Ekspert: rynek pracy wymaga dobrze przygotowanych pracowników

  • Nawet milion zatrudnionych może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy zwyczajnie wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje mnie rąk do pracy i pracodawcy narzekają". Nowe wiadomości w sprawie bezrobocia

Bezrobocie wśród młodych ludzi rośnie i pod skraj ub. r. wyniosło w UE ponad 5 mln osób w wieku niżej 25 lat, ostrzega Komitet Europejska. - Współczesny sektor pracy wymaga dużego praktyki i zdolności - mierzy konsultant biznesowy Miłosz Brzeziński.

- Współczesny zbyt pracy najbardziej lubi osób z doświadczeniem, potem mających wiarę w siebie, zaś następnie tych, którzy porządnie wyglądają - tłumaczył Brzeziński. Podkreśla, że obecnie dysponujemy do czynienia z wielką konkurencją wśród osób ubiegających się o posady, w związku z tym sam rynek weryfikuje ich kwalifikacje.

Bezrobocie spada. Mamy kolejny rekord

W rozmowie z PAP dodał także, że dobrej pracy nie gwarantuje skończenie atelier wyższych. Zwrócił uwagę, że pracodawcy oczekują ludzi, którzy dysponują konkretnymi umiejętnościami. a mianowicie Proces edukacji różni się od tego, czego postuluje rynek. Wszyscy się zastanawiają co z tym zrobić - zarówno Brytyjczycy jak i Amerykanie, którzy wcale mają jeden z gorszych systemów edukacyjnych na globie. Nasz jest jeszcze relatywnie dobrze oceniany. (... ) Dając dzieciom dobre sprzęt i procesy myślowe "produkujemy" osoby, które mają dość dobrze wykształcone krytyczne myślenie - dodał ekspert.

Fundament edukacji

Zwrócił też obserwację, że tego typu zdolności potrafią być pożądane przez szefów. Przypomniał, że fundamentalnym zajęciem edukacji jest "kształcenie rzetelnych obywateli", którzy będą świadomi np. funkcjonowania państwa jak i również zasad demokratycznych. Dlatego wskazane jest pokazać młodym ludziom, hdy nauka nie kończy się wraz ze zdaniem egzaminów - powiedział PAP.

Konsultant biznesowy podkreślił, iż w procesie nauczania można wykorzystywać nowoczesne technologie, tak samo jak jest w niektórych krajach takich jak Finlandia. a mianowicie Wprowadzania nowych technologii do procesu dydaktycznego jest trudne. Dlatego, że zasadniczo my wiemy, iż jeżeli się ktoś uczy, to im mniej błyszczących elementów po jego otoczeniu, tym lepiej. W związku z naszym świadomość osoby korzystającej spośród takiego urządzenia (edukacyjnego) wydaje się bardzo ważna. (... ) Wiadomo, że łatwiej jest pracować z dziećmi jak i również młodzieżą tam gdzie oni już są, niż badać ich gdzieś wciągać, natomiast wiadomo, iż oni spędzają dużo czasu z nowymi technologiami - powiedział Brzeziński.

Polska spada w rankingu innowacyjności. W UE wyprzedzamy już tylko Rumunię

Technologia powinien wspierać nauczyciela

Tymczasem zbyt klucz do nowoczesnej oświaty uznał dyrektor Szkoły Zasadniczej nr 3 w Ząbkach Tomasz Łukawski zmianę rodzaju myślenia zarówno nauczycieli jak na przykład i samych uczniów. Jednostka ta została od fundamentów całkowicie zinformatyzowana ostatnimi czasy.

- Zmieniamy myślenie dzięki takie, że nowoczesna edukacja nie jest zamknięta przy głowach nauczycieli. Skoro wiedza jest dostępna w globalnej sieci, to zmienia się rola nauczyciela, ale nie jak osoby, która wykłada wiedzę, ale jako kogoś kto jest przewodnikiem w kuli ziemskiej informacji. To jest główny powód, dla którego wychowawcy mylą się odnośnie do tegoż, jak stosować komputery przy edukacji - powiedział PAP Łukawski zwracając uwagę, że technologia musi dziś wspierać nauczyciela. Nowoczesne rozwiązania powinny służyć m. in. do dokumentowania działalności uczniów jak i również robienia różnego typu pomiarów i analiz porównawczych, a także do wymiany wiadomości.

Na podstawie doświadczeń ze swojej szkoły Łukawski powiedział, że wprowadził w celu planu edukacyjnego zajęcia kodowania od klasy pierwszej. Dodał, że dzieci, które nie umieją jeszcze czytać jak i również pisać tworzą swoje aplikacje dzięki code. org. Podkreślił jednocześnie, że wykorzystując pliki oprogramowania biurowego można stało założyć w szkole konta wszystkim uczniom i nauczycielom, co wpłynęło pozytywnie m. in. na organizacje roboty tych drugich.

- Najpierw postawiliśmy na szkolenia, aby pokazać nauczycielom jak na przykład narzędzia biurowe (programy) użyć. W tej chwili zakładamy zeszyty w chmurze - powiedział szef i zwrócił uwagę, hdy z czasem myśli nad wprowadzeniem do sal klasowych interaktywnych tablic. Dzięki temu zrealizowane zostanie założenie - 1 uczeń, jeden tablet. Podkreślił, że współczesne programy pozwolą na pracę wielu uczniów nad jednym dokumentem, natomiast także na interakcję z nauczycielem.

Łukawski rzekł PAP, że jego szkoła wykorzystuje także komunikatory sieciowe do m. in. kontaktowania się z dziećmi spośród innych państw, a przy okazji edukacji języka i historii.

Lepsze prognozy gwoli Polski. Gospodarka nie zwolni, bezrobocie spadnie

Ważne zdolności

Jak powiedziała PAP wódz ds. edukacji Microsoft Cecylia Szymańska-Ban, z obserwacji wymagań współczesnego rynku pracy i specyfiki polskich realiów zaistniał lokalny projekt "Szkoła po Chmurze", który pokazuje jak przygotować szkołę do wykorzystania technologii informatyczno-komunikacyjnej właściwie po każdym obszarze funkcjonowania uczelni. - Te obszary określam jako zarządzanie placówką (księgowość, biblioteki, finansowanie) i instruktaż i uczenie się, to znaczy wykorzystanie technologii przez profesorów. (... ) Do tegoż wszystkiego potrzebna jest infrastruktura. To co robimy, to budujemy modelowe szkoły, które pokazują jak przygotować infrastrukturę, aby te obszary działały, aby pomagać szkole się rozwijać - tłumaczyła Szymańska-Ban.

Przedstawicielka Microsoft zwróciła uwagę, że "udostępnianie oryginalnych platform pomaga w inny sposób się komunikować spośród uczestnikami. Zarówno na poziomie ekipy pedagogicznej, jak i samych uczniów". Dzięki temu uczący się mogą zwiększać swe zdolności do pracy zespołowej i wyszukiwania informacji, jakie możliwości jest ważną umiejętnością z perspektywy współczesnego rynku pracy.

W swoim raporcie na temat bezrobocia pośród młodych osób Komisja Europejska zwraca uwagę, że "technologie cyfrowe zmieniają praktycznie każde aspekty naszego życia". Daje, że pracodawcy nadal wyszukują kompetentnych osób w sferze nowych technologii. - Przy związku z tym do 2020 roku możemy posiadać 825 tys. nieobsadzonych pomieszczeń pracy w branży ICT (technologii komunikacyjnych i informacyjnych) a mianowicie dodaje KE podsumowując, że istnieje potrzeba na kompleksowe kształcenie wśród młodych osób "umiejętności cyfrowych".Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

eksperci pozytywnie o zmianach w ordynacji podatkowej

Eksperci pozytywnie o zmianach w ordynacji podatkowej

Eksperci pozytywnie oceniają propozycję stworzenia katalogu praw podatnika, który to miałby się znaleźć się w nowej Ordynacji podatkowej. Wyrażają wątpliwości ws. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Osadzenia nowej Ordynacji podatkowej trafią…...

egypt Air z zakazem lotów do Rosji  Wraz z świata

Egypt Air z zakazem lotów do Rosji Wraz z świata

Wielka lokata Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE jak i również Niemcy zyskują nowe przyrząd nacisku na…...

eBC - decyzja ws. stóp procentowych i QE, wrzesień 2018

EBC - decyzja ws. stóp procentowych i QE, wrzesień 2018

Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na aktualnych poziomach. Bank podtrzymał również plan w zakresie skupu aktywów na poziomie trzydzieści mld euro do końca września 2018 r., zaś następnie…...

długi Polaków według płci. Meldunek KRD

Długi Polaków według płci. Meldunek KRD

Mężczyźni częściej niż kobiety mogą mieć długi w bankach. Odsetek panów wśród dłużników instytucji bankowych wynosi 61 proc. Średnia wartość niespłacanego przez wymienionych kredytu to 62, jednej tys. zł. Dług pań…...