Global 2000 - największe firmy świata  Ze świata

Czołowe miejsca tego rankingu okupowane są przez chińskie banki. W klasyfikacji największych firm, które są dostępne w ofercie publicznej, znalazło się też pięć rodzimych firm.

Magazyn „Forbes” przygotował ranking największych świeckich spółek publicznych - „Global 2000”. Pod uwagę zabierane były spółki akcyjne, których choćby część akcji jest dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu fita przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu.

Choć chińska gospodarka przyhamowuje, to nie przeszkadza to jej bankom zajmować najwyższych pozycji w klasyfikacji najważniejszych spółek giełdowych.

Ranking globalnych centrów finansowych. Warszawa awansowała

Chiny triumfują

Na pierwszych trzech obszarach pojawiły się: Industrial and Commercial Bank of China (ICBC ), China Construction Bank and Agricultural Pula of China.

„Forbes” stworzył swoje zestawienie „Global 2000” biorąc pod atencję cztery wskaźniki: sprzedaż, zyski, aktywa oraz wartość rynkową. Do wszystkich tych mierników zastosowano tę samą wagę.

Tegoroczny ranking zawiera spółki publiczne z 63 krajów, których łącznie generuje następujące wyniki: 35 bn dol. sprzedaży, 2, 4 bn dol. zysku, 162 bn aktywów oraz wartość rynkową opiewającą na 44 bn dol.

Jak informuje „Forbes”, wraz ze spowolnieniem globalnego wzrostu, spadkiem cen towarów oraz pogorszeniem na rynkach akcji, całkowita kapitalizacja „Global 2000” spadła o 8 proc., licząc rok do roku.

Spółki energetyczne słabiej

Należąca do Warrena Buffeta spółka Berkshire Hathaway wspięła się o jedną pozycję, plasując na czwartym miejscu po 2016 roku, po tym jak udało się jej utrzymać efekty lepsze niż większość odmiennych na rynku.

To najbogatsze Polki. Najnowszy zestawienia

Apple zaś pojawił się na ósmej lokalizacji, powracając do najlepszej tysiące. Za panowania Tima Cooka Apple w ubiegłym roku wygenerował 233 mld dol. sprzedaży oraz 53 mld dol. zysku.

Pośród tegorocznych wygranych znalazły się również amerykańskie banki, wbrew tego, że Fed ociąga się z podwyżką stóp procentowych.

JPMorgan pojawił się na piątym rejonie, a Wells Fargo na dziesiątym. Natomiast Bank of America oraz Citigroup znalazły się w topowej piętnastce.

Amerykańskie i chińskie firmy zdominowały pierwszą dziesiątkę, z jedyną firmą z Japonii - Toyota Serce.

Spółki energetyczne straciły grunt pod nogami. Odrzucić dziwi to, biorąc u dołu uwagę spadek cen ropy. Exxon Mobil ześlizgnął się na 9. miejsce, natomiast firma PetroChina zleciała 8 oczek niżej do stanowiska siedemnastego.

Pięć firm z Polski

Klasyfikacja obejmuje 2000 spółek publicznych wraz z całego świata.

Najwięcej firm znajdujących się po zestawieniu pochodzi z NA JUKATAN - 586, z Chin 249, z Japonii 219, z Gb 92 a także z Korei Południowej 67.

Gdzie pracować jak i również wychowywać dzieci? Ranking najlepszych miejsc, a wśród wymienionych Polska

W rankingu „Forbesa” pojawiło się 5 spółek z Polski. Najlepszej notowana firma znad Wisły to PKN Orlen, jaka ulokowała się na 819. miejscu. Sprzedaż tej przedsiębiorstwa w zeszłym roku wyniosła 23, 4 mld dol. Dla porównania, spółka znajdująca się na szczycie odnotowała handel na poziomie 171, jednej mld dol.

Z roku na rok dzięki liście największych spółek globalnych ubywa tych z naszym kapitałem. W 2015 roku w klasyfikacji "Global 2000" pojawiło się sześć rodzimych spółek, w 2014 roku kalendarzowego siedem spółek, a nadal w 2013 było katalogów osiem.

Na tle regionu nie wypadamy jednakże aż tak dramatycznie. Dzięki liście znalazła się zaledwie jedna firma z Czech, jedna z Rumunii i dwie z Węgier. Mało więcej - bo 12 spółek publicznych - odnotowano w Norwegii. Trudno się jednak porównywać z europejską potęgą gospodarczą - Niemcami. Stamtąd pochodzi 50 spółek, które zostały uwzględnione na liście.Aktualności

gigabitowe sieci internetowe od UPC Polska

Gigabitowe sieci internetowe od UPC Polska

Technologie światłowodowe, dzięki którym operatorzy pozostaną mogli dostarczać internet gigabitowych prędkości, wyznaczą na dopiero co światowe trendy i stworzą zupełnie nowe możliwości. Odrzucić tylko polepszą jakość naszego własnego życia, ale także pobudzą…...

getin i Idea Bank a mianowicie dokapitalizowanie - fundusze inwestycyjne

Getin i Idea Bank a mianowicie dokapitalizowanie - fundusze inwestycyjne

Sześć funduszy inwestycyjnych wyraziło wstępnie ciekawość dokapitalizowaniem banków Leszka Czarneckiego - Getinu i Idea Banku, informuje "Puls Biznesu". Gazeta podkreśla, że udziałowcy mogliby zacząć proces due dilligence tuż po Nowym Roku.…...

genewa Motor Show 2017  Moto

Genewa Motor Show 2017 Moto

Prezes Daimlera: silniki Diesla powinny pozostać na rynku Latają, oczyszczają powietrze i zachwycają. To cztery pojazdy przyszłości Salon w Genewie. 10 aktualności, które musisz zobaczyć Oto europejski samochód 2017 roku Francuski…...

gDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

GDDKiA: podwykonawcy Salini i Impresa Pizzarotti nie wrócili dzięki budowy odcinków na A1 i S5

Po przerwie zimowej część podwykonawców firm Salini i Impresa Pizzarotti nie wróciło w poniedziałek na budowy dróg - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Tras Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Robotnicy zatrudnieni za pośrednictwem…...

gazprom odpowiada PGNiG: eksport do Polski bez zmian  Informacje

Gazprom odpowiada PGNiG: eksport do Polski bez zmian Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują oryginalne narzędzie nacisku na Gazprom Turecki Potok…...

g7 poprze reformy na Ukrainie. «Zachód nie zawaha się przed wprowadzeniem dalszych sankcji»  Informacje

G7 poprze reformy na Ukrainie. «Zachód nie zawaha się przed wprowadzeniem dalszych sankcji» Informacje

Merkel o reformie strefy euro: Niemcy zrobione do kompromisów Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał…...