Frankowicze. Trzy propozycje w Sejmie

  • Dodatkowe posiedzenie Sejmu na propozycje PiS. "Nie chcemy robić owego w sposób nerwowy"
  • Posłowie chcą ustanowić kolejne państwowe święto. Jest propozycja
  • Nowe święto państwowe. Jest rozstrzygnięcie posłów
  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Pensja dla krytycznej damy. "Jedna z w największym stopniu zapracowanych kobiet w kraju"

Skala nieprawidłowości tuż przy udzielaniu przez banki kredytów mieszkaniowych walutowych zagraża systemowi finansowemu w Polsce - gadał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński, przedstawiając prezydencki projekt ustawy na temat zwrocie spreadów frankowiczom.

Sejm w czwartek wieczorową porą rozpoczął debatę nad trzema projektami ustaw dotyczącymi kredytów walutowych - głównie udzielanych we frankach szwajcarskich. Rozchodzi o projekt złożony poprzez prezydenta Andrzeja Dudę, natomiast także projekty klubów NA i Kukiz'15.

Zwrot spreadów

Balcerowicz: mniejszy wiek emerytalny to lepszy dług publiczny

Projekt prezydencki, zakładający zwrot frankowiczom nienależnie pobranych spreadów (różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty), przedstawił posłom sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński.

- To pierwszy chód, który musi być przeprowadzony przez państwo w kierunku przywrócenia równości stron niektórych umów kredytowych. Równość ta a mianowicie w naszej ocenie a mianowicie została zachwiana w sytuacji ugód o kredyty w walutach obcych obcych - mówił Łopiński.

Dodał, że bazy tak formułowały umowy kredtyu, by "z jednej strony www ponosić korzyści, z pozostałej zwalniać się z ponoszenia ryzyka".

Podkreślał, że prezydent musiał zająć się tym problemem, bo "nieprawidłowości w zakresie udzielania tych kredytów były podnoszone od momentu wielu lat", ale "właściwie instytucje państwowe były bierne w ich rozwiązaniu". a mianowicie Dzisiaj znajdujemy się przy sytuacji, że skala ludzi nieprawidłowości zagraża systemowi finansowemu w Polsce - powiedział Łopiński.

Kredyty walutowe

Łopiński przypomniał, że "na koniec 2015 roku liczba kredytów i pożyczek odnoszonych do odwiedzenia walut obcych wynosiła w naszym kraju ponad 713 tysięcy i opiewała na (... ) ponad 173 mld złotych".

- Z czegoż do franka szwajcarskiego stało się denominowanych lub indeksowanych 562 tys. umów o wartości 144 mld zł a mianowicie powiedział. - Większość spośród nich to kredyty i pożyczki zabezpieczone hipotecznie, wśród których dominującą grupę obejmują kredyty mieszkaniowe - dodał.

Przyznał, że sprawa, które klauzule w takich umowach należy traktować w charakterze abuzywne (niedozwolone) była dyskusyjna. Zaznaczył, że w oparciu m. in. o wyroki sądowe można już dzisiaj uznać, że "wątpliwości owe zostały już praktycznie rozwiane odnośnie klauzul zezwalających bankom na przeliczanie transz i rat kredytu przy użyciu tabel kursowych, wprowadzanych i ustalanych jednostronnie przez banki, to znaczy tzw. spreadów".

- Spread stanowił w działalności dodatkową prowizję od pożyczki, ustalaną wyłącznie samodzielną decyzją kredytodawców, pobieraną częściowo w dniu wypłaty, a częściowo przy spłacie kolejnych rat kredytowych - mówił Łopiński.

Założenia projektu

Prezydencki minister przedstawił też główne założenia projektu. Projekt ma włączać umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w żywot "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć dzierży konsumentów, oraz te jednostki prowadzące działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytem mieszkaniowym.

Zwracane mają okazać się spready pobierane rzędu wyższej niż dopuszczalna - gdy np. bank naliczając spread ustalał kurs różniący się więcej niż o 0, 5 proc. od kursu kupna/sprzedaży waluty, określanego poprzez NBP. Spready będą zwracane od kredytu w wysokości maksymalnie do 350 tys. zł na jedną osobę. Posiadają być zwracane nawet wtedy, gdy umowa kredytu wygasła, została wypowiedziana lub kredyt został spłacony. Będą zwracane wraz z odsetkami.

Konsumenci będą mieli kwadrans roku od wejścia przy życie ustawy na złożenie wniosku w banku o wysokość naliczanego spreadu. Bazy będą musiały im odpowiedzieć w ciągu 30 dzionki. Potem kredytobiorcy będą mieli rok na złożenie wniosku o zwrot spreadu. Dochody spośród tytułu odzyskanego spreadu byłyby zwolnione z podatku dochodowego. W projekcie ustawy ocenia się, że koszty zwrotu spreadów wyniosą 3, 6-4, 0 mld zł, chociaż Komisja Nadzoru Finansowego oceniła niedawno jego koszt gwoli banków na 9, trzech mld zł.

Pierwszy etap

EBC o ustawie frankowej: nie eliminuje wszystkich ryzyk

Łopiński podkreślał przy czwartek, że projekt zakładający zwrot spredów to zaledwie pierwszy etap rozwiązania kłopotu frankowiczów. Przypomniał, że prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał w sierpniu, że sprawa tzw. przewalutowania tych kredytów mieszkaniowych zostanie rozwiązana stopniowo, tuż przy wykorzystaniu mechanizmów nadzorczych ponad bankami. Mechanizmy te, wypracowywane przez grupę roboczą Komitetu Stabilności Finansowej, mają skłonić banki do rezygnacji z kredytów indeksowanych lub waloryzowanych do obcych walut.

Jeśli jednak takie mechanizmy nie zostaną wprowadzone, prezydent wróci do ustawowego zadania tego problemu - zapowiedział. Rozwiązanie takie, przypomniał Łopiński, prezydent proponował w kwietnio br., w projekcie ustawy "o przywrócenia równości stron" umów kredytów. Jednak organizacje nadzorcze, takie jak NBP czy KNF, wskazywały w takim przypadku na poważne skutki pieniężne tego projektu.

Propozycja PO

Swój projekt zaprezentowała także Platforma Obywatelska. Jak przekonywała Krystyna Skowrońska (PO), projekt ma zdjąć ryzyko kursowe z kredytobiorców, a koszta przewalutowania mają być dzielone pół na pół, na kredytobiorców i banki. Bank byłby też zwolniony z CIT, a kredytobiorca z PIT.

Skowrońska oceniła, że propozycja Platformy wysiada naprzeciw ewentualnym przyszłym zawirowaniom na rynku walutowym. Zwróciła uwagę, że amerykański FED zapowiada podwyższenie kusu dolara. - Jeśli tak aby się stało, kolejne zawirowanie w walutach i frank kosztowałby znacznie więcej, to jest dodatkowy problem do odwiedzenia dzisiejszej sytuacji - zaznaczyła.

Z propozycji miałyby skorzystać osoby, których cena kredytu do wartości ubezpieczenia jest wyższa niż 80 proc. Jednym z względów jest też kryterium przesrtrzeni nieruchomości - w przypadku mieszkania nie może przewyższać 100 m kw., zaś w przypadku domu 150 m kw. Kryterium przesrtrzeni nie dotyczyłoby rodzin spośród trójką i więcej dzieci. Aby móc korzystać z przewalutowania, kredytobiorca nie może posiadać innego mieszkania czy innego domu, chyba że ma inny lokal mieszkalny lub jego część, nabyte w drodze spadku już po zaciągnięciu restrukturyzowanego kredytów.

Zgodnie z propozycją PO, kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie kredytu hipotecznego przy walucie obcej. Przewalutowanie miałoby następować po kursie wraz z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy między wartością pożyczki po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby po tym momencie kredytobiorca, jeśliby jeszcze niegdyś zawarł z bankiem umowę o kredyt po polskich złotych. Bank miałby umarzać część tej ilości. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, ale stanowiła zobowiązanie kredytobiorcy w całości.

Pomoc dla banków

Kaczyński: ustawa ws. kredytów nie może zrujnować systemu bankowego

Swój projekt przygotował też Kukiz'15.

Zakłada, że kredyty w zł i kredyty denominowane po obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytem hipotecznym w złotych. Wprowadza także na przyszłość zakaz udzielania kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej aniżeli waluta polska.

Zgodnie z projektem dla przeliczenia zawartych w umowach finansowych wartości na złote lokalne należy stosować kursy wraz z dnia dokonywania wpłaty.

"Oprocentowanie kredytu będzie ustalone poprzez odniesienie się do odwiedzenia stopy bazowej, którą wydaje się być stopa referencyjna Narodowego Agencji bankowej Polskiego, powiększone o marżę banku. Oprocentowanie jest zmienne i ustalane dla każdego okresu odsetkowego" - głosi uzasadnienie.

Restrukturyzacja kredytu - zgodnie z projektem - dokonywana jest wraz z mocą wsteczną, od dnia udzielenia kredytu. Przepisy projektu mają zastosowanie do kredytów mieszkaniowych denominowanych lub indeksowanych do odwiedzenia waluty innej niż waluta polska, zawartych po 1-wszą stycznia 2000 r., na temat ile okres, na który udzielono kredytu, przekracza 60 miesięcy. Oznacza to, iż ustawa obejmuje kredyty długoterminowe, z reguły kredyty hipoteczne, natomiast nie dotyczy pożyczek krótko- i średnioterminowych.Aktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

francuzi za zniesieniem sankcji na Rosję  Ze świata

Francuzi za zniesieniem sankcji na Rosję Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Posiadłość z XIX stulecia za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

fitch obniża rating GetBack

Fitch obniża rating GetBack

Fitch Ratings zmniejszył długoterminowy rating (IDR) GetBacku z poziomu B+ do odwiedzenia poziomu B- i umieścił go na negatywnej ewidencji obserwacyjnej, poinformowała agencja ratingowa. "Obniżka odzwierciedla niepewność dotyczącą dostępu spółki do odwiedzenia…...

finlandia stworzy algorytm mający pomóc w walce z bezrobociem  Ze świata

Finlandia stworzy algorytm mający pomóc w walce z bezrobociem Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

fiat Chrysler podejrzany o przenoszenie pomiarami toksyczności spalin

Fiat Chrysler podejrzany o przenoszenie pomiarami toksyczności spalin

Włosko-amerykański koncern motoryzacyjny Fiat Chrysler podejrzany jest o fałszowanie pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach około stu tys. swych samochodów wraz z silnikami Diesla - podała podległa rządowi USA Przedstawicielstwo Ochrony…...