Bank Światowy podniósł prognozę postępu PKB Polski

  • 300 plus przy nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Stanie się inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale spośród warunkami

Bank Globalny prognozuje, że produkt własny brutto Polski wzrośnie przy 2017 roku nie na temat 3, 3 proc., jak zakładano wcześniej, a na temat 4, 0 proc. - wynika z najnowszego raportu. Instytucja finansowa podniosła również prognozy na 2018 i 2019 rok.

Z raportu wynika, że PKB Polski wzrośnie w 2017 roku o 4, 0 proc., w 2018 roku o 3, 6 proc., a w 2019 r. o 3, 4 proc. Wcześniejsze prognozy zakładały postęp o 3, 3 proc. polski i o trzech, 2 proc. w 2018 r. i 2019 r.

Świeże dane z gospodarki. "Nieco rozczarowują"

Zagrożenia dla produkcji

"Wzrost gospodarczy na szczeblu 4 proc., deficyt skarbowy poniżej 3 proc. PKB oraz inflacja pod kontrolą świadczą o dobrej formie polskiej gospodarki" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, Carlos Piñerúa, Przedstawiciel Banku Świeckiego na Polskę i kraje bałtyckie.

W przeciętnym okresie, jak wskazał, Bank widzi "pewne zagrożenia dla polskiej gospodarki".

"Już dziś przedsiębiorcy mają trudność ze znalezieniem rąk do pracy. Problem ten zostanie się pogłębiał także wraz z powodu niższego wieku emerytalnego, który obowiązuje od października tego roku. W związku z tym trzeba wzmagać produktywność, inwestować w kapitał ludzki oraz prowadzić politykę wspierającą napływ pracowników z zagranicy - podkreślił Carlos Piñerúa.

Wyzwania gwoli regionu

Bank Światowy podniósł również prognozę wzrostu PKB na rok 2017 oraz 2018 dla regionu Świata Środkowej, do odpowiednio 3, 7 proc. i trzy, 4 proc., oraz na rzecz regionu Europy i Azji Środkowej do 2, 2 proc. i 1, dziewięć proc. "Oznaczałoby to, hdy Europa i Azja Centralna zanotują w 2017 r. wzrost najszybszy od roku kalendarzowego 2011" - wskazał Pula Światowy.

Jak ocenili eksperci banku, pomimo poprawiającego się otoczenia makroekonomicznego, region "stoi w obliczu różnych społecznych wyzwań. Wielu zatrudnionych ma trudności z przystosowaniem się do nowej cyfrowej gospodarki". Dodano, że spada liczba osób zatrudnionych dzięki pełny etat na czas nieokreślony. "Choć rosnący wkład elastycznych umów o robotę poprawia efektywność firm jak i również pracowników, to zwiększa nierówności i zmniejsza poczucie bezpieczeństwa" - napisano.

"Wzrost gospodarczy powraca do regionu. Jednocześnie komputery z jednej strony stwarzają nowe możności, a z drugiej przyczyniają się do wzrostu elastycznych umów o pracę i wywołują niepewność. To powoduje niepokój wśród ludzi. Niepokoje w związku z minionym napływem uchodźców do regionu dodatkowo potęgują te niepokoje" - ocenił, cytowany po komunikacie, główny ekonomista Instytucji finansowej Światowego na region Świata i Azji Środkowej Hans Timmer.

May do obywateli UE: chcę, żebyście zostali w Obszernej Brytanii po brexicie

Napływ uchodźców

Jak zaznaczono, w ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost napływu uchodźców do Europy jak i również Azji, z 3, szóstej mln w roku 2014 do 6, 4 mln w 2016 r., "co stworzyło wiele wyzwań jak i również zwiększyło obawy społeczeństw". Spośród raportu Banku Światowego wypływa jednak, że uchodźcy konstytuują jedynie małą część migrantów w krajach Europy jak i również Azji Środkowej, z wyjątkiem Turcji, w której mieszkało 3, 1 mln uchodźców w roku 2016.

W ocenie Banku Światowego migracja odgrywa ważną funkcje w dziedzinie pracy, wspiera wymianę międzynarodową oraz pobudza bezpośrednie inwestycje zagraniczne w krajach regionu. Jednocześnie promuje zamianę wiedzy i kompetencji między krajami, co w rezultacie może przynosić korzyści gospodarcze.

Według raportu państwa w regionie "powinny popierać społeczną integrację migrantów, by w pełni wykorzystać zalety, jakie migracja ze sobą ciągnie. Zamiast jednak ogniskować się dzięki samej migracji, reformy powinny wspierać migrantów i odmiennych pracowników w radzeniu sobie ze zmianą technologiczną jak i również rosnącą elastycznością rynku pracy" - wskazano.

O banku

Bank Światowy jest międzynarodową instytucją finansową, której to misją jest na przykład ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 roku. W 1990 roku kalendarzowego zostało otwarte biuro po Warszawie.

W sumie Bank udzielił Polsce kredytów o wartości 16 miliardów dolarów oraz zrealizował szereg projektów analitycznych w zakresie na przykład finansów publicznych, względów prowadzenia działalności gospodarczej, reform rynku pracy.

Do centralnych projektów realizowanych obecnie przez Bank w Polsce przylegają projekty przeciwpowodziowe na Odrze i Wiśle i podtrzymywanie słabiej rozwiniętych regionów Polski.Aktualności

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...

deutsche Bank ukarany przez Fed

Deutsche Bank ukarany przez Fed

W czwartek, 20 kwietnia, amerykańska rezerwa federalna ukarała Deutsche Bank zbyt łamanie przepisów dotyczących kursów walutowych i naruszenie tak zwane. zasady Volckera - donosi Reuters. Fed przyznał w oświadczeniu, że niemiecki…...

dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców  Ze świata

Dekret Trumpa. Kanada przyjmie uchodźców Ze świata

Premier Justin Trudeau poinformował w sobotę, iż otwiera drzwi uchodźcom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Linie lotnicze działające dzięki amerykańskim rynku zaczęły już dostosowywać swoją politykę do odwiedzenia dekretu prezydenta USA, który…...

deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

Deborah Brown zaśpiewa na koncercie we Wrocławiu

12 czerwca na głównej scenie szczecińskich „Dni Morza”, zagrają Kelvin Sholar - pianista i producent muzyczny Stevie Wondera, Sylwester Ostrowski - saksofonista i szef Szczecin Jazzu oraz orkiestra NFM Leopoldinum. Koncert będzie…...

damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC  Lifestyle

Damian Wawrzyniak wśród pionierów brytyjskiej kuchni według BBC Lifestyle

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany za pośrednictwem magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. - Wówczas efekt dwudziestu lat roboty - komentował Wawrzyniak. Wawrzyniak…...

czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie  Informacje

Czym jest Alibaba? Oto 11 rzeczy, które musisz rozumieć o chińskim gigancie Informacje

Po piątkowym debiucie na amerykańskiej giełdzie jak i również zebraniu z pierwszej propozycje publicznej 21, 8 mld dolarów, Alibaba stał się jedną z najbardziej drogocennych firm technologicznych na globie. Oto…...