Eksperci pozytywnie o zmianach w ordynacji podatkowej

Eksperci pozytywnie oceniają propozycję stworzenia katalogu praw podatnika, który to miałby się znaleźć się w nowej Ordynacji podatkowej. Wyrażają wątpliwości ws. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Osadzenia nowej Ordynacji podatkowej trafią w środę do konsultacji.

Doradca podatkowy Mariusz Korzeb stwierdził, że zapowiedziany we wtorek projekt świeżej Ordynacji podatkowej należy ocenić pozytywnie. - Założenia, które zostały przedstawione podczas narady mają na celu zapoczątkowanie zmian bez wątpienia pożądanych z punktu widzenia podatników i należy mieć nadzieję, że wejdą one przy życie. Stworzenie podstawowego folderu zasad ogólnych praw podatnika jest konieczne - mówił.

Ważna zmiana

Podatnik jak uczciwy człowiek? Ordynacja podatkowa po nowemu

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan Przemysława Pruszyńskiego skatalogowanie praw jak i również obowiązków podatników w Ordynacji Podatkowej jest ważną odmianą i na pewno zostanie miała ona istotny wpływ na podniesienie świadomości podatników. - Dzisiaj, jeżeli konkretne standardy zachowań i postępowania administracji podatkowej wynikają spośród różnych aktów prawnych to podatnicy nie są owego świadomi. Nie znając swoich praw nie wiedzą poniekąd, kiedy urzędnik lub organ podatkowy nadużywa uprawnień - powiedział Pruszyński.

Jego zdaniem w przypadku stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowaniu istotna będzie praktyka. - Wówczas są trudne przepisy jak i również tutaj bardzo duże o wiele będzie miało to, po jaki sposób będą ów lampy stosowane. Niosą one ze sobą bardzo duże ryzyko, ponieważ podatnik będzie ponosił konsekwencje tak naprawdę działalności prawdziwej z prawem, którą minister finansów będzie kwestionował, jak tą, która służy unikaniu opodatkowania. Proszę pamiętać, iż z żadnych przepisów nie wynika, iż podatnik dzierży płacić możliwie najwyższe podatki, a wręcz przeciwnie spośród orzecznictwa sądów wynika, iż mamy prawo do kształtowania swoich stosunków gospodarczych faktycznie, aby były one w najwyższym stopniu dla nas opłacalne a mianowicie zaznaczył Pruszyński.

Ekspert ocenił, że duże o wiele w stosowaniu tych regulacji może odegrać Rada ds. unikania opodatkowania, która "będzie ciałem doradczym kształtującym ramy, co do tego, jakie zachowania traktować, jako unikanie opodatkowania a jakie nie". - Ważne, aby wśród jej członków znalazł się przedstawiciel przedsiębiorców znający rzeczywistość rynkowe - powiedział.

Pruszyński powiedział także, hdy wprowadzenie do ordynacji reguły rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario) jest dobrym rozwiązaniem, ale istotna będzie też praktyka oraz to jak dosłownie zostanie ona zapisana w ustawie - mówił ekspert.

"Gorące" konsultacje

Marek Siudaj z Tax Care stwierdził, że konsultacje społeczne projektu nowej Ordynacji podatkowej "będą gorące, bo oryginalne przepisy mają zawierać kontrowersyjną klauzulę o unikaniu opodatkowania". Dodał, że zaproponowane przy projekcie nowej Ordynacji Podatkowej klauzula o unikaniu opodatkowania zakłada, że jeśli urzędnik fiskusa uzna, iż jakaś transakcja została przeprowadzona tylko w celu obniżenia datku, będzie mógł samodzielnie zdefiniować podatek w taki sposób, jakby tej transakcji nie było.

Balcerowicz chce nowej ordynacji podatkowej. Co proponuje?

Siudaj wskazał, że ta propozycja zawarta w "starej” Ordynacji podatkowej (nadal nie przyjął jej rząd - red. ), bardzo nie podoba się przedsiębiorcom, gdyż daje zbytnio dużą swobodę urzędników fiskusa w decydowaniu o wysokości opodatkowania. - Wprawdzie udało się ograniczyć działanie klauzuli tylko do przypadków, w których zobowiązanie podatkowe przekracza pięćdziesięciu tys. zł, jednak firmy nadal obawiają się owego rozwiązania - stwierdził.

Katalog zmian

Założenia kierunkowe do nowej Ordynacji podatkowej przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego, która zaproponowała w nich m. in. by podatnikom dać uprawnienie do uzyskiwania z mnóstwo źródeł informacji o charakterze urzędowym oraz ochronę, o ile podatnik się do nich zastosuje. Podatnicy mogliby dokonać uzgodnień z organem podatkowym, co do przeszłych bądź przyszłych rozliczeń – nim dojdzie do sporu. W ustawie znalazłaby się metoda rozwiązywania sporów z udziałem mediatorów.

Zmiany posiadają dotyczyć też przedawnień deklaracji podatkowych. Organ podatkowy miałby skrócony czas na dokonanie wymiaru podatku (doręczenia wyborów pierwszej instancji) - trzech lata dla rozliczenia datków spoza działalności gospodarczej i 5 lat do rozliczeń przedsiębiorców. W przypadku, kiedy wysokość podatku jest znana (wynika z deklaracji, decyzji) organ podatkowy mógłby egzekwować należności przez 5 latek.

Założenia przewidują również wprowadzenie do Ordynacji publicznych zasad prawa podatkowego metrów. in. zasady ugodowego organizowania spraw, czy zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).

Prawa i obowiązki podatnika

Wątpliwości miały stanowić rozstrzygane na korzyść podatnika. Kto blokuje zmiany?

Nowa Ordynacja ma też zawierać katalog podstawowych praw jak i również obowiązków podatnika. Wśród nich miałoby się znaleźć m. in.: prawo do rzetelnego, bezstronnego, sprawnego i terminowego załatwiania sprawy podatkowej; prawo do ochrony prywatności i danych podatnika; prawo do odwiedzenia naprawienia szkody; prawo do uzyskania informacji; prawo do odwiedzenia uprzejmego, profesjonalnego i sprawiedliwego traktowania. Zwiększona ma stanowić rola tzw. czynności sprawdzających, jako mniej sformalizowanej kształty weryfikacji zobowiązań.

Ponadto zaproponowano uporządkowanie procedury inspekcji podatkowej. Zdaniem Komisji powinna być ona przyjazna gwoli podmiotów wywiązujących się z obowiązków podatkowych. Natomiast inspekcja skarbowa powinna być nakierowana na zwalczanie przestępczości skarbowej: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych gotówki, wystawianie pustych faktur i tak dalej.

W przyszłej Ordynacji ma się też odszukać tzw. klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Miałaby ona udaremnić dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, z wykorzystaniem, których podatnik próbowałby ominąć przepisy i osiągnąć przewagi podatkowe. Ciężar udowodnienia tychże okoliczności będzie spoczywał dzięki organach fiskusa.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

egypt Air z zakazem lotów do Rosji  Wraz z świata

Egypt Air z zakazem lotów do Rosji Wraz z świata

Wielka lokata Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE jak i również Niemcy zyskują nowe przyrząd nacisku na…...

eBC - decyzja ws. stóp procentowych i QE, wrzesień 2018

EBC - decyzja ws. stóp procentowych i QE, wrzesień 2018

Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na aktualnych poziomach. Bank podtrzymał również plan w zakresie skupu aktywów na poziomie trzydzieści mld euro do końca września 2018 r., zaś następnie…...

długi Polaków według płci. Meldunek KRD

Długi Polaków według płci. Meldunek KRD

Mężczyźni częściej niż kobiety mogą mieć długi w bankach. Odsetek panów wśród dłużników instytucji bankowych wynosi 61 proc. Średnia wartość niespłacanego przez wymienionych kredytu to 62, jednej tys. zł. Dług pań…...

«Dwa dni intelektualnej torpedy». Światowe sławy na «e-nnovation» w Poznaniu  Informacje

«Dwa dni intelektualnej torpedy». Światowe sławy na «e-nnovation» w Poznaniu Informacje

W Poznaniu zakończyła się 4 edycja konferencji "e-nnovation", na której spotykali się przedstawiciele najważniejszych firm i marek dotyczących sektorem e-commerce. W piątek rozstrzygnięto również konkurs "Start with e-nnovation", w jakim nagrodzono najlepszy…...