Ile pieniędzy dostaną partie polityczne?

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tą niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Subwencje z budżetu państwa, przez najbliższe 4 lata, otrzymywać będą nie tylko partie, które wejdą do odwiedzenia Sejmu: PiS, PO, Dzisiejsza, PSL. Otrzymają je również: KORWiN, Razem i Zjednoczona Lewica. Bez wsparcia będzie formacja Kukiz’15 – ponieważ startowała jako komitet wyborców, a nie partia. Ile dostaną poszczególne partie? Wyliczenia dziennikarzy TVN24 BiŚ.

- Subwencja przysługuje naszym partiom politycznym, których komitety uzyskały co najmniej trzy proc. głosów w wyborach do Sejmu i partiom, które wchodziły w skład koalicji, jeśli komitet koalicyjny uzyskał co najmniej 6 procent ważnych głosów w wyborach do Sejmu – powiedział dyrektor zespołu inspekcji finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych w KBW Krzysztof Lorenz.

"Financial Times": PiS nie może zaprzepaścić dotychczasowych osiągnięć Lokalny

Kto dostanie?

Wszystkie ogólnopolskie komitety przekroczyły w wyborach do Sejmu progi wymagane do zdobycia subwencji. PiS dostał 37, 58 proc. głosów; WEDŁUG - 24, 09 proc.; Kukiz'15 - 8, 81 proc.; Nowoczesna - szóstej, 60 proc., PSL - 5, 13 proc., KORWiN - 4, 76 proc., Partia Razem - trzech, 62 proc. Komitet koalicyjny Zjednoczona Lewica dostał 7, 55 proc. poparcia.

Subwencja - wypłacana poprzez całą kadencję, do późniejszych wyborów - jest wyliczana na podstawie wzoru zawartego w ustawie o partiach politycznych. - Pod uwagę bierze się liczbę głosów uzyskanych przez partie lub przez koalicje i współczynniki wartości jednego głosu, które są zawarte w ustawie – dodał Lorenz.

Kiedy dostaniesz 500 złotych na dziecko? PiS podaje dwa terminy

Pieniądze za głosy

Za każdy głos w przedziale do odwiedzenia progu 5 proc. wsad otrzymuje 5, 77 zł.

Jeśli partia osiągnęła lepszy wynik, za głosy w przedziale od 5 proc. do 10 proc. dostaje 4, 61 złotych. Jeśli przekroczyła próg dziesięć proc. za każdy głos do 20 proc. zyskuje 4, 04 zł.

Natomiast za głosy poniżej 20 proc. do progu 30 proc. już jedynie 2, 31 zł. Wsad, która zdobyła poparcie przekraczające 30 proc. wyborców, za głosy powyżej tego progu dostaje jedynie 87 gr.

- To sprawia, że subwencja jest spłaszczona w zależności od z procentowym produktem wyborów. Wzmacnia to opłacanie słabszych partii, zmniejsza po porównaniu z tym słabszymi, finansowanie silniejszych - dodał Lorenz.

Podłoże: TVN24 Dwa razy Subwencje na rzecz partii politycznych. Ile kasy dostaną za nasze głosy?

Subwencja będzie przysługiwała partiom od pierwszego kwartału przyszłego roku. - Zawsze subwencja przysługuje do ostatniego kwartału roku, w jakim są przeprowadzane wybory – powiedział. Zaznaczył, że subwencja jest wypłacana partii w czterech równych ratach kwartalnych w ciągu miesiąca według zakończeniu każdego kwartału.

Na wydatki

- Subwencja przysługuje tylko partiom politycznym – zaznaczył Lorenz. Dodał, że komitet wyborczy wyborców, który dostał się w celu Sejmu lub zdobył mandaty do Senatu może jakkolwiek otrzymać dotację podmiotową. - Otrzymują ją wszystkie komitety bez względu, czy to komitet partyjny, koalicyjny czy komitet wyborczy wyborców. Dotacja jest wypłacana jednorazowo według zbadaniu sprawozdań finansowych przez PKW – powiedział.

- Jest wyliczana w ten sposób, że suma wszystkich nakładów komitetów, które uczestniczyły po podziale mandatów jest pulą pieniędzy do podziału. Finanse są dzielone proporcjonalnie służące do zdobytych mandatów poselskich i senatorskich z tym, że dotacja nie może stanowić wyższa niż wydatki komitetu wyborczego – powiedział Lorenz.

Lp. Nazwa partii politycznej Wynik wyborczy w proc. Liczba głosów Subwencja
1. Prawo i Sprawiedliwość 37, 58 5 711 687 18, 54 mln zł
2. Platforma Obywatelska 24. 09 3 661 474 15, 47 mln zł

3. Kukiz'15* 8, 81 1 339 094 0 zł
4. . Nowoczesna 7, 60 1 155 370 6, 21 mln zł
5. Zjednoczona Lewica 7, 55 1 147 102 6, 17 mln zł
6. Polskie Stronnictwo Ludowe 5, 13 779 875 4, 48 mln złotych

7. KORWiN 4, 76 722 999 4, 17 mln zł

8. Razem 3, 62 550 349 3, 18 mln zł

* Kukiz'15 nie dostanie subwencji, bo nie startował w charakterze partia, ale jako komitet wyborców

Dodał, że dotacja jest wypłacana jednorazowo spośród budżetu państwa na początku roku. - Żaden komitet nie może otrzymać większą ilość pieniędzy niż włożył po kampanię wyborczą – powiedział.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych wygrała partia Jarosława Kaczyńskiego. PiS otrzymał pięć mln 711 tys., 687 głosów (37, 58 proc. ).Aktualności

ile jest uchodźców na globie - liczba wzrosła do 65 milionów

Ile jest uchodźców na globie - liczba wzrosła do 65 milionów

Na skraj ubiegłego roku liczba uchodźców sięgnęła 65, 3 miliona osób. To najwięcej po historii - czytamy przy najnowszym raporcie Biura Wielkiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Takiej fali przesiedleń…...

hossa w USA się ukończy. Oto dlaczego

Hossa w USA się ukończy. Oto dlaczego

Amerykańska giełda, notując kolejne rekordy, kusi kolejnych inwestorów nieskomplikowanym zyskiem. Utrzymującego się od 7 lat trendu wzrostowego, który w najbardziej optymistycznym scenariuszu daje zarobić więcej niż 220 proc., nie można bowiem…...

hobby w CV - co warto zapisać

Hobby w CV - co warto zapisać

Hobby w CV mówi czasami kadrowym więcej na temat kandydacie niż historia zatrudnienia – szczególnie jeśli zaintrygowania można jakoś powiązać wraz z posadą, o którą się starasz. Ciekawe hobby odróżnia…...

hiszpania: Ponad 1000 firm przestało płacić podatki w Katalonii  Ze świata

Hiszpania: Ponad 1000 firm przestało płacić podatki w Katalonii Ze świata

Ponad 1000 firm przestało opłacać podatki w Katalonii po przeprowadzeniu swoich siedzib pomijając ten region Hiszpanii. To następstwo kryzysu politycznego, do jakiego doszło po zorganizowanym 1 października referendum niepodległościowym w Katalonii.…...

henryk Kowalczyk o obniżeniu wieku emerytalnego

Henryk Kowalczyk o obniżeniu wieku emerytalnego

300 plus po nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieprzerwanego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

handel w niedziele. Solidarność chce kary więzienia

Handel w niedziele. Solidarność chce kary więzienia

Nawet dwa lata więzienia ma możliwość grozić tym przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na kupiectwo w niedziele - powstaje z zapisu, który we własnym projekcie ustawy handlowej umieściła "Solidarność". "Kto pozwala…...