Country Report 2017: Polska system gospodarczy jest w fazie silnego wzrostu

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około dwadzieścia miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u wciąż polski. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Polska system gospodarczy jest w fazie silnego wzrostu, mimo dość niskiego poziomu inwestycji w 2016 roku - oceniła Komitet Europejska w najnowszym raporcie o sytuacji gospodarczej po Polsce Country Report 2017.

W czwartek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis przedstawi raport polskim parlamentarzystom.

"Polska gospodarka nadrabia zaległości w bardzo błyskawicznym tempie. W 2015 roku kalendarzowego wskaźnik PKB na mieszkańca wyrażony według standardów siły nabywczej osiągnął w Naszym kraju poziom 69 procent średniej UE, wzrastając z stopnia 53 procent w dwa tysiące siedem roku" - czytamy w raporcie.

Zagrożenia gwoli wzrostu

Gospodarka strefy € rośnie. Ale wolno

Perspektywom wzrostu w długim czasie zagrażają problemy o zakresie strukturalnym - głównym zadaniem jest demografia. Utrzymanie stabilnego wzrostu poziomu życia przesądza większe wyzwanie, gdy liczba ludności w wieku produkcyjnym maleje, a wzrost wydajności - pobudzany w początkowym okresie przez procesy transformacji i integracji gospodarczej - staje się trudniejszy aż do uzyskania.

"W tejże sytuacji coraz ważniejsze wydaje się dalsze zwiększanie współczynnika aktywności zawodowej oraz stworzenie względów sprzyjających inwestycjom i wzrostowi wydajności" - podkreślają pisarze raportu.

Jak wskazują, "coraz większą rolę na branży pracy w Polsce musi odgrywać imigracja".

Kluczowe wyzwania na rynku polityki fiskalnej to powrót na ścieżkę konsolidacji budżetowej w krótkim okresie oraz podjęcie prac mających na celu zapewnienie długoterminowej stabilności finansów publicznych.

Zdaniem Komisji, Polska powinna w okresie wysokiego postępu gospodarczego, jaki mamy dziś (ok. 3 proc), dążyć do osiągnięcia tzw. średniookresowego celu budżetowego na poziomie jednej proc. PKB.

Ściągalność podatków

Polska czyni doniosłe wysiłki w celu zwiększenia dochodów budżetowych, ale wciąż istnieją pewne niewykorzystane ewentualności w tym zakresie. Pułap przestrzegania przepisów prawa podatkowego, w szczególności w branży podatku VAT, jest "znacznie niższy od średniej unijnej. Najsłabsze ogniwo VAT-owska wynosiła w 2015 roku 24 procent, natomiast średnia unijna to 14 procent".

Silną stroną gospodarki pozostaje mocny, solidny sektor bankowy. Natomiast zadaniem pozostaje dobre zarządzanie spółkami skarbu państwa, które odgrywają coraz większą rolę przy gospodarce. "Spółki skarbu państwa odpowiadają za 57 % kapitalizacji indeksu WIG-20" - wynika z raportu.

Stany Zjednoczone rozczarowały. Rozwój poniżej wymagań

Wydaje się, że dynamika lokaty jest hamowana przez nieprzejrzystość procesu tworzenia prawa. W mniemaniu Komisji Europejskiej, wymiar sprawiedliwości jest również stosunkowo nieefektywny w porównaniu do innych państw członkowskich - np. o czas oczekiwania dzięki wyrok w sprawach ekonomicznych. „Jeśli chodzi np. na temat postępowania upadłościowe czas rozstrzygnięcia należy do najdłuższych w UE i wynosi średnio 36 miesięcy”. Polska zajmuje pod spodem tym względem 32. położenie na ziemi.

Pomimo poprawy sytuacji wciąż istnieją wąskie gardła w zakresie infrastruktury - np. jeśli chodzi o kolej - "czas realizacji projektów kolejowych wydaje się być długi" - stwierdza KE.

Wzrost gospodarczy

Kluczowym wyzwaniem dla polskiej produkcji jest zmiana modelu wzrostu gospodarczego na oparty na wysokich technologiach, czyli spowodowanie, by gospodarka była więcej innowacyjna.

"Badania akademickie i innowacje są w coraz większym stopniu postrzegane jako siła napędowa długoterminowego wzrostu gospodarczego w Polsce, ale w tej dziedzinie pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. W szczególności, jeśli chodzi o komercjalizację doświadczeń naukowych oraz poprawę kooperacji między biznesem a nauką" - uważa KE.

Komisja Europejska oczekuje, hdy wzrost gospodarczy w Naszym kraju w latach 2017-2018 wciąż będzie wysoki - "3, 1-3, 2 proc, na rok, czyli znacznie powyżej przeciętnej unijnej. Dzięki funduszom europejskim oczekiwane jest też zwiększenie szybkości inwestycji".

W czwartek główne wnioski z referatu przedstawi polskim parlamentarzystom wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Spotka się on również między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą i wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

Źródło: PAPAktualności

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

Forum w Krynicy. Wicepremier Morawiecki o wzroście PKB jak i również Brexicie

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

comarch podpisał z ZUS. Doniesie system informatyczny

Comarch podpisał z ZUS. Doniesie system informatyczny

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

co trzeba umieć żeby dostać pracę jako manager

Co trzeba umieć żeby dostać pracę jako manager

Dobra wiadomość: przywódce przy rekrutowaniu managerów coraz rzadziej patrzą na certyfikaty, oczekują kompetencji popartych znajomością życia. Zła wiadomość: między deklaracjami i praktyką często wydaje się spora różnica. Cechy interpersonalne są…...

co dalej z ropą? Małe ceny nie są w intencji Rosji, ale i amerykańskich firm  Informacje

Co dalej z ropą? Małe ceny nie są w intencji Rosji, ale i amerykańskich firm Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy osiągają nowe narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

chętni na fotel prezesa TS mogą zgłaszać kandydatury

Chętni na fotel prezesa TS mogą zgłaszać kandydatury

Do 27 lutego br. chętni mogą zgłaszać swoje kandydatury na stanowisko prezesa Totalizatora Sportowego - wynika z ogłoszenia rady nadzorczej zamieszczonego w środę na stronie internetowej spółki. Od pretendenta wymagana…...