GUS: wzrost PKB w 2016 roku wyniósł 2, 8 proc.

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u wciąż polski. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

2, 12 proc. - w takim tempie w 2016 roku kalendarzowego rozwijała się polska system gospodarczy według wstępnego szacunku Kluczowego Urzędu Statystycznego. To najniższy wzrost gospodarczy od kilku lat, a poziom inwestycji jest najniższy od przeszło dekady. Ekonomiści spodziewają się jednak, że najgorsze miesiące już za nami, an opublikowane dane są odrobinę lepsze od przewidywań analityków ankietowanych rzez prasowe filie.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego PKB w minionym roku wzrósł o 2, 8 proc. Wówczas mniej o 1, jednej niż rok wcześniej, gdy to polska gospodarka rozwijała się w tempie 3, 9 proc. Wynik zbytnio zeszły rok jest najsłabszym od trzech lat.

Frankfurt przejmie londyńskie City? Niemcy stawiają bankom wzory

W ustawie budżetowej na 2016 założono, iż wzrost gospodarczy w minionym roku wyniesie 3, 8 proc. Z tymi prognozami z początku zeszłego roku prawidłowy był wicepremier Mateusz Morawiecki. W marcu obniżył szacunki do 3, 5 proc. A w sierpniu znowu zmienił zdanie i szacował wzrost na 3, 3-3, 4 proc.

Lepiej od prognoz

Dzisiejsze informacje GUS są lepsze od czasu konsensusu ekonomistów ankietowanych za pośrednictwem agencję Bloomberg i Polska Agencję Prasową, którzy ocenili wzrost w całym 2016 roku na 2, 7 proc.

- Przy 2016 r. mieliśmy do odwiedzenia czynienia z najwyższą konsumpcją indywidualną od 2008 r. - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister zasobów Leszek Skiba komentując dane GUS o PKB przy 2016 r.

Skiba powiedział, że pokazany przez GUS wzrost gospodarczy przy 2016 r. na szczeblu 2, 8 proc. wydaje się nieznacznie wyższy niż wyczekiwania rynkowe.

- Te 2, 8 proc. stało wspierane przez bardzo dobry zainteresowanie wewnętrzny, szczególnie konsumpcję poszczególną. Ta konsumpcja jest a mianowicie warto o tym wspominać - najwyższa od 2008 r. " - dostrzegł.

Dodał, że dynamikę konsumpcji wspierał wzrost funduszu pracy, który wynika zarówno z liczby zatrudnionych ludzi, a z drugiej strony www wzrostu wynagrodzeń oraz małej inflacji, co powoduje postęp wartości dochodów gospodarstw domowych do dyspozycji. Skiba zwrócił uwagę na jednoczesne pomoc ze strony programu Familia 500 plus.

Podał, że z danych urzędu statystycznego wynika, iż wywóz towarów był nieznacznie dodatni, natomiast spadek inwestycji niższy niż spodziewany.

Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego spodziewał się wzrostu ekonomicznego (rok do roku) w wysokości 2, 7-2, 8 proc. Także ekonomista z mBanku Piotr Bartkiewicz prognozował, że w zeszłym roku kalendarzowego polska gospodarka rozwijała się w tempie 2, szóstej proc., a w minionym kwartale w tempie dwa, 2-2, 3 proc., jak związane jest z niższymi niż się wcześniej spodziewano inwestycjami w maszyny i urządzenia.

Według informacji GUS wpływ na PKB miał m. in. niższy poziom inwestycji, wyższy przyrost zapasów, czy wzrost konsumpcji prywatnej i publicznej.

Gorzej w budownictwie

Ekonomiści z banku Raiffeisen Polbank zauważyli w komentarzu na danych GUS, że rozwój gospodarczy w 2016 r. był nieco wyższy od czasu ostatnich oczekiwań, tzw. konsensus rynkowy mówił bowiem o 2, 7-proc. wzroście.

"Zakładając, że dynamiki PKB w trzech pierwszych kwartałach pozostaną niezmienione, pozwala wówczas oczekiwać wzrostu gospodarki na temat około 2 proc. rdr w IV kwartale ub. r., a więc rzeczywiście wyżej, niż obawiano się jeszcze kilka tygodni nim. Struktura PKB zostanie zamieszczona dopiero pod koniec 02, jednak już teraz można powiedzieć, że dane pozwalają dzięki optymizm" - ocenili.

Zwrócili uwagę na spadek wartości dodanej w budownictwie o 11, 9 proc., co - ich zdaniem - nie jest może dobrym wynikiem, jednak wskazuje, iż dynamika tej sektora w czwartym kwartale wzrosła do około minus jedenastu, 5 proc. rok do roku z minus szesnascie, 5 proc. rok do odwiedzenia roku w trzecim kwartale.

"Biorąc również pod spodem uwagę miesięczne dane, które to poznaliśmy za grudzień 2016 r., można oczekiwać, iż kulminacja spowolnienia gospodarki, w szczególności w inwestycjach, miała miejsce pod koniec ub. r., a kolejne miesiące przyniosą poprawę koniunktury. Według własnych prognoz potwierdzeniem tego będzie już jutrzejszy odczyt indeksu PMI za styczeń" a mianowicie dodali.

Przyczyny spowolnienia

- Mimo że wzrost realny PKB, wynoszący dwa, 8 proc. za dwanaście miesięcy 2016, jest wyższy od konsensusu, to trudno uznać go za satysfakcjonujący - twierdzi następnie dr Cezary Mech, b. wiceminister zasobów.

Według niego obniżenie tempa wzrostu w stosunku do poprzedniego roku wypływa zapewne z dwóch faktorów. W pierwszej kolejności, inwestycje infrastrukturalne finansowane ze środków Unii Europejskiej, również z przyczyn biurokratycznych, leżących po stronie UE, spowolniły. "Jest to o tyle niepokojące, że wykorzystanie tych środków jest możliwością organizacji struktur danego państwie i wydaje się, że nie poczyniono w tymże wypadku wystarczających kroków, aby zdynamizować napływ funduszy do odwiedzenia gospodarki - twierdzi Mech.

- Drugim elementem, bardziej niepokojącym, może być spadek tempa dynamiki inwestycji przedsiębiorstw – wskazał Mech. Dodał, iż to "może oznaczać, że inwestowanie przy Polskę stało się mniej opłacalne".

Adam Antoniak z Pekao uważa, że spowolnienie wzrostu gospodarczego przy 2016 r. było zwłaszcza efektem spadku inwestycji, które obniżyły się o 5, 5 proc. - Wyhamowanie aktywności inwestycyjnej to konsekwencja opóźnień w wydatkowaniu zasobów z nowej pespektywy finansowej Unii Europejskiej oraz złego wpływu podwyższonej niepewności na inwestycje sektora przedsiębiorstw - wyjaśnił.

Adam Antoniak z Pekao widzi zagrożenie dalszego niewielkiego spadku inwestycji w 2017 r., przy stabilnym i dynamicznym wzroście konsumpcji prywatnej. - Wzrost gospodarczy w tym roku kalendarzowego prognozujemy na 3 proc. - poinformował ekonomista.

Według niego głównym motorem wzrostu gospodarczego była konsumpcja prywatna, wspierana przez rozwój dochodów gospodarstw domowych, przede wszystkim dzięki korzystnej sytuacji na rynku pracy.

PKB zaskoczył pozytywnie, pytanie na jak dużo stało się tak za sprawą zmianie zapasów https://t.co/IVcWYAiXVk #pkb pic. twitter. com/Ba6IkUG6hz

— Przemysław Kwiecień (@PrzemekSNR) 31 stycznia 2017

Dane GUS: w 2016 r. stawka inwestycji osiągnęła poziom najniższy od 2004. Cel zapisany w planie Morawieckiego pozostaje, niestety, odległy. pic. twitter. com/ICqLLeKRO9

— Jakub Borowski (@_Jakub_Borowski) 31 stycznia 2017

Lepiej w 2017 roku?

Według ekonomisty mBanku w 2017 r. roku można spodziewać się wzrostu PKB o 3, 4 proc. rdr. Wraz z kolei Jean-Michel Six, główny ekonomista na region EMEA S&P Global Ratings ocenił, że w 2017 roku polska gospodarka przyśpieszy w celu 3, 2 proc.

"Stabilne perspektywy dla polskiej gospodarki są zgodne wraz z globalnymi perspektywami wzrostu gospodarczego" - ocenił.

Wyższego wzrostu gospodarczego spodziewa się też Mech, ale zastanawia się, czy będzie on wystarczający dla procesów konwergencji. - Doganianie innych państw, zwłaszcza naszego sąsiada Niemiec, wymaga kopiowania rozwiązań przemysłowo-organizacyjnych tego kraju - powiada. - Powinno istnieć silniejsze nakierowanie środków unijnych w budowanie infrastruktury wzrostu a mianowicie twierdzi. Uważa, że konieczne jest odejście od polityki schładzania wynagrodzeń, co wydaje się "efektem sprowadzania dużej grupy imigrantów i nastawienia kontrahentów na ograniczanie kosztów płac, zamiast na zwiększenie nakładów pieniężnych na inwestycje i translokacja produkcji do sfer o wyższej wartości dodanej".

Także zdaniem ekonomistów wraz z PKO BP wynik PKB w 2016 r. wspólnie z miesięcznymi danymi z gospodarki, wskazującymi m. in. na wyraźne ograniczenie spadku produkcji w budownictwie ostatecznie roku lub dwucyfrowe wzrosty produkcji stali, potwierdzają, hdy spowolnienie wzrostu PKB minęło dno, a dynamika PKB na początku 2017 r. będzie dalej przyspieszać.

"Głównym motorem odwrócenia trendu na PKB jest budownictwo, skorelowane z napływem nakładów z UE. Dane MF o napływie środków z UE w grudniu potwierdzają dalszą poprawę na obliczenia kapitałowym bilansu płatniczego (wzrost salda do ok. 1, 1 proc. PKB vs 0, 8 proc. PKB po listopadzie), wskazując w wzrost absorpcji środków UE przeznaczonych na inwestycje. Kompletne efekty przyspieszenia w budownictwie będą odczuwalne po zakończeniu zimy" - szacują ekonomiści z PKO BP.Aktualności

gUS: stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 7, 1 proc.

GUS: stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 7, 1 proc.

Stopa bezrobocia w lipcu spadła do kolejnego rekordowo niskiego poziomu do szóstej, 1 procent - podał we wtorek GUS. W mniemaniu Moniki Kurtek, głównego ekonomisty Banku Pocztowego, z motywu dużego zapotrzebowania na…...

gUS: PKB w drugim kwartale wzrosło o 3, 1-wszą proc.

GUS: PKB w drugim kwartale wzrosło o 3, 1-wszą proc.

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

grupa Wyszehradzka krytykuje Nord Stream 2

Grupa Wyszehradzka krytykuje Nord Stream 2

Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja dzierży charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej na starym kontynencie – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu…...

grecy boją się bankructwa. Do odwiedzenia bankomatów ruszyli też turyści  Ze świata

Grecy boją się bankructwa. Do odwiedzenia bankomatów ruszyli też turyści Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie pragną reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi dzięki ulice…...

greckie porozumienie widmo. Unia neguje  Ze świata

Greckie porozumienie widmo. Unia neguje Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał wydatki pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w regulacjach.…...

grecka giełda znowu czerwona. Inwestorzy odreagowują długą przerwę  Ze świata

Grecka giełda znowu czerwona. Inwestorzy odreagowują długą przerwę Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje na temat nadzwyczajne spotkanie Grecja skupia pochwały. Za postępy po realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na…...