Bank Światowy podniósł prognozę postępu PKB Polski

  • 300 plus przy nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Stanie się inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale spośród warunkami

Bank Globalny prognozuje, że produkt własny brutto Polski wzrośnie przy 2017 roku nie na temat 3, 3 proc., jak zakładano wcześniej, a na temat 4, 0 proc. - wynika z najnowszego raportu. Instytucja finansowa podniosła również prognozy na 2018 i 2019 rok.

Z raportu wynika, że PKB Polski wzrośnie w 2017 roku o 4, 0 proc., w 2018 roku o 3, 6 proc., a w 2019 r. o 3, 4 proc. Wcześniejsze prognozy zakładały postęp o 3, 3 proc. polski i o trzech, 2 proc. w 2018 r. i 2019 r.

Świeże dane z gospodarki. "Nieco rozczarowują"

Zagrożenia dla produkcji

"Wzrost gospodarczy na szczeblu 4 proc., deficyt skarbowy poniżej 3 proc. PKB oraz inflacja pod kontrolą świadczą o dobrej formie polskiej gospodarki" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, Carlos Piñerúa, Przedstawiciel Banku Świeckiego na Polskę i kraje bałtyckie.

W przeciętnym okresie, jak wskazał, Bank widzi "pewne zagrożenia dla polskiej gospodarki".

"Już dziś przedsiębiorcy mają trudność ze znalezieniem rąk do pracy. Problem ten zostanie się pogłębiał także wraz z powodu niższego wieku emerytalnego, który obowiązuje od października tego roku. W związku z tym trzeba wzmagać produktywność, inwestować w kapitał ludzki oraz prowadzić politykę wspierającą napływ pracowników z zagranicy - podkreślił Carlos Piñerúa.

Wyzwania gwoli regionu

Bank Światowy podniósł również prognozę wzrostu PKB na rok 2017 oraz 2018 dla regionu Świata Środkowej, do odpowiednio 3, 7 proc. i trzy, 4 proc., oraz na rzecz regionu Europy i Azji Środkowej do 2, 2 proc. i 1, dziewięć proc. "Oznaczałoby to, hdy Europa i Azja Centralna zanotują w 2017 r. wzrost najszybszy od roku kalendarzowego 2011" - wskazał Pula Światowy.

Jak ocenili eksperci banku, pomimo poprawiającego się otoczenia makroekonomicznego, region "stoi w obliczu różnych społecznych wyzwań. Wielu zatrudnionych ma trudności z przystosowaniem się do nowej cyfrowej gospodarki". Dodano, że spada liczba osób zatrudnionych dzięki pełny etat na czas nieokreślony. "Choć rosnący wkład elastycznych umów o robotę poprawia efektywność firm jak i również pracowników, to zwiększa nierówności i zmniejsza poczucie bezpieczeństwa" - napisano.

"Wzrost gospodarczy powraca do regionu. Jednocześnie komputery z jednej strony stwarzają nowe możności, a z drugiej przyczyniają się do wzrostu elastycznych umów o pracę i wywołują niepewność. To powoduje niepokój wśród ludzi. Niepokoje w związku z minionym napływem uchodźców do regionu dodatkowo potęgują te niepokoje" - ocenił, cytowany po komunikacie, główny ekonomista Instytucji finansowej Światowego na region Świata i Azji Środkowej Hans Timmer.

May do obywateli UE: chcę, żebyście zostali w Obszernej Brytanii po brexicie

Napływ uchodźców

Jak zaznaczono, w ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost napływu uchodźców do Europy jak i również Azji, z 3, szóstej mln w roku 2014 do 6, 4 mln w 2016 r., "co stworzyło wiele wyzwań jak i również zwiększyło obawy społeczeństw". Spośród raportu Banku Światowego wypływa jednak, że uchodźcy konstytuują jedynie małą część migrantów w krajach Europy jak i również Azji Środkowej, z wyjątkiem Turcji, w której mieszkało 3, 1 mln uchodźców w roku 2016.

W ocenie Banku Światowego migracja odgrywa ważną funkcje w dziedzinie pracy, wspiera wymianę międzynarodową oraz pobudza bezpośrednie inwestycje zagraniczne w krajach regionu. Jednocześnie promuje zamianę wiedzy i kompetencji między krajami, co w rezultacie może przynosić korzyści gospodarcze.

Według raportu państwa w regionie "powinny popierać społeczną integrację migrantów, by w pełni wykorzystać zalety, jakie migracja ze sobą ciągnie. Zamiast jednak ogniskować się dzięki samej migracji, reformy powinny wspierać migrantów i odmiennych pracowników w radzeniu sobie ze zmianą technologiczną jak i również rosnącą elastycznością rynku pracy" - wskazano.

O banku

Bank Światowy jest międzynarodową instytucją finansową, której to misją jest na przykład ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 roku. W 1990 roku kalendarzowego zostało otwarte biuro po Warszawie.

W sumie Bank udzielił Polsce kredytów o wartości 16 miliardów dolarów oraz zrealizował szereg projektów analitycznych w zakresie na przykład finansów publicznych, względów prowadzenia działalności gospodarczej, reform rynku pracy.

Do centralnych projektów realizowanych obecnie przez Bank w Polsce przylegają projekty przeciwpowodziowe na Odrze i Wiśle i podtrzymywanie słabiej rozwiniętych regionów Polski.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

badania Nabu: Smog w Wenecji jest taki, jak w tunelu autostrady  Wraz ze świata

Badania Nabu: Smog w Wenecji jest taki, jak w tunelu autostrady Wraz ze świata

Fartuszek, chustka na szyi, taca. Restauracja "zatrudniła" roboty Domy za jedno €. Włoskie miejscowości uruchomiły sprzedaż Nawet 780 euro profitu obywatelskiego. Wnioski złożyło przeszło 800 tysięcy osób Urząd gminy wystawiony na…...

awaria w Banku Pekao SA, firmy bez dostępu do odwiedzenia kont

Awaria w Banku Pekao SA, firmy bez dostępu do odwiedzenia kont

Globalny ranking szybkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium posiadamy daleko Koniec piractwa, bądź cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia, na…...

auta elektryczne. Plan rozwoju elektromobilności do konsultacji

Auta elektryczne. Plan rozwoju elektromobilności do konsultacji

Ministerstwo Energii konsultuje Projekt rozwoju elektromobilności i Ojczyste ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Programy mają sprawić, że w 2025 roku po polskich trasach jeździć będzie 1 mln elektrycznych aut. Proponuje m. in.…...

aresztowanie CFO Huawei - wypuszczona z aresztu w Kanadzie

Aresztowanie CFO Huawei - wypuszczona z aresztu w Kanadzie

Kanadyjski sąd przychylił się do odwiedzenia apeli dyrektor finansowej Huaweia Meng Wanzhou i uchylił dla niej areszt zbytnio poręczeniem majątkowym. Kaucja wyniosła 10 mln dolarów kanadyjskich, z czego 7, 5…...