Droga S1 z Mysłowic do odwiedzenia Bielska-Białej coraz bliżej, zamówienie GDDKiA

  • Następcy Włochów poszukiwani. Nowy odcinek A1 ma okazać się gotowy "na Sylwestra"
  • Szybciej na Pomorzu Zachodnim. W pierwszej kolejności samochody pojechały nową trasą
  • Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach w prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli konstruować fragmenty A1 i S3

Do 20 lipca katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czeka na oferty opracowania tak zwanej koncepcji programowej dla budowy około czterdzieści kilometrów trasy ekspresowej S1 między Mysłowicami i Bielskiem-Białą w województwie śląskim.

Droga ekspresowa S1 od czasu węzła Kosztowy II przy Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej dzierży połączyć istniejące fragmenty ekspresowej trasy z Cieszyna do Bielska-Białej (S52) i prawdziwe odcinki S1 Bielska-Białej przy kierunku Zwardonia z S1 od Mysłowic w witrynę Dąbrowy Górniczej.

Tunel w Świnoujściu coraz to bliżej. Kolejny ważny chód

Odcinek Kosztowy - Suchy Potok to również najdłuższy z czterech fragmentów drogi krajowej S1 przeznaczonych do wykonania w rządowym Programie Wybudowania Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku). Zostanie poprowadzony nowym śladem między Mysłowicami a Bielskiem-Białą. Wraz spośród nim mają powstać obwodnice Bierunia i Oświęcimia.

Cała inwestycja ma pociągać koszty około 3, 5 miliarda złotych.

Decyzja środowiskowa

Koncepcja programowa tego przygotowywanego od lat przedsięwzięcia ma wskazać główne założenia do odwiedzenia rozwiązań projektowych i technik budowy oraz określić instrukcje dla projektu budowlanego. Jej autorzy będą mieli na to 11 miesięcy od momentu podpisania umowy. Wykonawca koncepcji będzie też później wspierał GDDKiA w przetargu dzięki roboty budowlane, np. po odpowiedziach na pytania oferentów.

Drogę do wpisy przetargu na koncepcję programową otworzyło podpisanie w styczniu tego roku przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka aplikacji tej inwestycji.

Jednocześnie, według informacji rzecznika katowickiego oddziału GDDKiA Marka Prusaka, wciąż trwa procedura związana z odwołaniami od wydanej w połowie ubiegłego r. decyzji środowiskowej.

Prawomocna decyzja środowiskowa m. in. ostatecznie określi przebieg kosztowny. W uwzględnianym w trwającej procedurze tzw. "wariancie E" liczący 39, 7 kilometrów nowy odcinek S1 prawie w całości pobiegnie przez teren województwa śląskiego. Do odwiedzenia województwa małopolskiego ma dojrzewać licząca około 10-kilometrowa dwujezdniowa obwodnica Oświęcimia. W ramach lokaty zaplanowano też osobną obwodnicę Bierunia o długości cztery kilometrów.

Wypracowany w następstwie protestów przeciw wcześniejszym propozycjom "wariant E" GDDKiA przedstawiała jako kompromis pomiędzy oczekiwaniami środowiska górniczego, funkcjami technicznymi budowy dróg, zaś także możliwościami obejścia terenu byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau czy terenów Natury 2000.

Natężenie ruchu

Ułatwienia dla kierowców na A4. Autostrada zyskała nowy supeł

Odcinek S1 z Mysłowic do Bielska-Białej jest planowany jako dwujezdniowa trasa na temat parametrach drogi ekspresowej. Ów firma potrzebna, ponieważ istniejąca droga krajowa nr 1 poprzez Tychy, Pszczynę, Goczałkowice jak i również Czechowice-Dziedzice nie wytrzymuje bieżącego natężenia ruchu. Problemem istnieją m. in. liczne skrzyżowania ze światłami. Korkuje się szczególnie odcinek od Pszczyny do Goczałkowic.

Obecny Program Budowy Dróg Krajowych zakłada również budowę innej jezdni wysuniętego najdalej dzięki północ odcinka S1 Lotnisko (Pyrzowice) - Podwarpie (ok. 9, 5 km). Przebudowę do standardu drogi ekspresowej obecnej kolizyjnej dwujezdniowej "jedynki" od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (7, 7 km) oraz budowę - również w nowym przebiegu obwodnicy Węgierskiej Górki - o długości 8, 5 kilometrów.

W grudniu ub. roku odcinki: Podwarpie a mianowicie Dąbrowa Górnicza, Mysłowice - Bielsko-Biała i obejście Węgierskiej Górki zostały skierowane do realizacji - podczas spotkania w Bielsku-Białej premier Beaty Szydło. Według ówczesnych zapowiedzi cała S1 w woj. śląskim ma być gotowa do 2022 roku.

Ekspresowa trasa S1 przy województwach śląskim i małopolskim przebiega od węzła spośród autostradą A1 w pobliżu katowickiego lotniska Pyrzowice do granicy ze Słowacją po Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma obecnie na odcinkach Pyrzowice - Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza - Tychy, a także Bielsko-Biała - Przybędza oraz Milówka - Zwardoń.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

donald Trump prezydent USA. Jak z jego biznesem?

Donald Trump prezydent USA. Jak z jego biznesem?

Teraz, po wyborze na prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump zostanie musiał zdecydować, co zrobić ze swoimi biznesami, które uczyniły go sławnym. Schedę będą musiały przejąć jego dzieci. Trump wydaje się…...

dolar najtańszy od trzech czasów - 15 stycznia 2018 roku  Waluty

Dolar najtańszy od trzech czasów - 15 stycznia 2018 roku Waluty

W poniedziałek o świcie dolar kosztował najmniej od trzech lat, spadł chociażby poniżej granicy 3, 30 złotych. Jeszcze pięć dni temu, czyli 10 stycznia, dolar kosztował 3, pięćdziesiąt złotego.…...

dobre zbiory zbóż w Rosji i na Ukrainie  Informacje

Dobre zbiory zbóż w Rosji i na Ukrainie Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy wygrywają nowe narzędzie nacisku w Gazprom Moskwa chce…...

dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Dlaczego warto pojawić się dzięki konferencji infoShare 2018?

Niewiele tematów jest dziś tak gorących, jak temat sztucznej inteligencji (AI). Własną strategię dotyczącą rozwoju AI ma już Francja, Duża Brytania czy Stany Zjednoczone. Najwyższy czas, żeby zastanowić się, gdzie…...