i kontrahentom pracującym na jej zlecenie korzystania z technologii Huawei i ZTE a mianowicie innego chińskiego producenta elektroniki. Również Australia i Nowa Zelandia zabroniła jednemu z największych operatorów, pracującemu nad siecią 5G, korzystania wraz z technologii Huawei. Podobny zakaz wprowadziła już praktycznie Japonia oraz rozważają go Republika federalna niemiec.

W listopadzie zaś USA wzywały swoich sojuszników do tego, by przekonywali miejscowe telekomy o zagrożeniach związanych z używaniem smartfonów chińskiej firmy.

Z kolei na początku grudnia Alex Younger, szef MI6 a mianowicie brytyjskiego wywiadu zagranicznego a mianowicie ostrzegał w publicznej wypowiedzi przed zagrożeniami związanymi wraz z zaangażowaniem chińskich firm a mianowicie w tym Huawei - w budowę sieci 5G. Jak podkreślał, "musimy zadecydować, do jakiego stopnia czujemy się z komfortowo z tym, że Chińczycy mają kontrolę nad tymi technikami i platformami". - Polscy sojusznicy zajęli dość jednoznaczne stanowiska w tej sprawie – stwierdził, przypominając o decyzjach USA, Australii jak i również Nowej Zelandii.

Przypomnijmy, że według amerykańskiej komisji senackiej ds. wywiadu Huawei może pełnić istotną rolę w działaniach szpiegowskich Chin i współpracować z tamtejszym wywiadem i innymi służbami. Wątpliwości zachodnich państw w stosunku do Huaweia wynikają m. in. z faktu, że firma została założona przez byłego zatrudnionego naukowego chińskiej armii - wyżej wymienionego wcześniej Rena Zhengfei.

Urodzony w 1944 roku kalendarzowego, w latach 60. wstąpił do Armii Ludowej Chin, gdzie pracował w instytucie badawczym i osiągnął kilkanaście sukcesów w rozwoju technik, choć nie posiadał rangi wojskowej. W 1982 r. odszedł z armii z uwagi na ogromne cięcia personelu, ale w 1978 roku zdążył dołączyć do Komunistycznej Partii Chin.Aktualności

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...

dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców  Ze świata

Dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców Ze świata

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, iż otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające dzięki amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do odwiedzenia dekretu prezydenta USA, który…...

deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

Deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

12 czerwca na głównej scenie szczecińskich „Dni Morza”, zagrają Kelvin Sholar - pianista i producent muzyczny Stevie Wondera, Sylwester Ostrowski - saksofonista i szef Szczecin Jazzu oraz orkiestra NFM Leopoldinum. Koncert będzie…...

damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC  Lifestyle

Damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC Lifestyle

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany za pośrednictwem magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. - Wówczas efekt dwudziestu lat roboty - komentował Wawrzyniak. Wawrzyniak…...

czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie  Informacje

Czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie Informacje

Po piątkowym debiucie na amerykańskiej giełdzie jak i również zebraniu z pierwszej propozycje publicznej 21, 8 mld dolarów, Alibaba stał się jedną z najbardziej drogocennych firm technologicznych na globie. Oto…...