Emerytura plus. Ile osób dostanie świadczenie? Jaki będzie koszt?

Ministerstwo Rodziny, Roboty i Polityki Społecznej opublikowało w czwartek projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Zostanie ono wypłacane w maju, w kwocie 1100 zł brutto, czyli około 888 złotych netto.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Elżbieta Rafalska na wspólnej narady prasowej przedstawili szczegóły pomysłu Emerytura plus.

Na rękę mniej

Program mniema wypłatę od 1 czerwca "trzynastki" dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury 1100 zł brutto. "Typowa kwota netto zostanie wynosić 888, 25 zł" - informują autorzy projektu. Podczas prezentacji projektu Emerytura Plus premier Mateusz Morawiecki także mówił o 1100-złotowej dodatkowej emeryturze.

Ponad sto tysięcy emerytek będzie mogło domagać się podwyżek

- Te 1100 zł Emerytury plus, które dzisiaj anonsujemy, ogłaszamy, przedstawiamy to tak jakby poboczne 90 zł miesięcznie, jeśliby podzielić te 1100 złotych na 12 miesięcy - jest to dodatkowy zastrzyk – mówił szef rządu.

Także podczas lutowej konwencji PiS prezes tej partii Jarosław Kaczyński mówił na temat "1100 złotych dla wszelkiego emeryta".

Minister Rafalska zapowiedziała, że po konsultacjach społecznych, które potrwają 21 dni, projekt trafi u dołu obrady Komitetu Stałego Wskazówki Ministrów. - Chcielibyśmy, aby projekt w pierwszych dobach, na początku kwietnia, został przyjęty - powiedziała.

Świadczenie ma być zapłacone osobom pobierającym: emerytury jak i również renty w systemie ogólnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie zaświadczania kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

W razie zbiegu uprawnienia do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której wydaje się być uprawniona więcej niż jednan osoba, przysługuje jedno świadczenie.

Świadczenia mają być wypłacane wraz z majową emeryturą lub rentą.

Dla ilu emerytów?

"Emerytura plus" będzie przysługiwała 9, 72 mln świadczeniobiorców (ok. 6, 94 emerytów i 2, 62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Wydatek wypłaty jednorazowych świadczeń to ponad 10, 7 mld zł.

Najpierw przywracanie połączeń, potem renty. Premier o nowych obietnicach PiS

"Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Roboty oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji odmiennych dysponentów poszczególnych części budżetowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Celem jednokrotnego świadczenia pieniężnego, obok pomocy dla emerytów i rencistów, ma być w szczególnie zmniejszenie różnic majątkowych w społeczeństwie" – wskazali autorzy projektu. Dodali, że "pomimo tego, że w ostatnich latach, w celu ochrony poziomu świadczeń emerytalnych, wprowadzono wiele zmian, pomoc ów nadal uznawana jest zbyt niewystarczającą".

W uzasadnieniu wskazano, że w wyniku działań podjętych w 2017 r. dla ok. jednej, 11 miliona najuboższych świadczeniobiorców spełniających warunki stażowe najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do roboty i renta rodzinna wzrosły o 13, 3 proc., renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 10, 8 proc., a renta socjalna o trzynaście, 3 proc. W tym samym roku, w obrębie waloryzacji świadczeń, emerytury zostały podwyższone w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono waloryzację na dotychczas obowiązujących regułach.

W roku 2018 wskaźnik waloryzacji ukształtował się na poziomie 102, 98 proc., co oznaczało szczytowy wzrost świadczeń w ostatnich pięciu latach. Od jednej czerwca 2018 r. wzrosła także wysokość renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1-wszą marca br. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o ustawowy współczynnik waloryzacji (102, 86 proc. ), jednak nie skromniej niż o 70 złotych. MRPiPS wskazuje, że od momentu 2016 r. najniższe renty wzrosły o ok. 25 proc.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

elżbieta Bieńkowska o rynku UE i protekcjonizmie

Elżbieta Bieńkowska o rynku UE i protekcjonizmie

- Jakikolwiek objaw protekcjonizmu w UE jest bezprawny - rzekła w piątek w Stargardzie unijna komisarz ds. sektorze wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska. Jakim sposobem podkreślała, w Europie powinno…...

elektro ScaleUp - program akceleracyjny PARP dla startupów

Elektro ScaleUp - program akceleracyjny PARP dla startupów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ma pomysł na przyspieszenie rozwoju elektromobilności w Polsce. Szanse upatruje w młodych dynamicznych firmach. Uruchamia właśnie konkurs na akcelerator, który wypracuje oryginalne projekty dla branży elektromobilności z…...

ekspert: rynek pracy wymaga dobrze przygotowanych pracowników

Ekspert: rynek pracy wymaga dobrze przygotowanych pracowników

Nawet milion zatrudnionych może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy zwyczajnie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...

eksperci pozytywnie o zmianach w ordynacji podatkowej

Eksperci pozytywnie o zmianach w ordynacji podatkowej

Eksperci pozytywnie oceniają propozycję stworzenia katalogu praw podatnika, który to miałby się znaleźć się w nowej Ordynacji podatkowej. Wyrażają wątpliwości ws. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Osadzenia nowej Ordynacji podatkowej trafią…...